Tematy na blogu

Chmiel w kuchni

Chmiel- zastosowanie w kuchni

Chmiel to roślina, której pędy, kwiatostany oraz liście chmielu są jadalne i od dawna były wykorzystywane w kuchni.

Chmiel w kuchni- zastosowanie młodych pędów

Do celów kulinarnych wykorzystuje się młode białawe pędy, które jeszcze nie wydostały się z gleby. Można je spożywać surowe i gotowane, a najczęściej przygotowuje się je jak szparagi. Nadają się do sałatek, omletów, zup. Można je również konserwować w zalewie octowej. Młode pędy chmielu przyprawiane solą i pieprzem lub octem dodaje się do sałatek. Starsze pędy przygotowuje się jak szparagi.  Zblanszowane pędy chmielu można podawać z sosem śmietanowym do potraw z cielęciny. Można je także wykorzystać do przygotowania warzywnego soku.

 

Chmiel w kuchni-jak wykorzystać liście 

Liście chmielu używa się w kuchni po sparzeniu ich gorącą wodą. Tak przygotowane spożywa się je z sosem śmietanowym, stanowią smaczną przekąskę. Młode liście wykorzystuje się do jako dodatek do różnych dań warzywnych, sałatek, potraw z jajek lub jako dodatek do omletów.

 

Chmiel w kuchni- zastosowanie kwiatostanów

Kwiaty żeńskie chmielu- czyli popularne szyszki chmielowe służą jako przyprawa do serów, sałatek i zup. Produkuje się z nich domowe piwa, kwasy i miody pitne. Wywar z szyszek chmielu dodany do ciasta chlebowego znalazł zastosowanie jako substytut drożdży lub zakwasu. Sporządza się z nich herbaty i napoje alkoholowe.

Męskie kwiaty chmielu przygotowuje się jak warzywa poprzez delikatne duszenie w sosie.

 

Olejek chmielowy

Olejek chmielowy wykorzystuje się do aromatyzowania wypieków drożdżowych, lodów, budyni, żelatyny, gum do żucia oraz wyrobów cukierniczych i przypraw.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Literatura

  1. Barlando B., Verotta L., Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Pronciples in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 188-200
  2. Łuczaj Ł.; Dzikie rośliny jadalne Polski przewodnik survivalowy; Chemigrafia, Krosno 2004, str. 47-48
  3. Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa; Tempus Plus 1998, str.68-69
  4. Small E., Deutsch G.; Culinary Herbs for short season gardeners; National Research Council of Canada & Ismant Associates INS, 2001, str. 90- 92 

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.