Czy pieczywo z głębokiego mrożenia jest dla nas zdrowe?

W wielu hipermarketach wypieka się „świeże” pieczywo w sklepie, aby zapachem chleba skusić klientów do zakupu, oraz takie pieczywo było świeże w chwili zakupu. Niestety, aby wypiekać pieczywo na na miejscu ciasto najpierw jest poddawane procesowi głębokiego mrożenia, by łatwiej było je transportować i przechować. Wiąże się to także z dodawaniem do takiego produktu wielu substancji dodatkowych, aby ciasto dobrze się przechowywało i zachowało swoje właściwości po upieczeniu.

 

Co powinno zawierać pieczywo?

Pieczywo powinno być wypiekane z mąki pełnoziarnistej, wody źródlanej, zakwasu oraz odrobiny soli. Do chleba czy bułek często dodaje się także ziarna zbóż, siemię lniane. Prawdziwy chleb potrzebuje czasu na proces fermentacji, który wpływa na wszystkie walory chleba.

 

Jaki skład ma pieczywo z głębokiego mrożenia?

Do ciasta na pieczywo przeznaczone do głębokiego mrożenia dodaje się  tłuszcz, cukier czy produkty mleczne. Ponad to do chleba mrożonego dodaje się np. propionian wapnia, aby ciasto nie pleśniało oraz sorbinian potasu, aby bochen miał dłuższy termin przydatności do spożycia. Kwas askorbinowy dodaje się do mąki, aby wzmocnić gluten i usztywnić jego strukturę.

Do chleba często dodaje się również emulgatory: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, które wpływają na stabilność ciasta, lepszą obróbkę mechaniczną ciasta, zwiększają objętość pieczywa oraz polepszają miękkość miękiszy chleba przedłużając jego świeżość.




Co znajduje się w chlebie

Dobry chleb powinien mieć w składzie mąkę, zakwas lub drożdże, wodę, sól oraz może zwierać różne ziarna i nasiona. A co producenci dodają do chleba, aby był piękny i pachnący……

Jak powstaje chleb z głębokiego mrożenia czyli technologia odroczonego wypieku

Proces produkcji chleba, w którym przygotowuje się najpierw ciasto, któr jest poddawane procesowi mrożenia nazywany jest metodą odroczonego wypieku (OWP). Proces ten daje możliwość przesunięcia w czasie wypieku oraz pozwala na przeniesienie procesu wypieku poza piekarnie. Dzięki czemu chleb może być pieczony na oczach klientów w sklepach bądź bezpośrednio w domu klienta.

Technologia OWP polega na wykorzystaniu niskich temperatur do zatrzymania procesu fermentacji i wypieku chleba na czas określony zapotrzebowaniem.

 

Technologię OWP można podzielić na 2 podstawowe grupy

  1. Zamrażanie
  2. Zatrzymanie procesu fermentacji w niskich temperaturach bliskich 0°C oraz spowolnieniu fermentacji końcowej w temp. 4-18 °

Jest to jednak proces trochę na skróty, ponieważ zostaje skrócony proces fermentacji, co w konsekwencji powoduje, że nasz piękny i pachnący chleb się kruszy i szybko ulega czerstwieniu.

W produkcji pieczenia chleba metodą OWP stosuje się te same surowce, co w tradycyjnym wypieku chleba. Jednak większe wymagania dotyczą mąki, która powinna zawierać min. 32 % mokrego glutenu, zawartości białka powinna wynosić 13,5%, a wodowchłanialności mąki powinna wynosić więcej niż 60%. Mrożenie chleba niesie za sobą konieczność dodawania różnego rodzaju substancji pomocniczych w procesie produkcji, aby poprawić jakość pieczywa mrożonego. Wszystkie dodatki do chleba wypiekanego metodą OWP są tak dobierane, aby ciasto jak najlepiej znosiło trudne warunki długiego chłodzenia i mrożenia.  Polepszacze wpływają na strukturę glutenu, poprawiają zdolność zatrzymywania gazów fermentacyjnych oraz zapobiega tworzeniu się dużych kryształów lodu podczas mrożenia.

Dodatkiem, który nie jest umieszczany na etykiecie chleba są enzymy, które w zależności od rodzaju pełnią określone funkcje, poprawiając jakość pieczywa. W trakcie wypiekania ulegają one denaturacji i w gotowym produkcie nie spełniają już żadnej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *







Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Babka jajowata- łac. Plantago ovata

Babka jajowata ma zastosowane w profilaktyce zaparć i regulacji wypróżnień. Jej nasiona są uważane za cenne źródło błonnika pokarmowego…

Len zwyczajny- właściwości

Len zwyczajny to roślina znana od tysiącleci, wśród surowców leczniczych lnu zwyczajnego wymienić można siemię lniane, olej lniany

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.