Rząd: Selerowate
Rodzina: Selerowate
Rodzaj: Pietruszka
Łacińska: Petroselinum sativum
Angielska: Curled parsley
Niemiecka: Garten- Tetersilie
Polskie nazwy: pietruziele, pietruszka: domowa, siewna, zwyczajna
Nazwa pietruszki zwyczajnej pochodzi od słowa petra– oznaczającego skałę, co odnosi się do miejsca jej naturalnego występowania, czyli wapiennych skał w rejonie Morza Śródziemnego.
Dziko rosnącą pietruszkę można spotkać na półwyspie Bałkańskim i Apenińskim.
Obecnie pietruszka jest uprawiana w strefie klimatu umiarkowanego na całym świecie. Uprawia się ją zarówno na korzeń jak i na ziele.
Odmiany korzeniowe pietruszki mogą różnić się między sobą. Ich skórka może być biała, szara, lekko żółta bądź z żółtymi lub czerwonymi poprzecznymi prążkami.
Surowcem leczniczym są korzenie, liście, owoce i nasiona.
Pietruszka była znana i uprawiana już w III w p.n.e. Stosowali ją Egipcjanie, znana też była w starożytnej Grecji i Rzymie. Pisali o niej Hipokrates i Dioskurydes. Według greckich mitów pietruszka wyrosła z krwi herosa Amfiaraosa- uczestnika wyprawy przeciwko Tebom. Stąd też pietruszka jest dla Greków symbolem śmierci i sławy.
Przez Rzymian roślina była uważana za świętą. Miała dodawać siły i poprawiać refleks. Stosowano ją wówczas jako dekorację potraw i środek aromatyzujący.
Wraz z rozwojem Imperium Rzymskiego pietruszka rozprzestrzeniła się na tereny Hiszpanii, Francji i Niemczech, a dopiero później dotarła do Słowian. Pietruszka była tak popularną rośliną, że Karol Wielki zalecał jej uprawę w zielnikach.
W średniowieczu pietruszka była sadzona jako roślina ogrodowa. Słynny Paracelsus stosował ją w leczeniu kamicy moczanowej.
Pisał o niej Syreniusz jako środku oczyszczającym z flegmy, wypędzającym glisty z organizmu oraz stosowanym na zatrzymanie miesiączkowania.
W korzeniu pietruszki znajdują się niewielkie ilości olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest apiol. To także źródło flawonoidów, furanokumaryn czy związków poliacetylynowych. Korzeń pietruszki dostarcza witaminy z grupy B oraz prowitaminę A. Warzywo to jest bogate mikro i makroelementów takie jak: żelazo, wapń, magnez, potas, mangan.
Korzeń pietruszki:
Rozdrobniony korzeń zalać wrzącą wodą i zostawić pod przykryciem 10 minut. Przecedzić. Pić 3 razy dziennie po 1/3 naparu w chorobach dróg moczowych, zaburzeniach trawiennych, bólach brzucha, wzdęciach. Napar działa moczopędnie, rozkurczowo i antyseptyczne.
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.