- Czym zastąpić kawę?
Jak przygotować kawę ?
Kawę otrzymuje się przez parzenie prażonych ziaren rośliny Coffe arabica. Przyrządza się ją na różne sposoby- można ją parzyć, gotować, pić czarną lub z mlekiem. Na sklepowych półkach możemy kupić kawę w ziarnach, mieloną lub rozpuszczalną. Jako dodatki do kawy świetnie sprawdzą się cynamon czy imbir.
Mała czarna pita z umiarem korzystnie wpływa na organizm: dodaje energii, przyspiesza metabolizm, poprawia koncentrację. Za takie działanie odpowiada zawarta w kawie kofeina. Jednak im więcej pijemy kawy, tym szybciej uodparniamy się na jej pobudzające działanie i później potrzebujemy większej ilości kofeiny.
Pomimo, że wiele osób nie wyobraża sobie początku dnia bez filiżanki kawy, ma ona także swoje wady- odwadnia, powoduje problemy ze snem i może wpływać na nerwowość.
Czym zastąpić kawę?
Co więc zatem pić zamiast kawy, aby dodać sobie energii, aby nie odczuwać niepożądanego działania kofeiny? Oto kilka propozycji:
- Zielona herbata
Zielona herbata zalana wodą w temp. 80°C i parzona przez 3 minuty zawiera dużo antyoksydantów i minerałów oraz taninę- związek o działaniu kofeiny. Świetnie pobudza i wykazuje silne działanie antyoksydacyjne.
- Matcha
Jest to rodzaj zielonej herbaty, sporządzany z drobno sproszkowanych liści krzewu herbacianego odpowiedniej odmiany. Porcja matchy działa jak mocne espresso. By przygotować napój, proszek roztrzepuje się w gorącej (do 80°C) wodzie za pomocą specjalnej bambusowej miotełki.
- Yerba mate
Napar z suszonych liści ostrokrzewu paragwajskiego dodaje więcej energii niż kawa, a efekt pobudzenia utrzymuje się dłużej. Yerba mate to samo zdrowie: oprócz kofeiny zawiera także cenne witaminy i minerały, wspomaga odchudzanie i reguluje poziom cholesterolu. Można zaparzać ten sam susz kilka razy. Najlepiej robić to w specjalnie przeznaczonym do tego naczyniu. Do picia tego południowoamerykańskiego napoju służy bombilla – rodzaj słomki odfiltrowującej fusy.
- Guarana
Wyciągi z guarany znajdziemy w większości popularnych energetyków. Jednak warto zażywać guaranę w naturalnej formie: suszone i zmielone owoce tej rośliny można wykorzystać do sporządzenia pobudzającego naparu o orzeźwiającym, kwaskowym smaku. Za pobudzające działanie guarany odpowiada guaranina – rodzaj kofeiny, która wchłania się wolniej niż ta pochodząca z kawy, a w związku z tym działa dłużej (do 6 godzin). Guarana nie tylko dodaje energii: stymuluje także pracę mózgu, przyspiesza przemianę materii, poprawia humor i pamięć. Nie powinno się przekraczać dawki 2 łyżeczek dziennie.
- Kakao
Kakao zawiera jedynie śladowe ilości kofeiny, za to jest cennym źródłem teobrominy, która również wykazuje działanie pobudzające. Kakao dostarcza także cennych składników mineralnych, takich jak magnez, żelazo czy cynk oraz przeciwutleniaczy. Warto sięgać, bo kakao naturalne, znacznie zdrowsze i skuteczniejsze od produktów instant.
- Podobne artykuły
Czy herbaty owocowe są zdrowe?
Dobre i zdrowe herbaty owocowe zawierają w swoim składzie przede wszystkim susz z owoców lub ich kawałki. Dlatego herbaty owocowe korzystnie wpływają na zdrowie
Herbatka z berberysu- dlaczego warto ją pić
Herbatka z berberysu to świetny napój na poprawę nastroju i wzmocnienie odporności.
Czym zastąpić kawę?- 5 energetycznych propozycji
Kawa jest napojem uwielbianym przez wiele osób, jednak nie każdy może pić kawę. Czym więc ją zastąpić, aby podnieść sobie poziom energii?
Herbata z owoców róży- właściwości
Owoce róży są uważane za środek wzmacniający i uzupełniający niedobory witaminowe. Ponad to róża wzmacnia…….