Kwas foliowy – źródła w diecie

Kwas foliowy nazywany również witaminą B9 lub B11 pełni w organizmie człowieka wiele ważnych funkcji – od wzrostu komórek i tworzenia DNA, poprzez usprawnianie działania układu pokarmowego do poprawy funkcjonowania układu nerwowego. Jest to witamina szczególnie ważna i potrzebna dla przyszłych mam, ponieważ chroni płód dziecka przed wadami rozwojowymi.
W przyrodzie kwas foliowy i foliany występują w wielu produktach zarówno pochodzenia roślinnego jak i zwierzęcego, jednak nie występują w żywności, stąd też witamina ta jest dodawana do żywności w procesie fortyfikacji.




Kwas foliowy- przyswajalność

Najlepszym źródłem kwasu foliowego jest szpinak, który zawiera największe jego ilości oraz posiada enzym, który rozkłada foliany do łatwo przyswajalnych związków. Kwas foliowy przyjmowany w formie folianów z naturalnych źródeł w postaci biomasy drożdżowej i jej produktów lub produktów fermentacji mlekowej jest zdecydowanie lepiej przyswajalny i dłużej utrzymuje się w krwiobiegu, dzięki czemu długofalowo zapobiega schorzeniom wynikającym z niedoborów.

Warto wiedzieć, że blanszowanie i gotowanie powodują duże straty kwasu foliowego (nawet 80-95%). Również długotrwałe przechowywanie i obróbka wpływają niekorzystnie na zawartość i przyswajalność folianów.

 

Kwas foliowy- biodostępność

Przyswajalność folianów zależy od szeregu czynników jak: rodzaj spożytego produktu (czy jest on surowy czy poddany obróbce termicznej), stopień w jakim produkt spożywczy został przetworzony. Na prawidłowe przyswajanie folianów wpływa odpowiednie funkcjonowanie układu pokarmowego (trawienie, wchłanianie), występujące choroby oraz stosowanie używek i leków.
Kwas foliowy warto łączyć z produktami będącymi źródłem witaminy C, B12, żelaza i cynku, które poprawiają jego wykorzystanie.




Kwas foliowy- naturalne źródła

Grupy produktów Produkty
Produkty zwierzęce
Ryby, wątróbka, żółtka jaj,
Zboża
Kiełki zbożowe, pełne ziarno: jęczmienia, kukurydzy, pszenicy, ryżu,
Warzywa
Botwinka, brokuł, brukselka buraki, cykoria, dynia, jarmuż, kalafior, kalarepa, marchew, natka pietruszki, pomidory, rzepa, sałata, szparagi, szpinak, zielony groszek
Owoce
Awokado, cytryny, grejpfruty, limonki, melony, morele, pomarańcze
Rośliny strączkowe
Nasiona: bobu, ciecierzycy grochu, fasoli, soi, soczewicy
Nasiona i orzechy
Orzechy, sezam, słonecznik,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bilek M., Pasternakiewicz A., Typek J.; Dietetyka wybrane zagadnienia; Wyd. Uniwersytetu Rzeszowskiego, Rzeszów 2014; str. 30

Mindell E.; Biblia witamin; Wiedza i życie, Warszawa 1993, str. 70- 71, 184, 205 

Moszczyński P., Pyć R.; Biochemia witamin część I witaminy grupy B i koenzymy; Wydawnictwo naukowe PWN, Warszawa 1998 r., str. 146- 164

Kapka- Skrzypczak L., Niedźwiecka J., Skrzypczak M., Wojtyła A.; Kwas foliowy- skutki niedoboru i zasadność suplementacji; Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, 18, nr 1, str. 65-69

Kaczmarczyk P.; Mikroelementy; Wydawnictwo Kolpap, Kielce, str. 15-16 

Krześniak L. M.; Apteczka ziołowa; Wydawnictwo Sport i Turystyka; str. 30-31 

Mikołajczuk-Szczyrba A., Młynarczyk I., Goncerzewicz A., Misiewicz A.; Bakterie fermentacji mlekowej w przemyśle spożywczym; Przemysł spożywczy nr. 10 t. 69 2015r.,

https://ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/witaminy-rozpuszczalne-w-wodzie (23.02.2021) 




Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.