Tematy na blogu

Kwas foliowy- najlepsze naturalne źródła w diecie

Kwas foliowy – źródła w diecie

Kwas foliowy nazywany również witaminą B9 lub B11 pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji – od wzrostu komórek i tworzenia DNA, poprzez usprawnianie działania układu pokarmowego do poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Jest to witamina szczególnie ważna i potrzebna dla przyszłych mam, ponieważ chroni płód dziecka przed wadami rozwojowymi.
W przyrodzie kwas foliowy i foliany występują w wielu produktach zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, jednak nie występują w żywności, stąd też witamina ta jest dodawana do żywności w procesie fortyfikacji.

Kwas foliowy- przyswajalność

Najlepszym źródłem kwasu foliowego jest szpinak, który zawiera największe jego ilości oraz posiada enzym, który rozkłada foliany do łatwo przyswajalnych związków. Kwas foliowy przyjmowany w formie folianów z naturalnych źródeł w postaci biomasy drożdżowej i jej produktów lub produktów fermentacji mlekowej jest zdecydowanie lepiej przyswajalny i dłużej utrzymuje się w krwiobiegu, dzięki czemu długofalowo zapobiega schorzeniom wynikającym z niedoborów.

Warto wiedzieć, że blanszowanie i gotowanie powodują duże straty kwasu foliowego (nawet 80-95%). Również długotrwałe przechowywanie i obróbka wpływają niekorzystnie na zawartość i przyswajalność folianów.

 

Kwas foliowy- biodostępność

Przyswajalność folianów zależy od szeregu czynników jak: rodzaj spożytego produktu (czy jest on surowy czy poddany obróbce termicznej), stopień w jakim produkt spożywczy został przetworzony. Na prawidłowe przyswajanie folianów wpływa odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego (trawienie, wchłanianie), występujące choroby oraz stosowanie używek i leków.
Kwas foliowy warto łączyć z produktami będącymi źródłem witaminy C, B12, żelaza i cynku, które poprawiają jego wykorzystanie.

ŹródłaProdukty
Produkty zwierzęceRyby, wątróbka, żółtka jaj
ZbożaKiełki zbożowe, pełne ziarno: jęczmienia, kukurydzy, pszenicy, ryżu,
Rośliny strączkowe Nasiona: bobu, ciecierzycy grochu, fasoli, soi, soczewicy
WarzywaBotwinka, brokuł, brukselka, buraki, cykoria, dynia, jarmuż, kalafior, kalarepa, marchew, natka pietruszki, pomidory, rzepa, sałata, szparagi, szpinak, zielony groszek
OwoceAwokado, cytryny, grejpfruty, limonki, melony, morele, pomarańcze
Nasiona i orzechyOrzechy włoskie, sezam, słonecznik
Drożdże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Bilek M., Pasternakiewicz A., Typek J.; Dietetyka wybrane zagadnienia; Wyd. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2014; str. 30
  2. Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 70- 71, 184, 205 
  3. Moszczyński P., Pyć R.; Biochemia witamin część I witaminy grupy B i koenzymy; Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 1998 r., str. 146- 164
  4. Kapka- Skrzypczak L., Niedźwiecka J., Skrzypczak M., Wojtyła A.; Kwas foliowy- skutki niedoboru i zasadność suplementacji; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, 18, nr 1, str. 65-69
  5. Kaczmarczyk P.; Mikroelementy; Wydawnictwo Kolpap, Kielce, str. 15-16 
  6. Krześniak L. M.; Apteczka ziołowa; Wydawnictwo Sport i Turystyka; str. 30-31 
  7. Mikołajczuk-Szczyrba A., Młynarczyk I., Goncerzewicz A., Misiewicz A.; Bakterie fermentacji mlekowej w przemyśle spożywczym; Przemysł spożywczy nr. 10 t. 69 2015r.,
  8. https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/witaminy-rozpuszczalne-w-wodzie (23.02.2021) 

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.