- Szkodliwe składniki w kosmetycha- dlaczego należy ich unikać?
Szkodliwe składniki w kosmetykach
Wiele osób zwraca uwagę na skład produktów spożywczych. Mało kto próbuje rozszyfrować skład stosowanych kosmetyków. Niestety wiele kosmetyków zawiera szkodliwe składniki, które zaburzają prawidłowe funkcjonowanie skóry, wykazują działanie toksyczne, a często także kancerogenne.
Sprawdź jakie składniki są szkodliwe i dlaczego należy bezwzględnie unikać w kosmetykach:
1. Formladehyd i konserwanty, które go uwalniają
Składnik ten jest dodawany do lakierów do paznokci, klejów do rzęs, żeli do włosów, kolorowych kosmetyków. Czasem można go znaleźć w szamponach. Formaldehyd został zakazany w wielu krajach, jednak wciąż znajduje się w niektórych kosmetykach.
Dlaczego należy go unikać:
W postaci lotnej formaldehyd powoduje kaszel i zapalenie płuc. Ponadto powoduje alergie kontaktowe oraz może być przyczyną migren.Co ważne został zakwalifikowany jako związek rakotwórczy.
Jak jest oznaczany:
DMDM hydantoin, diazolidinyl urea, imidazolidinyl urea, quaternium-15, sodium hydroksymethylglycinate, 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diol.
2. Plastik i plastyfikatory
Plastik jest dodawany do szamponów i odżywek do włosów, jest to również szkodliwy składnik produktów upiększających. Najczęściej można go spotkać w postaci mikrokuleczek w peelingach.
Plastik dodaje się do kosmetyków w celu nadania produktom płynnej i jednolitej konsystencji.
Dlaczego należy go unikać:
Plastik podejrzewa się o zaburzanie równowagi hormonalnej i łączy się z powstawaniem nowotworów.
Drugim negatywnym aspektem związanym z plastikiem jest stosowanie plastikowych mikrokuleczeki, które absorbują toksyny. Ponieważ kuleczki te nie rozpuszczają się w wodzie trafiają do kanalizacji, a później do wód, gdzie są połykane przez zwierzęta morskie. Ich obecność w morzach i oceanach zatruwa cały łańcuch pokarmowy.
Jak jest oznaczany:
polyethylene, polythene, PE, phthalates
3. Ropa naftowa i jej pochodne (parafina, wazelina, oleje mineralne)
Ropa naftowa jest dodawana do preparatów nawilżających i balsamów do ust, ponieważ więzi wodę w skórze. Niektóre pochodne ropy naftowej stosuje się jako substancje konserwujące w kosmetykach.
Dlaczego należy jej unikać:
Ropa naftowa jest zanieczyszczona różnymi związkami, które wykazują działanie kancerogenne. Uważa się, że ropa naftowa może powodować zaburzenia pracy nerek i wątroby. Niszczy też błony komórkowe. Ponadto powoduje zatykanie się porów i ogranicza dopływ tlenu do skóry. Co więcej powoduje zatykanie porów skóry, a w związku z tym prowadzi do powstawania trądziku i innych problemów skórnych. Ponadto, substancja ta może powodować wysuszenie i przesuszenie skóry, a także prowadzić do utraty elastyczności.
Jak jest oznaczana:
petroleum oil, petroleum jelly, petrolatum, mineral oil, mineral jelly, liquid paraffin.
Do pochodnych ropy naftowej zaliczane są: propylene glycol, propanediol, isopropyl alcohol
4. Talk
Talk jest dodawany do sypkich kosmetyków do makijażu i dezodorantów oraz zasypek dla dzieci.
Dlaczego należy go unikać:
Każdy talk jest zanieczyszczony azbestem, który jest znanym kancerogenem, jego wdychanie powoduje raka płuc.
Jak jest oznaczany:
talk, talcum powerd, hydrous magnesium silicate
5. Metale ciężkie: ołów, arsen, kadm, rtęć, nikiel
Metale ciężkie jak arsen, kadm czy rtęć występują w kosmetykach głównie jako zanieczyszczenia kosmetyków kolorowych. Stąd nie są one wymieniane na etykietach produktów. Niektóre z tych metali mogą być stosowane jako barwnik.
- Ołów jest dodawany do farb do włosów i szminek. Pierwiastek ten często zanieczyszcza składniki mineralne dodawane kolorowych kosmetyków. Bywa, że czasem sam jest stosowany jako barwnik.
- Kadm występuje niemal wszędzie, najczęściej można go spotkać w tuszach do rzęs i eyelinerach.
- Rtęć jest również popularnym zanieczyszczeniem w kosmetykach kolorowych, często można ją spotkać w maskarach.
Ponadto pierwiastek ten w postaci soli stosuje się jako konserwant w kosmetykach kolorowych do oczu.
Dlaczego należy ich unikać
- Ołów jest silną neurotoksyną, która negatywnie wpływa na mózg. Dodatkowo działa kancerogennie. Pierwiastek ten odkłada się w organizmie, najczęściej w kościach. Silne zatrucie ołowiem wywołuje drgawki, zaburzenia rozwoju płodu.
- Arsen przyspiesza starzenie się skóry i zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworów.
- Kadm może on spowodować bezpłodność, uszkodzenie wzroku i zniekształcenie kości.
- Rtęć to kolejna neurotoksyna, zaburza zmysły, negatywnie wpływa na pracę mózgu, uszkadza ukłąd nerwowy.
- Nikiel przenika przez skórę powodując podrażnienia błon śluzowych i pęcherzyków płucnych. Może powodować zaburzenia pracy mózgu, nerek i wątroby. Wywołuje podrażnienie spojówek, owrzodzenie przegrody nosowej, podrażnienie i wysypka skórna oraz swędzące wypryski na ramionach i przedramionach.
6. Smoła węglowa
Smoła węglowa jest dodawana do farb i szamponów do włosów, ponieważ działa przeciwłupieżowo. Wykorzystuje się ją w procesie denaturacji alkoholu.
Dlaczego należy jej unikać:
smoła węglowa wywołuje nadwrażliwość i fotowrażliwość skóry. Wywołuje działanie kancerogenne.
Jak jest oznaczana:
coal tar.
- Podobne artykuły
Koenzym Q10 – czy naprawdę jest Ci potrzebny?
Koenzym Q10 to związek chemiczny, który jest znany z niwelowania oznak starzenia skóry. Wpływa na wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry…
Masła kosmetyczne- rodzaje i zastosowanie
Masła kosmetyczne świetnie sprawdzają się w codziennej pielęgnacji skóry. Nawilżają, natłuszczają, zmiękczają i regenerują skórę. Poznaj najpopularniejsze masła roślinne
Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie
Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……