Chmiel to roślina, której pędy, kwiatostany oraz liście chmielu są jadalne i od dawna były wykorzystywane w kuchni.
Do celów kulinarnych wykorzystuje się młode białawe pędy, które jeszcze nie wydostały się z gleby. Można je spożywać surowe i gotowane, a najczęściej przygotowuje się je jak szparagi. Nadają się do sałatek, omletów, zup. Można je również konserwować w zalewie octowej. Młode pędy chmielu przyprawiane solą i pieprzem lub octem dodaje się do sałatek. Starsze pędy przygotowuje się jak szparagi. Zblanszowane pędy chmielu można podawać z sosem śmietanowym do potraw z cielęciny. Można je także wykorzystać do przygotowania warzywnego soku.
Liście chmielu używa się w kuchni po sparzeniu ich gorącą wodą. Tak przygotowane spożywa się je z sosem śmietanowym, stanowią smaczną przekąskę. Młode liście wykorzystuje się do jako dodatek do różnych dań warzywnych, sałatek, potraw z jajek lub jako dodatek do omletów.
Kwiaty żeńskie chmielu- czyli popularne szyszki chmielowe służą jako przyprawa do serów, sałatek i zup. Produkuje się z nich domowe piwa, kwasy i miody pitne. Wywar z szyszek chmielu dodany do ciasta chlebowego znalazł zastosowanie jako substytut drożdży lub zakwasu. Sporządza się z nich herbaty i napoje alkoholowe.
Męskie kwiaty chmielu przygotowuje się jak warzywa poprzez delikatne duszenie w sosie.
Olejek chmielowy wykorzystuje się do aromatyzowania wypieków drożdżowych, lodów, budyni, żelatyny, gum do żucia oraz wyrobów cukierniczych i przypraw.
Literatura
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.