Tematy na blogu

Jaką rolę pełni chmiel w produkcji piwa?

Chmiel w produkcji piwa

Chmiel to roślina należąca do rodziny konipowatych. Porasta lasy i dzikie zarośla na półkuli północnej. Bardzo często uprawiany, szczególnie na potrzeby przemysłu piwowarskiego i farmaceutycznego. Szyszki chmielu stanowią surowiec zielarski, który stosuje się jako środek uspokajający, obniżający napięcie nerwowe. Ze względu na zawartość składników gorzkich chmiel pobudza wydzielanie soku żołądkowego i wpływa korzystnie na procesy trawienia. To właśnie związki gorzkie ( głównie alfa – kwasy) oraz olejek eteryczny sprawiają, że chmiel nadaje napojom piwnym niepowtarzalny smak i aromat.

Co jest potrzebne do produkcji piwa?

Piwo produkuje się z czterech podstawowych składników, czyli wody, słodu jęczmiennego, drożdży piwnych oraz chmielu, który jest dodatkiem wpływającym na smak piwa.

 

Chmiel w produkcji piwa- czy można go pominąć?

Chmiel nie zawsze był składnikiem piwa. Początkowo, jeszcze w starożytności, piwo produkowano z wody, chleba, przypraw ziołowych i soku z daktyli lub miodu.

Szyszki chmielu zaczęto dodawać do piwa w średniowieczu. Wówczas chmiel okazał się najlepszym dodatkiem do piwa, bo doskonale harmonizował jego smak, ale także przedłużał trwałość tego trunku.

 

Chmiel rola w produkcji piwa

Przemysł piwowarski wykorzystuje wyłącznie żeńskie kwiatostany chmielu nazywane popularnie szyszkami. Gorzkie związki kwasów chmielowych odpowiadają za typowy smak piwa, a także działają jako stabilizatory piany i wykazują działanie przeciwbakteryjne. Olejki eteryczne wpływają na aromat piwa.

Do produkcji piwa używa się różnych odmian chmielu, które będą wpływał na różne nuty smakowe i aromat tego złotego trunku. To właśnie rodzaj chmielu decyduje, czy piwo będzie bardziej cytrusowe, tropikalne czy może ziołowe, kwiatowe bądź sosnowe. Niewłaściwie dobrana odmiana chmielu może zniszczyć równowagę smak i lub aromatu piwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła

  1. Barlando B., Verotta L., Cornara L., Bottini- Massa E.; Herbal Pronciples in cosmetics, properties and mechanisms of action; CRC Press 2010, str. 188-200
  2. https://www.chmielologia.pl/dowiedz-sie/proces-warzenia-piwa/ (12.10.2020)
  3. http://www.smaki-piwa.pl/tematy-okolopiwne/czy-chmiel-to-tylko-przyprawa/ (12.10.2020)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.