Tematy na blogu

Zioła na wątrbę

Zioła na wątrobę

Poznaj zioła, które pływają korzystnie na wątrobę, jednak aby wybrać odpowiednie zioła warto wiedzieć jak pracuje ten ważny narząd i co mu szkodzi.

Wątroba spełnia w organizmie ponad 500 różnych funkcji. Przy niewydolności wątroby dochodzi do wielu zmian w organizmie i zostają zaburzone podstawowe funkcje wątroby dotyczące syntezy niezbędnych związków oraz odtruwania organizmu. Niewydolność wątroby może być ostra lub przewlekła. Ostra niewydolność przebiega z ciężkimi objawami czynnościowymi tego organu spowodowanymi martwicą komórek wątrobowych, często przebiegających ze śpiączką wątrobową. Objawy te są  związane z procesami zapalnymi lub zwyrodnieniowymi komórek wątroby. Procesy zapalne bardzo często są spowodowane zakażeniami wirusem zapalenia wątroby. Natomiast uszkodzenia komórek wątrobowych występują najczęściej w wyniku spożywania nadmiernych ilości alkoholu, działania substancji toksycznych, narażeniem na rozpuszczalniki czy metale ciężkie. Uszkodzenia wątroby mogą wystąpić w wyniku działania hepatotoksycznego niektórych roślin bądź też w wyniku zakażenia pasożytami: echincoccus oraz schistosomiazy. Coraz cześciej zaburzenia czynności wątroby są związane z chorobami autoimmunologicznymi.

Przy schorzeniach wątroby bardzo ważne jest unikanie substancji toksycznych, całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu. Należy wówczas stosować niskotłuszczową dietę. Ponieważ wątroba jest bardzo ważnym organem w naszym ciele warto o nią dbać nie tylko wtedy, kiedy już daje nam o sobie znać. Warto wspomóc pracę wątroby i chronić ją przed działaniem substancji toksycznych.

 

Jakie zioła stosować na wątrobę?

Działanie ochronne na miąższ wątroby wykazuje wiele surowców roślinnych, do których możemy zaliczyć:

  • Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) – w lecznictwie wykorzystuje się owoce ostropestu, które zawierają 1,3- 3% flawonolignanów określanych mianem sylimaryny. Ponadto owoce ostropestu zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, gorycze, aminy biogenne, olej tłusty, sterole, witaminę E. Główna substancja czynna, czyli sylimaryna działa ochronnie i regenerująco na komórki miąższu wątroby. Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwwolnorodnikowemu zostaje zachowane wysokie stężenie glutationu w wątrobie. Owoce ostropestu wykazują działanie cytoprotekcyjne nie tylko na wątrobę, ale także na błonę śluzową żołądka, działają spazmolitycznie i żółciotwórczo. Ostropest zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, poprawia łaknienie i reguluje czynności trawienne. Kolejną cechą surowca jest obniżenie stężenia cholesterolu. Z ostropestu plamistego otrzymuje się wyciągi lub sylimarynę wchodzącą w skład preparatów stosowanych w profilaktyce i leczeniu uszkodzeń wątroby spowodowanymi czynnikami toksycznymi jak: niektóre leki, etanol, toksyny muchomora sromotnikowego, czterochlorku węgla. Preparaty z ostropestu stosuje się w takich schorzeniach jak: marskość wątroby związana z WZW, zatrucia, stłuczenia wątroby.
  • Karczoch zwyczajny (łac. Cynara scolymus) – wyciągi z liści i korzenia karczocha działają żółciopędnie i żółciotwórczo, ogólnie odtruwająco i regenerująco na miąższ wątroby. Świeże ziele karczocha zawiera fenyokwasy nazywane cynarozydami, ponadto zawiera kwasy organiczne (bursztynowy, jabłkowy, fumarowy, kawowy i chlorogenowy).Karczoch  to także źródło triterpenów, steroli, flawonoidów oraz witamin A, B, C. Wyciągi z karczocha działają silnie hepatoprotekcyjnie, chroniąc komórki wątroby przed działaniem czterochlorku węgla, disiarczku węgla czy rozpuszczalników. Surowiec stosuje się w osłabionej funkcji wątroby, w zaburzeniach trawienia oraz przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Jest to roślina pomocna w leczeni żółtaczki.

Zioła na wątrobę, które wspomagają jej pracę

  • Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum ) – dziurawiec jest źródłem garbników, flawonoidów, olejku eterycznego. Roślina ta jest jest zalecana w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółiowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym oraz przy osłabieniu czynności wątroby.
  • Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) – Roślina jest źródłem witamin, żelaza, potasu i cynku. Inullina zawarta w korzeniu mniszka obniża poziom cukru we krwi oraz wspomaga działanie dróg żółciowych. Mniszek jest stosowany w osłabieniu czynności wątroby, wykazuje właściwści ściągające i przeciwzapalne, ponadto działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Mniszek działa ochronnie na wątrobę ponieważ powoduje zwiększenie wydalania toksyn przez nerki.
  • Łopian (łac. Arcitum) – Korzeń łopianu stymuluje przepływ żółci, pomaga osłabionej wątrobie poprzez oczyszczenie krwi. Łopian wspomaga także regenerację uszkodzonych komórek, wspomaga wątrobę, pobudza układ limfatyczny i skórę w wydalaniu toksyn. W medycynie ludowej wykorzystuje się także sok z łopianu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

  1. Lamer- Zarawska, Barbara Kowal- Gierczak, J. Niedworok; Fitoterapia i leki roślinne; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, str. 348-352
  2. https://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-watrobe-rodzaje-ziol-wlasciwosci-lecznicze-i-zdrowotne (05.01.2020)
  3. https://zdrowie.wprost.pl/odzywianie/skladniki-odzywcze/10248163/5-ziol-ktore-polubi-twoja-watroba.html?pr=10248128&pri=5#5-Kurkuma (05.01.2020)
  4. https://www.medme.pl/artykuly/ziola-na-watrobe-ostropest-dziurawiec-i-mniszek-lekarski,67366.html (06.01.2020)
  5. https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/apteczka/dziurawiec-wlasciwosci-i-zastosowanie-aa-j72Y-Xsnm-1dwa.html#dziurawiec-w-schorzeniach-drog-zolciowych-i-zoladka (06.01.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.