Tematy na blogu
Zioła o działaniu przeciwzapalnym stosowane zewnętrznie

Stan zapalny skóry może objawiać się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem lub pieczeniem. Problem ten najczęściej jest spowodowany alergenami lub czynnikami drażniącym. Często pojawiają się również bąble i zaczerwienienia po ukąszeniu przez owady. W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary lub odwary ziołowe, które stosuje się w formie okładów lub kataplazmów. Zioła te można także stosować w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

 

 

Zioła o działaniu przeciwzapalnym 

  1. Koszyczek arniki (łac. Arnicae flos)

Substancja czynna: laktony seskwiterpenowe

Stosowana zewnętrznie najczęściej w postaci 2% naparach. EMA zaleca stosowanie preparatów zawierających 0-25% nalewki z arniki.

Zastosowanie: Kwiaty arniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz słabe działanie przeciwbólowe.

Związki czynne zawarte w arnice są dobrze wchłaniane przez naskórek, docierają do naczyń włosowatych i wzmacniają ich ścianki. Zewnętrznie arnikę stosuje się w przypadku stłuczeń, krwiaków, obrzęków pourazowych, wylewów podskórnych.

Preparaty z arniką można miejscowo stosować na miejsca ukąszeń po owadach

 

  1. Liść orzecha włoskiego (łac. Junglandis folium)

Substancja czynna: Garbniki

Stosowany zewnętrznie w postaci 2-3% naparów

Zastosowanie: Odwar z liści orzecha stosuje się zewnętrznie w formie płukanek przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, migdałków. Preparaty z orzechem znalazły także zastosowanie wleczeniu chorób skórnych: trądziku, opryszczki, świerzbiączce.

Odwary z liści orzecha wykorzystuje się do zwalczania nadmiernej potliwości, zwłaszcza nóg. Działanie przeciwzapalne orzecha sprawia, że jest on także wykorzystywany w stanach zapalnych sromu i pochwy

 

  1. Kora dębu (łac. Quercus cortex)

Substancja czynna: garbniki, kwasy fenolowe

Stosowana w postaci 5-10 % odwarach

Zastosowanie: Kora dębu wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do patogennych drobnoustrojów w jamie ustnej, dlatego odwary z kory dębu wykorzystuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Odwar z kory stosuje się przy poparzeniach, odmrozinyach, owrzodzeniach żylakowatych, zapaleniach skóry, żylakach odbytu.

W postaci kąpieli korę dębu można wykorzystać jako środek ograniczający potliwość skóry i jako lek w niektórych chorobach skóry.

 

  1. Koszyczek rumianku (łac. Anthodium Chamomillae)

Substancja czynna: chamazulen

Zastosowanie: Preparaty z rumiankiem stosuje się na owrzodzenia skóry, żylakach odbytu, owrzodzeniu żylakowatym kończyn dolnych. Często okłady z rumianku stosuje się przy alergicznym zapaleniu skóry, oparzeniach skóry.

Płukanki z rumianku działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, dziąseł i zatok bocznych nosa. Rumianek wykorzystuje się również w upławach, zapaleniu szyjki macicy i pochwy oraz przy zapaleniu sromu

 

  1. Koszyczek nagietka (łac. Calendula Anthodium)

Substancja czynna: saponozydy

Zastosowanie: Zewnętrznie nagietek stosuje się na uszkodzenia skóry, stłuczenia, odmrożenia, oparzenia słoneczne. W formie płukanek napar z nagietka pomaga przy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła

 

  1. Fiołek trójbarwny (łac. Violae tricoloris herba)

Substancja czynna: Flawonoidy

Zastosowanie: napary z fiołka stosuje się we wszelkiego rodzaju chorobach skórnych na tle zaburzeń przemiany materii i nadwrażliwości (trądzik młodzieńczy, wypryski, liszaje, wysypki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.
Newsletter
O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.