Tematy na blogu

Babka zwyczajna (Plantago major)- właściwości i zastosowanie

Babka zwyczajna- systematyka

Rząd: Jasnotowce
Rodzina: Babkowate
Rodzaj: Babka

Nazwy

Łacińska: Planago major
Angielska: Plamtain
Niemiecka: Breiter Wegerich
Polskie nazwy: babka szerokolistna, wielka, świętojańska, większa, szeroka; skołojna, skołojorza, podróżnik, baśki, babczok, krwi ogon, listek baśki, pięć żyłek

Babka zwyczajna- występowanie

Babka zwyczajna pochodzi z Europy oraz północno-środkowej Azji. Obecnie spotykana na wszystkich kontynentach. W Polsce występuje powszechnie na łąkach i pastwiskach, w ogrodach, przy drogach, w rowach i nad brzegami zbiorników wodnych.
Przez ogrodników babka uważana jest za chwast.

 

Babka zwyczajna- odmiany

Gatunek babki zwyczajnej charakteryzuje dużą zmienność siedliskową w zakresie owłosienia, nerwów na blaszce liściowej, długości szypuł kwiatostanowych. Babka może być drobna lub z dużymi liści wznoszącymi się do góry.

Babka zwyczajna- surowiec

Zarówno babka zwyczajna jak i lancetowata dostarczają równowartościowego surowca leczniczego. Surowcem leczniczym są liście, nasiona oraz łuski nasienne.
W lecznictwie stosuje się liście babki zewnętrznie na skórę, surowiec może być także stosowany w postaci naparów, wodnych ekstraktów i odwarów lub kapsułek. Z liści babki można także przygotować sok.

Babka zwyczajna- trochę historii

Babka to jeden z najstarszych środków leczniczych. Jej opis znajduje się w najstarszym zielniku chińskim pochodzącym z I w p. n. e. W Chinach zbierano liście oraz nasiona babki, które stosowano jako środek moczopędny, wykrztuśny oraz leczący bezpłodność.

W Grecji i Rzymie, babka była stosowana jako panaceum na wiele dolegliwości. Pisał o niej między innymi Dioskorydes, a Pliniusz Stary wymieniał w swoich dziełach 24 choroby, które poddają się babce.
W X wieku babkę odkryli lekarze arabscy i perscy, którzy zaczęli ją wprowadzać do swoich zestawów ziołowych.
Również w Europie babkę ceniono jako lek na zmęczenie i bezsenność. O jej właściwościach wspominali Albert Wielki, Parcelsus, Matthiolus.

Babka zwyczajna w medycynie ludowej

W lecznictwie ludowym nasiona babki mają zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych żołądka i jelit oraz w przypadku zaparć. Liście babki stosuje się w zapaleniu oskrzeli, skaleczeniach, ropniach, urazach, oparzeniach, nocnym moczeniu się u dzieci. Odwary z babki wykorzystuje się do płukania jamy ustnej przy bólach zębów. Sproszkowane nasiona podaje się przy biegunkach, nieżytach jelit i czerwonce. Z kolei sok z liści babki ma zastosowanie jako lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym przy ukąszeniu pszczół, os i trzmieli. Wysuszone liście babki stosuje się w formie naparów jako środek wykrztuśny.

W Tanzanii całą roślinę wykorzystuje się jako lek na malarię.

 

Babka zwyczajna- wartość odżywcza

Liście babki są surowcem polisacharydowym. Są one źródłem węglowodanów prostych (galaktoza, fruktoza, glukoza), śluzu i gum. Za właściwości babki odpowiadają zawarte w jej liściach glikozydy irydoidowe jak akubina, katalpol. Babka zwyczajna to źródło flawonoidów ( baikalenina, apigenina) oraz kwasów organicznych (cytrynowy, wanilinowy, p-kumarynowy nikotynowy, fumarowy cynamonowy, chlorogenowy, kawowy, salicylowy, ursalowy). Wśród składników aktywnych zawartych w liściach babki można wymienić: pektyny, gorycze, saponiny, enzymy, cholinę. Babka dostarcza witaminy: A, C, K oraz minerały: żelazo, miedź, magnez, mangan, cynk, krzem, potas.

Śluz otrzymywany z liści babki to źródło polisacharydów złożonych, w skład których wchodzą: kwas galaktouronowy, galaktoza, arabinoza, ramnoza., glukoza, mannoza, ksyloza, fukoza

 

BABKA ZWYCZAJNA- DZIAŁANIE LECZNICZE

Liście babki:

 • Działają osłonowo na błony śluzowe przewodu pokarmowego
 • Poprawiają ogólną równowagę organizmu
 • Wspomagają leczenie wrzodów żołądka
 • Są pomocne w nieżycie żołądka oraz zapaleniu okrężnicy
 • W formie odwarów wykazują słabe działanie przeciwpasożytnicze
 • Wykazują działanie moczopędne, maja zastosowanie w leczeniu stanów zapalnych pęcherza
 • Działają kojąco na płuca, redukują stan zapalny oraz podrażnienia,
 • Wykazują działanie wykrztuśne
 • Stosuje się je przy zapaleniu oskrzeli oraz przy utracie głosu
 • Wspomagają odporność
 • To stary środek na otarcia, drobne rany czy ukąszenia owadów

Ciekawostka:

W Belgii powstała specjalna mieszanka, w skład której wchodzi babka zwyczajna. Mieszanka ta jest zalecana dla osób chcących rzucić palenie. Babka działa w tej mieszance jako składnik łagodnie uspokajający.

 

Babka zwyczajna- działanie niepożądane

Pyłki babki należą do silnych alergenów.

 

Babka zwyczajna- przeciwwskazania

 • Preparaty z babki mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami oraz mogą zaburzać ich wchłaniane
 • Babki nie należy przyjmować w przypadku zdiagnozowanych chorób jelita.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

 1. Czikow P., Łaptiew J.; Rośliny lecznicze bogate w witaminy; Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 1987 r., str. 52-52
 2. Skarżyński A., Zioła czynią cuda, Agencja Wydawnicza Comes, Warszawa 1994, str. 49-51
 3. Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2015; str.184-185
 4. Wielka księga ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2009
 5. WHO monographs on medicinal plants commonly used in the Newly Independent States (NIS); WHO 2010, str. 313-328
 6. http://pl.herbs2000.com/ziola/babka_lanc.htm (26.01.2020)
 7. http://www.panacea.pl/articles.php?id=3105 (26.01.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.