- Co to jest allicyna?
Allicyna substancja aktywna czosnku
Allicyna (tiosulfonian dialilu) jest pochodną niebiałkowego aminokwasu alliny. Należy do fitoncydów. Związek ten jest wytwarzany przez czosnek, por czy cebulę.
Jest jednym z wielu związków siarkoorganicznych odpowiedzialnych za silny zapach czosnku, wykazuje działanie przeciwzakrzepowe, przeciwmiażdżycowe oraz przeciwkrwotoczne. Ponadto odpowiada za przeciwgrzybicze i antybiotyczne działanie czosnku.
Allicyna- działanie
Allicyna wykazuje zdolność przenikania do cytoplazmy erytrocytów na zasadzie dyfuzji, a także przenika warstwę białkowo- lipidową bez jej uszkadzania. Dzięki temu wpływa na szereg reakcji biochemicznych zachodzących w komórkach, czy hamuje działanie dehydrgoenazy alkoholowej.
Allicyna- jak powstaje
W wyniku rozdrobnienia ząbka czosnku zostaje uwolniony enzym- allinazyna, który przekształca allinę do allicyny. Szybkość tego procesu jest uzależniona od temperatury. W temperaturze pokojowej proces ten może trwać nawet kilka godzin, podczas, gdy w trakcie gotowania następuje w przeciągu kilku minut.
Allicyna i jej trwałość
Allicyna jest związkiem bardzo nietrwałym, który bardzo szybko przekształca się w szereg siarczanów allilu. Podczas podgrzewana związek ten ulega rozkładowi.
Allicyna- wpływ na organizm
- Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwgrzybiczo
- Hamuje rozwój bakterii Helicoacter pylori oraz grzybów Candida albicans
- Hamuje agregację płytek krwi
- Wykazuje działanie przeciwzapalne
- Zmniejsza poziom cholesterolu we krwi
- Wykazuje działanie przeciwnowtoworowe
Naturalny antybiotyk
Allicyna wykazuje działanie antybiotyczne, jest jednak związkiem bardzo nietrwałym i nie udało się opracować preparatu zawierającego allicynę, który byłby skuteczny jako antybiotyk. Dlatego warto spożywać surowy czosnek, który oprócz allicyny zawiera szereg innych związków siarkowych. Wszystkie re związki również wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.
Tadeusiewicz J., Krysztofiak A., Olas B.; Czosnek- Panaceum na choroby układu krążenia?; Kosmos Problemy Nauk Biologicznych, T63, nr. 1 (302), 2014 str. 37-44
- Podobne artykuły
Koenzym Q10 – czy naprawdę jest Ci potrzebny?
Koenzym Q10 to związek chemiczny, który jest znany z niwelowania oznak starzenia skóry. Wpływa na wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry…
Beta karoten rola w organizmie
Beta karoten jest prekursorem witaminy A w organizmie. Jego rola to wymiatanie wolnych rodników, wspomaganie odporności, ochrona przed promieniowaniem UV…
Antrazwiązki -podział, znaczenie i funkcje
Antrazwiązki są to pochodne antracenu, które mają zastosowanie jako środki o działaniu przeczyszczającym.
Antrazwiązki- działanie niepożądane
Jeżeli stosujesz naturalne środki zawierające antrazwiązki koniecznie musisz zapoznać się z ich działaniem niepożądanym
2 Responses
Szereg nieścisłości , najpierw że allicyna szybciej się twniszczy allicyne, więc jak to jest ???orzy w wyżzej tenp. a chwilę potem ,że temp.
Allina zostaje przekształcona do allicyny i proces ten zależy od temp., a jednocześnie allicyna jest bardzo nietrwała i w wyższych temperaturach po prostu się rozpada. To ile allicyny powstanie i jaka jej część ulegnie rozpadowi zależy od temp.