
Co to jest allicyna
18 maja, 2020 7:23 pm Published by ZdrowieNatura324 Leave your thoughts
Tematy na blogu
Allicyna- substancja aktywna czosnku
Allicyna substancja aktywna czosnku
Allicyna (tiosulfonian dialilu) jest pochodną niebiałkowego aminokwasu alliny. Należy do fitoncydów. Związek ten jest wytwarzany przez czosnek, por czy cebulę.
Jest jednym z wielu związków siarkoorganicznych odpowiedzialnych za silny zapach czosnku, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwkrwotoczne. Odpowiada za działanie przeciwgrzybicze czosnku.
Allicyna- działanie
Allicyna wykazuje zdolność przenikania do cytoplazmy erytrocytów na zasadzie dyfuzji, a także przenika warstwę białkowo- lipidową bez jej uszkadzania. Dzięki temu wpływa na szereg reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach. Hamuje działanie dehydrgoenazy alkoholowej.
Allicyna- jak powstaje
W wyniku rozdrobnienia ząbka czosnku zostaje uwolniony enzym- allinazyna, który przekształca allinę do allicyny. Szybkość tego procesu jest uzależniona od temperatury. W temperaturze pokojowej proces ten może trwać nawet kilka godzin, podczas, gdy w trakcie gotowania następuje w przeciągu kilku minut.
Allicyna i jej trwałość
Allicyna jest związkiem bardzo nietrwałym, który szybko przekształca się w szereg siarczanów allilu. Podczas podgrzewana szybko się rozkłada.
Allicyna- wpływ na organizm
- Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
- Hamuje rozwój bakterii Helicoacter pylori oraz grzybów Candida albicans
- Hamuje agregację płytek krwi
- Wykazuje działanie przeciwzapalne
- Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
- Wykazuje działanie przeciwnowtoworowe
Naturalny antybiotyk
Allicyna wykazuje działanie antybiotyczne, jest jednak związkiem bardzo nietrwałym i nie udało się opracować środka zawierającego allicynę, który byłby skuteczny jako antybiotyk. Dlatego warto spożywać surowy czosnek, który oprócz allicyny zawiera szereg innych związków siarkowych, które również wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Literatura
- Tadeusiewicz J., Krysztofiak A., Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia?; Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, T63, nr. 1 (302), 2014 str. 37-44
O Blogu
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Musisz wiedzieć
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.
Na skróty
Categorised in: Bez kategorii, czosnek, Związki chemiczne
This post was written by ZdrowieNatura324