- Jaką rolę pełni chmiel w produkcji piwa?
Chmiel w produkcji piwa
Chmiel to roślina należąca do rodziny konipowatych. Porasta lasy i dzikie zarośla na półkuli północnej. Bardzo często uprawiany, szczególnie na potrzeby przemysłu piwowarskiego i farmaceutycznego. Szyszki chmielu stanowią surowiec zielarski, który stosuje się jako środek uspokajający i obniżający napięcie nerwowe. Ze względu na zawartość składników gorzkich szyszki chmielu pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i wpływają korzystnie na procesy trawienia. To właśnie związki gorzkie ( głównie alfa – kwasy) oraz olejek eteryczny sprawiają, że chmiel nadaje napojom piwnym niepowtarzalny smak i aromat.
Co jest potrzebne do produkcji piwa?
Piwo produkuje się z czterech podstawowych składników, czyli wody, słodu jęczmiennego, drożdży piwnych oraz chmielu, który jest dodatkiem wpływającym na smak piwa.
Chmiel w produkcji piwa- czy można go pominąć?
Chmiel nie zawsze był składnikiem piwa. Początkowo, jeszcze w starożytności, piwo produkowano z wody, chleba, przypraw ziołowych i soku z daktyli lub miodu.
Szyszki chmielu zaczęto dodawać do piwa w średniowieczu. Wówczas chmiel okazał się najlepszym dodatkiem do piwa, bo doskonale harmonizował jego smak, ale także przedłużał trwałość tego trunku.
Chmiel rola w produkcji piwa
Przemysł piwowarski wykorzystuje wyłącznie żeńskie kwiatostany chmielu nazywane popularnie szyszkami. Gorzkie związki kwasów chmielowych odpowiadają za typowy smak piwa, a także działają jako stabilizatory piany i wykazują działanie przeciwbakteryjne. Olejki eteryczne zawarte w szyszkach chmielu wpływają na aromat piwa.
Do produkcji piwa używa się różnych odmian chmielu, które będą wpływał na różne nuty smakowe i aromat tego złotego trunku. To właśnie rodzaj chmielu decyduje, czy piwo będzie bardziej cytrusowe, tropikalne czy może ziołowe, kwiatowe bądź sosnowe. Niewłaściwie dobrana odmiana chmielu może zniszczyć równowagę smak i/lub aromatu piwa.
Chmiel – rodzaje i odmiany stosowane do produkcji piwa
Dawniej chmieliło się piwo suszonymi szyszkami chmielu. Obecnie w procesie chmielenia dodaje się do brzęczki tzw. granulat chmielowy. Koncerny produkujące piwo na skalę przemysłową wykorzystują ekstrakty chmielowe.
Wyróżnia się kilka odmian chmielu stosowanego w produkcji piwa, które mogą wnieść różne aromaty do ważonego piwa. I tak chmiele amerykańskie, australijskie i nowozelandzkie wnoszą do złotego trunku aromaty i smaki cytrusowe, owoców tropikalnych czy żywicy. Chmiele polskie charakteryzują się większą delikatnością i ziołowym, lekko trawiastym aromatem. Chmiele angielskie z kolei dają aromaty ziołowe, tytoniowe i kwiatowe.
Barlando B., Verotta L., Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Pronciples in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 188-200
https://www.chmielologia.pl/dowiedz-sie/proces-warzenia-piwa/ (12.10.2020)
http://www.smaki-piwa.pl/tematy-okolopiwne/czy-chmiel-to-tylko-przyprawa/ (12.10.2020)
https://jakzrobicpiwo.pl/blog/wpis/z-czego-robi-sie-piwo-i-czy-na-pewno-z-chmielu (19.12.2022)
- Podobne artykuły
Jakie zioła zbierać we wrześniu
Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu
Chmiel zwyczajny- łac. Humulus lupulus
Chmiel zwyczajny (łac. Humulus lupulus) to surowiec zielarski wykorzystywany w leczeniu zaburzeń układu nerwowego oraz łagodzące popęd płciowy
Zioła stosowane przy nadciśnieniu tętniczym
Jakie zioła pomagają przy nadciśnieniu tętniczym? W fitoterapii nadciśnienia najczęściej stosuje się preparaty z głogu, czosnku, serdecznika, jemioły…