- Zioła na wątrobę
Zioła na wątrobę
Poznaj zioła, które pływają korzystnie na wątrobę, jednak aby wybrać odpowiednie zioła warto wiedzieć jak pracuje ten ważny narząd i co mu szkodzi.
Wątroba spełnia w organizmie ponad 500 różnych funkcji. Przy niewydolności wątroby dochodzi do wielu zmian w organizmie i zostają zaburzone podstawowe funkcje wątroby dotyczące syntezy niezbędnych związków oraz odtruwania organizmu. Niewydolność wątroby może być ostra lub przewlekła. Ostra niewydolność przebiega z ciężkimi objawami czynnościowymi tego organu spowodowanymi martwicą komórek wątrobowych, często przebiegających ze śpiączką wątrobową. Objawy te są związane z procesami zapalnymi lub zwyrodnieniowymi komórek wątroby. Procesy zapalne bardzo często są spowodowane zakażeniami wirusem zapalenia wątroby. Natomiast uszkodzenia komórek wątrobowych występują najczęściej w wyniku spożywania nadmiernych ilości alkoholu, działania substancji toksycznych, narażeniem na rozpuszczalniki czy metale ciężkie. Uszkodzenia wątroby mogą wystąpić w wyniku działania hepatotoksycznego niektórych roślin bądź też w wyniku zakażenia pasożytami: echincoccus oraz schistosomiazy. Coraz częściej zaburzenia czynności wątroby są związane z chorobami autoimmunologicznymi.
Przy schorzeniach wątroby bardzo ważne jest unikanie substancji toksycznych, całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu. Należy wówczas stosować niskotłuszczową dietę. Ponieważ wątroba jest bardzo ważnym organem w naszym ciele warto o nią dbać nie tylko wtedy, kiedy już daje nam o sobie znać. Warto wspomóc pracę wątroby i chronić ją przed działaniem substancji toksycznych.
Jakie zioła stosować na wątrobę?
Działanie ochronne na miąższ wątroby wykazuje wiele surowców roślinnych, do których możemy zaliczyć:
- Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) – w lecznictwie wykorzystuje się owoce ostropestu, które zawierają 1,3- 3% flawonolignanów określanych mianem sylimaryny. Ponadto owoce ostropestu zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, gorycze, aminy biogenne, olej tłusty, sterole, witaminę E. Główna substancja czynna, czyli sylimaryna działa ochronnie i regenerująco na komórki miąższu wątroby. Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwwolnorodnikowemu zostaje zachowane wysokie stężenie glutationu w wątrobie. Owoce ostropestu wykazują działanie cytoprotekcyjne nie tylko na wątrobę, ale także na błonę śluzową żołądka, działają spazmolitycznie i żółciotwórczo. Ostropest zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, poprawia łaknienie i reguluje czynności trawienne. Kolejną cechą surowca jest obniżenie stężenia cholesterolu. Z ostropestu plamistego otrzymuje się wyciągi lub sylimarynę wchodzącą w skład preparatów stosowanych w profilaktyce i leczeniu uszkodzeń wątroby spowodowanymi czynnikami toksycznymi jak: niektóre leki, etanol, toksyny muchomora sromotnikowego, czterochlorku węgla. Preparaty z ostropestu stosuje się w takich schorzeniach jak: marskość wątroby związana z WZW, zatrucia, stłuczenia wątroby.
- Karczoch zwyczajny (łac. Cynara scolymus) – wyciągi z liści i korzenia karczocha działają żółciopędnie i żółciotwórczo, ogólnie odtruwająco i regenerująco na miąższ wątroby. Świeże ziele karczocha zawiera fenyokwasy nazywane cynarozydami, ponadto zawiera kwasy organiczne (bursztynowy, jabłkowy, fumarowy, kawowy i chlorogenowy).Karczoch to także źródło triterpenów, steroli, flawonoidów oraz witamin A, B, C. Wyciągi z karczocha działają silnie hepatoprotekcyjnie, chroniąc komórki wątroby przed działaniem czterochlorku węgla, disiarczku węgla czy rozpuszczalników. Surowiec stosuje się w osłabionej funkcji wątroby, w zaburzeniach trawienia oraz przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Jest to roślina pomocna w leczeni żółtaczki.
Zioła na wątrobę, które wspomagają jej pracę
- Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum ) – dziurawiec jest źródłem garbników, flawonoidów, olejku eterycznego. Roślina ta jest jest zalecana w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółiowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym oraz przy osłabieniu czynności wątroby.
- Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) – Roślina jest źródłem witamin, żelaza, potasu i cynku. Inullina zawarta w korzeniu mniszka obniża poziom cukru we krwi oraz wspomaga działanie dróg żółciowych. Mniszek jest stosowany w osłabieniu czynności wątroby, wykazuje właściwości ściągające i przeciwzapalne, ponadto działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Mniszek działa ochronnie na wątrobę ponieważ powoduje zwiększenie wydalania toksyn przez nerki.
- Łopian (łac. Arcitum) – Korzeń łopianu stymuluje przepływ żółci, pomaga osłabionej wątrobie poprzez oczyszczenie krwi. Łopian wspomaga także regenerację uszkodzonych komórek, wspomaga wątrobę, pobudza układ limfatyczny i skórę w wydalaniu toksyn. W medycynie ludowej wykorzystuje się także sok z łopianu.
Lamer- Zarawska E., Kowal- Gierczak B., Niedworok J.; Fitoterapia i leki roślinne; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, str. 348-352
https://portal.abczdrowie.pl/ziola-na-watrobe-rodzaje-ziol-wlasciwosci-lecznicze-i-zdrowotne (05.01.2020)
https://www.medme.pl/artykuly/ziola-na-watrobe-ostropest-dziurawiec-i-mniszek-lekarski,67366.html (06.01.2020)
- Podobne artykuły
Tych ziół lepiej nie stosować w ciąży
Wiele osób uważa zioła za bezpieczne, są jednak zioła, które stosowane w czasie ciąży mogą powodować wiele działań niepożądanych…
Domowe sposoby na gazy i wzdęcia
Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.
Jabłka w profilaktyce
Jabłka odgrywają dużą role w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn
Zioła żółciotwórcze i żółciopędne
Zioła żółciopędne i żółciotwórcze wspomagają pracę układu pokarmowego, ułatwiają trawienie tłuszczów i chronią wątrobę