- Zioła o działaniu przeciwzapalnym stosowane na skórę
Stan zapalny skóry może objawiać się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem lub pieczeniem. Problem ten najczęściej jest spowodowany alergenami lub czynnikami drażniącym. Często pojawiają się również bąble i zaczerwienienia po ukąszeniu przez owady. W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary lub odwary ziołowe, które stosuje się w formie okładów lub kataplazmów. Zioła te można także stosować w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.
Zioła o działaniu przeciwzapalnym
- Koszyczek arniki (łac. Arnicae flos)
Substancja czynna: laktony seskwiterpenowe
Arnika jest stosowana zewnętrznie najczęściej w postaci 2% naparów. EMA zaleca stosowanie preparatów zawierających 0-25% nalewki z arniki.
Zastosowanie: Kwiaty arniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz słabe działanie przeciwbólowe. Związki czynne zawarte w arnice są dobrze wchłaniane przez naskórek, docierają do naczyń włosowatych i wzmacniają ich ścianki. Zewnętrznie arnikę stosuje się w przypadku stłuczeń, krwiaków, obrzęków pourazowych, wylewów podskórnych. Preparaty z arniką można miejscowo stosować na miejsca ukąszeń po owadach.
- Liść orzecha włoskiego (łac. Junglandis folium)
Substancja czynna: Garbniki
Orzech jest stosowany zewnętrznie w postaci 2-3% odwarów
Zastosowanie: Odwar z liści orzecha stosuje się zewnętrznie w formie płukanek przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, migdałków. Ponadto preparaty z orzechem znalazły także zastosowanie wleczeniu chorób skórnych: trądziku, opryszczki, świerzbiączce. Odwary z orzecha wykorzystuje się do zwalczania nadmiernej potliwości, zwłaszcza nóg. Działanie przeciwzapalne orzecha sprawia, że jest on także wykorzystywany w stanach zapalnych sromu i pochwy.
- Kora dębu (łac. Quercus cortex)
Substancja czynna: garbniki, kwasy fenolowe
Stosowana w postaci 5-10 % odwarach
Zastosowanie: Kora dębu wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do patogennych drobnoustrojów w jamie ustnej, dlatego odwary z kory dębu wykorzystuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Dodatkowo odwar z kory stosuje się przy poparzeniach, odmrozinyach, owrzodzeniach żylakowatych, zapaleniach skóry, żylakach odbytu. W postaci kąpieli korę dębu można wykorzystać jako środek ograniczający potliwość skóry i jako lek w niektórych chorobach skóry.
- Koszyczek rumianku (łac. Anthodium Chamomillae)
Substancja czynna: chamazulen
Zastosowanie: Preparaty z rumiankiem stosuje się na owrzodzenia skóry, żylaki odbytu, owrzodzenia żylakowate kończyn dolnych. Często okłady z rumianku stosuje się przy alergicznym zapaleniu skóry, oparzeniach skóry. Płukanki z rumianku działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, dziąseł i zatok bocznych nosa. Rumianek wykorzystuje się również w upławach, zapaleniu szyjki macicy i pochwy oraz przy zapaleniu sromu.
- Koszyczek nagietka (łac. Calendula Anthodium)
Substancja czynna: saponozydy
Zastosowanie: Zewnętrznie nagietek stosuje się na uszkodzenia skóry, stłuczenia, odmrożenia, oparzenia słoneczne. W formie płukanek napar z nagietka pomaga przy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła.
- Fiołek trójbarwny (łac. Violae tricoloris herba)
Substancja czynna: Flawonoidy
Zastosowanie: napary z fiołka stosuje się we wszelkiego rodzaju chorobach skórnych na tle zaburzeń przemiany materii i nadwrażliwości (trądzik młodzieńczy, wypryski, liszaje, wysypki).
- Podobne artykuły
Zioła o działaniu przeciwzapalnym stosowane na skórę
W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary ……
Domowe sposoby na gazy i wzdęcia
Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.
Zioła stosowane przy nadciśnieniu tętniczym
Jakie zioła pomagają przy nadciśnieniu tętniczym? W fitoterapii nadciśnienia najczęściej stosuje się preparaty z głogu, czosnku, serdecznika, jemioły…