Chmiel to roślina należąca do rodziny konipowatych. Porasta lasy i dzikie zarośla na półkuli północnej. Bardzo często uprawiany, szczególnie na potrzeby przemysłu piwowarskiego i farmaceutycznego. Szyszki chmielu stanowią surowiec zielarski, który stosuje się jako środek uspokajający, obniżający napięcie nerwowe. Ze względu na zawartość składników gorzkich chmiel pobudza wydzielanie soku żołądkowego i wpływa korzystnie na procesy trawienia. To właśnie związki gorzkie ( głównie alfa – kwasy) oraz olejek eteryczny sprawiają, że chmiel nadaje napojom piwnym niepowtarzalny smak i aromat.
Piwo produkuje się z czterech podstawowych składników, czyli wody, słodu jęczmiennego, drożdży piwnych oraz chmielu, który jest dodatkiem wpływającym na smak piwa.
Chmiel nie zawsze był składnikiem piwa. Początkowo, jeszcze w starożytności, piwo produkowano z wody, chleba, przypraw ziołowych i soku z daktyli lub miodu.
Szyszki chmielu zaczęto dodawać do piwa w średniowieczu. Wówczas chmiel okazał się najlepszym dodatkiem do piwa, bo doskonale harmonizował jego smak, ale także przedłużał trwałość tego trunku.
Przemysł piwowarski wykorzystuje wyłącznie żeńskie kwiatostany chmielu nazywane popularnie szyszkami. Gorzkie związki kwasów chmielowych odpowiadają za typowy smak piwa, a także działają jako stabilizatory piany i wykazują działanie przeciwbakteryjne. Olejki eteryczne wpływają na aromat piwa.
Do produkcji piwa używa się różnych odmian chmielu, które będą wpływał na różne nuty smakowe i aromat tego złotego trunku. To właśnie rodzaj chmielu decyduje, czy piwo będzie bardziej cytrusowe, tropikalne czy może ziołowe, kwiatowe bądź sosnowe. Niewłaściwie dobrana odmiana chmielu może zniszczyć równowagę smak i lub aromatu piwa.
Źródła
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.