Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Czy pieczywo z głębokiego mrożenia jest dla nas zdrowe?

W wielu hipermarketach wypieka się „świeże” pieczywo.  Zapach chleba ma skusić klientów do zakupu. Zabieg ten ma także dać klientowi możliwość zakupu świeżego wyrobu.  Niestety, aby wypiekać pieczywo na miejscu ciasto najpierw jest poddawane procesowi głębokiego mrożenia. Pozwala to obniżyć koszty oraz ułatwia transport i przechowywanie produktu. Niestety wiąże się to  z dodawaniem do takiego produktu substancji dodatkowych, które gwarantują lepsze  przechowywanie. Dodatki te wpływają również na właściwości ciasta po upieczeniu.

 

Co powinno zawierać pieczywo?

Pieczywo powinno być wypiekane z mąki pełnoziarnistej, wody źródlanej, zakwasu oraz odrobiny soli. Do chleba czy bułek często dodaje się także ziarna zbóż oraz  siemię lniane. Prawdziwy chleb potrzebuje czasu na proces fermentacji, który wpływa na wszystkie walory chleba.

 

Jaki skład ma pieczywo z głębokiego mrożenia?

Do ciasta na pieczywo przeznaczone do głębokiego mrożenia dodaje się  tłuszcz, cukier czy produkty mleczne. Ponadto do chleba mrożonego dodaje się np. propionian wapnia, aby ciasto nie pleśniało oraz sorbinian potasu, aby bochen miał dłuższy termin przydatności do spożycia. Kwas askorbinowy dodaje się do mąki, aby wzmocnić gluten i usztywnić jego strukturę.

Do chleba często dodaje się również emulgatory: mono i diglicerydy kwasów tłuszczowych, które wpływają na stabilność ciasta, lepszą obróbkę mechaniczną ciasta. Ponadto zwiększają objętość pieczywa oraz polepszają miękkość miękiszy chleba przedłużając jego świeżość.

O tym jak wybrać dobrej jakości pieczywo przeczytasz >>>tutaj<<<




Jak powstaje chleb z głębokiego mrożenia czyli technologia odroczonego wypieku

Proces produkcji chleba, w którym przygotowuje się najpierw ciasto, które następnie jest poddawane procesowi mrożenia nazywany jest metodą odroczonego wypieku (OWP). Proces ten daje możliwość przesunięcia w czasie wypieku oraz pozwala na przeniesienie procesu wypieku poza piekarnie. Dzięki czemu chleb może być pieczony na oczach klientów w sklepach bądź bezpośrednio w domu klienta.

Technologia OWP polega na wykorzystaniu niskich temperatur do zatrzymania procesu fermentacji i wypieku chleba na czas określony zapotrzebowaniem.

 

Technologię OWP można podzielić na 2 podstawowe grupy

  1. Zamrażanie
  2. Zatrzymanie procesu fermentacji w niskich temperaturach bliskich 0°C oraz spowolnieniu fermentacji końcowej w temp. 4-18 °

Jest to jednak proces trochę na skróty, ponieważ zostaje skrócony proces fermentacji. W konsekwencji otrzymujemy piękny i pachnący chleb, który  kruszy się i szybko ulega czerstwieniu.

W produkcji pieczenia chleba metodą OWP stosuje się te same surowce, co w tradycyjnym wypieku chleba. Jednak większe wymagania dotyczą mąki, która powinna zawierać min. 32 % mokrego glutenu. Ponad to zawartości białka powinna wynosić 13,5%, a wodowchłanialności mąki powinna wynosić więcej niż 60%. Mrożenie chleba niesie za sobą konieczność dodawania różnego rodzaju substancji pomocniczych w procesie produkcji, aby poprawić jakość pieczywa mrożonego. Wszystkie dodatki do chleba wypiekanego metodą OWP są tak dobierane, aby ciasto jak najlepiej znosiło trudne warunki długiego chłodzenia i mrożenia.  Polepszacze wpływają na strukturę glutenu, poprawiają zdolność zatrzymywania gazów fermentacyjnych oraz zapobiegają tworzeniu się dużych kryształów lodu podczas mrożenia.

Dodatkiem, który nie jest umieszczany na etykiecie chleba są enzymy, które w zależności od rodzaju pełnią określone funkcje, poprawiając jakość pieczywa. W trakcie wypiekania ulegają one denaturacji i w gotowym produkcie nie spełniają już żadnej funkcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *







Pszenica- płaskurka i jej właściwości

Płaskurka to odmiana pszenicy, która przeżywa ostatnio swój renesans. Płaskurka wykazuje się wysoką wartością odżywczą i z jest alternatywą dla pszenicy

Witamina B2 korzyści dla zdrowia

Witamina B2 należy do witamin z grupy B i pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Poznaj korzyści jakie niesie uzupełniania jej poziomu w organizmie

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…