Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Stan zapalny skóry może objawiać się podrażnieniem, zaczerwienieniem, świądem lub pieczeniem. Problem ten najczęściej jest spowodowany alergenami lub czynnikami drażniącym. Często pojawiają się również bąble i zaczerwienienia po ukąszeniu przez owady. W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary lub odwary ziołowe, które stosuje się w formie okładów lub kataplazmów. Zioła te można także stosować w formie płukanek w stanach zapalnych gardła i jamy ustnej.

 

Zioła o działaniu przeciwzapalnym

Substancja czynna: laktony seskwiterpenowe

Arnika jest stosowana zewnętrznie najczęściej w postaci 2% naparów. EMA zaleca stosowanie preparatów zawierających 0-25% nalewki z arniki.

Zastosowanie: Kwiaty arniki wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne, antyseptyczne oraz słabe działanie przeciwbólowe. Związki czynne zawarte w arnice są dobrze wchłaniane przez naskórek, docierają do naczyń włosowatych i wzmacniają ich ścianki. Zewnętrznie arnikę stosuje się w przypadku stłuczeń, krwiaków, obrzęków pourazowych, wylewów podskórnych. Preparaty z arniką można miejscowo stosować na miejsca ukąszeń po owadach.




Substancja czynna: Garbniki

Orzech jest stosowany zewnętrznie w postaci 2-3% odwarów

Zastosowanie: Odwar z liści orzecha stosuje się zewnętrznie w formie płukanek przy zapaleniu jamy ustnej, dziąseł, migdałków. Ponadto preparaty z orzechem znalazły także zastosowanie wleczeniu chorób skórnych: trądziku, opryszczki, świerzbiączce. Odwary z orzecha wykorzystuje się do zwalczania nadmiernej potliwości, zwłaszcza nóg. Działanie przeciwzapalne orzecha sprawia, że jest on także wykorzystywany w stanach zapalnych sromu i pochwy.

  • Kora dębu (łac. Quercus cortex)

Substancja czynna: garbniki, kwasy fenolowe

Stosowana w postaci 5-10 % odwarach

Zastosowanie: Kora dębu wykazuje działanie bakteriobójcze w stosunku do patogennych drobnoustrojów w jamie ustnej, dlatego odwary z kory dębu wykorzystuje się do płukania jamy ustnej i gardła. Dodatkowo odwar z kory stosuje się  przy poparzeniach, odmrozinyach, owrzodzeniach żylakowatych, zapaleniach skóry, żylakach odbytu. W postaci kąpieli korę dębu można wykorzystać jako środek ograniczający potliwość skóry i jako lek w niektórych chorobach skóry.




Substancja czynna: chamazulen

Zastosowanie: Preparaty z rumiankiem stosuje się na owrzodzenia skóry, żylaki odbytu, owrzodzenia żylakowate kończyn dolnych. Często okłady z rumianku stosuje się przy alergicznym zapaleniu skóry, oparzeniach skóry. Płukanki z rumianku działają przeciwzapalnie na błony śluzowe jamy ustnej, gardła, dziąseł i zatok bocznych nosa. Rumianek wykorzystuje się również w upławach, zapaleniu szyjki macicy i pochwy oraz przy zapaleniu sromu.

  • Koszyczek nagietka (łac. Calendula Anthodium)

Substancja czynna: saponozydy

Zastosowanie: Zewnętrznie nagietek stosuje się na uszkodzenia skóry, stłuczenia, odmrożenia, oparzenia słoneczne. W formie płukanek napar z nagietka pomaga przy zapaleniu błon śluzowych jamy ustnej i gardła.

Substancja czynna: Flawonoidy

Zastosowanie: napary z fiołka stosuje się we wszelkiego rodzaju chorobach skórnych na tle zaburzeń przemiany materii i nadwrażliwości (trądzik młodzieńczy, wypryski, liszaje, wysypki).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Jak zafarbować włosy na chłodny blond

Marzysz o uzyskaniu pięknego, platynowego odcienia włosów. Warto szukać odcieni w gamie farb stworzonych do osiągania chłodnych tonacji np. z serii Cool Blonde

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Berberys zwyczajny- łac. Berberis vulgaris

Berberys zwyczajny/pospolity (Berberis vulgaris), potocznie nazywany kwaśnicą pospolitą, to krzew osiągający wysokość ok. 2 m. Ma żółte kwiaty i piękne czerwone owoce