Najnowsze artykuły

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Jak przygotować kawę ?

Kawę otrzymuje się przez parzenie prażonych ziaren rośliny Coffe arabica.  Przyrządza się ją na różne sposoby- można ją parzyć, gotować, pić czarną lub z mlekiem. Na sklepowych półkach możemy kupić kawę w ziarnach, mieloną lub rozpuszczalną. Jako dodatki do kawy świetnie sprawdzą się cynamon czy imbir.

Mała czarna pita z umiarem korzystnie wpływa na organizm: dodaje energii, przyspiesza metabolizm, poprawia koncentrację. Za takie działanie odpowiada zawarta w kawie kofeina. Jednak im więcej pijemy kawy, tym szybciej uodparniamy się na jej pobudzające działanie i później potrzebujemy większej ilości kofeiny.

Pomimo, że wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki kawy, ma ona także swoje wady- odwadnia, powoduje problemy ze snem i może wpływać na nerwowość.




Czym zastąpić kawę?

Co więc zatem pić zamiast kawy, aby dodać sobie energii, aby nie odczuwać niepożądanego działania kofeiny? Oto kilka propozycji:

  1. Zielona herbata

Zielona herbata zalana wodą w temp. 80°C i parzona przez 3 minuty zawiera dużo antyoksydantów i minerałów oraz taninę- związek o działaniu kofeiny. Świetnie pobudza i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.

  1. Matcha

Jest to rodzaj zielonej herbaty, sporządzany z drobno sproszkowanych liści krzewu herbacianego odpowiedniej odmiany. Porcja matchy działa jak mocne espresso. By przygotować napój, proszek roztrzepuje się w gorącej (do 80°C) wodzie za pomocą specjalnej bambusowej miotełki.

  1. Yerba mate

Napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego dodaje więcej energii niż kawa, a efekt pobudzenia utrzymuje się dłużej. Yerba mate to samo zdrowie: oprócz kofeiny zawiera także cenne witaminy i minerały, wspomaga odchudzanie i reguluje poziom cholesterolu. Można zaparzać ten sam susz kilka razy. Najlepiej robić to w specjalnie przeznaczonym do tego naczyniu. Do picia tego południowoamerykańskiego napoju służy bombilla – rodzaj słomki odfiltrowującej fusy.

  1. Guarana

Wyciągi z guarany znajdziemy w większości popularnych energetyków. Jednak warto zażywać guaranę w naturalnej formie: suszone i zmielone owoce tej rośliny można wykorzystać do sporządzenia pobudzającego naparu o orzeźwiającym, kwaskowym smaku. Za pobudzające działanie guarany odpowiada guaranina – rodzaj kofeiny, która wchłania się wolniej niż ta pochodząca z kawy, a w związku z tym działa dłużej (do 6 godzin). Guarana nie tylko dodaje energii: stymuluje także pracę mózgu, przyspiesza przemianę materii, poprawia humor i pamięć. Nie powinno się przekraczać dawki 2 łyżeczek dziennie.

  1. Kakao

Kakao zawiera jedynie śladowe ilości kofeiny, za to jest cennym źródłem teobrominy, która również wykazuje działanie pobudzające. Kakao dostarcza także cennych składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo czy cynk oraz przeciwutleniaczy. Warto sięgać, bo kakao naturalne, znacznie zdrowsze i skuteczniejsze od produktów instant.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Kawa zbożowa z orkiszu

Kawa zbożowa z orkiszu to wyśmienity napój, który z powodzeniem może zastąpić prawdziwą kawę. Jej zaletą jest to, że nie zawiera kofeiny i działa pobudzająco.

Jak przechowywać kawę

Jak przechowywać kawę, aby jak najdłużej zachowała świeżość i swój aromat?- najprościej jest przechowywać kawę ziarnistą w oryginalnym opakowaniu

Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Żeń-szeń (łac. Ginseng Panax)- interakcje

Żen-szeń wspomaga pamięć i koncentrację, działa na ośrodkowy układ nerwowy, wspomaga odporność. Często sięgamy po suplementy diety z żeń-szeniem, ale jak się zioło to wchodzi w interakcje z wieloma lekami….

Matki Boskiej Zielnej- 15 sierpnia

Święto Matki Boskiej Zielnej to jedno z najważniejszych świąt maryjnych. W dzień ten wierni przynoszą do kościoła bukiety z ziół

Polskie superfood na zimę

Chociaż superfoods kojarzą nam się z nieco egzotycznymi wynalazkami, warto poszukać Polskich superfood, które szczególnie zimą mogą wspomóc nasze zdrowie

Sok z noni właściwości i zastosowanie

Noni (łac. Morinda citrifolia) – czyli morwa indyjska, z której pozyskuje się sok znany Polinezyjczykom od lat, z korzystnego wpływu na zdrowie i bogactwo…