Tematy na blogu

Jak kupić świeże i zdrowe banany?

Jak kupić dobre banany

Banany to najpopularniejsze owoce na świecie. Często stanowią codzienną przekąskę bądź są dodatkiem do deserów. Wiele osób sięgając po banany w sklepie nie zdaje sobie sprawy, że produkcja bananów wpływa negatywnie ekosystem Ziemi. Innym aspektem związanym z handlem bananami jest fakt, że abyśmy mogli kupić te owoce w sklepie muszą one przebyć długą drogę i abyśmy mogli cieszyć się ich smakiem owoce te są zrywane jeszcze niedojrzałe, a następnie pryskanie różnymi dodatkami chemicznymi, aby w całości dotarły do Europy.

Te aspekty produkcji bananów zostaną opisane w innych artykułach.

Jak kupić banany- czyli na co zwrócić uwagę

  • Po pierwsze na kraj pochodzenia– wielu producentów zwłaszcza z tych biedniejszych krajów nie przestrzega podstawowych zasad jeżeli chodzi o warunki i płace pracowników oraz tych związanych z ochroną środowiska. Ciekawy artykuł na ten temat >>tutaj<<
  • Kształt banana- oczywiście owoc powinien być zakrzywiony, ale powinien być także okrągły. Spłaszczone owoce o wyraźnie widocznych rantach zostały zbyt wcześnie zerwane i nie zdążyły praktycznie zacząć dojrzewać.
  • Końcówka – warto jej się przyjrzeć, bo często widać na niej ślady pleśni oraz białe plamy, które świadczą o dużej ilości chemikaliów, którymi został spryskany nasz owoc.
  • Warto także sprawdzić czy owoc nie jest uszkodzony
  • Kolor skóry banana

Kupić banany zielone czy żółte?

Zielona skóra świadczy o tym, że owoc jest niedojrzały. Im bardziej żółty owoc tym lepszy. Niektórzy twierdzą, że niedojrzałe banany zawierają więcej składników mineralnych niż banany dojrzałe, ale zdania na ten temat są podzielone.

Zielone banany zawierają więcej węglowodanów złożonych, które w procesie dojrzewania są przekształcane w cukry proste. Stąd też zielone banany będą zdecydowanie lepsze dla osób cierpiących na cukrzycę oraz są naturalnym probiotykiem dla bakterii jelitowych.

Jednak jeżeli zależy nam na szybkim dostarczeniu energii i zaspokojeniu głodu zdecydowanie lepsze będą te bardziej dojrzałe. Ponadto banany dojrzałe zawierają nawet do 8 razy więcej przeciwutleniaczy niż banany niedojrzałe.

Nie należy się bać brązowych plam na bananach. Świadczą one o tym, że skrobia będąca jednym z podstawowych składników banana została zamieniona na łatwiej dla nas przyswajalne cukry. Warto pamiętać o tym, ze im bardziej dojrzały owoc kupujemy tym krócej będzie można go przechowywać w domu. Całkowicie brązowe i twarde owoce są niejadalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.