Tematy na blogu

Menu
Cynamon cejloński- Cinnamomum verum

Systematyka

Klad: Magnoliowe
Rząd: Wawrzynowce
Rodzina: Wawrzynowate
Rodzaj: Cynamonowiec
Gatunek: Cynamon cejloński

Nazwy

Łacińska: Cinnamomum verum
Angielska: Cinnamon
Niemiecka: Zimt
Polskie nazwy: Cynamon

Nazwa cynamony pochodzi z języka hebrajskiego lub arabskiego od słowa amomon– czyli pachnąca roślina przyprawowa.
Nazwa łacińska cinnamomum pochodzi od greckiego słowakinnamomoni oznacza słodkie drzewo. Inna wersja nazwy pochodzi od słowakinnamon– co oznacza tubę, nawiązująca do kształtu zwiniętej w rurkę kory cynamonu.

Cynamonowiec cejloński to aromatyczna przyprawa stosowana w wielu kuchniach świata. W krajach azjatyckich często stosuje się całe laski cynamonu, które dodaje się zarówno do dań słodkich jak i ostrych. W Europie najczęściej stosuje się mielony cynamon, który dodaje się do napojów, grzanego wina czy deserów, najczęściej w towarzystwie goździków.

Cynamon to przyprawa, która ma niezwykłe właściwości. Od dawna stosuje się ją w dolegliwościach żołądkowych jak wzdęcia, biegunki czy brak apetytu. Jednak to nie jedyne właściwości tej przyprawy.

Morfologia

 • Wiecznie zielone drzewo lub krzew, osiągające 7-10 m wysokości
 • Kora cienka, pomarszczona, o grubości do 1,5 cm, o słodkim zapachu
 • Liście błyszczące, ciemnozielone, owalne o znacznym unerwieniu, ułożone naprzemianlegle o długości do 20 cm, spiczasto zakończone
 • Kwiaty małe, żółte, zebrane w wiechowate kwiatostany
 • Owoc to podłużna, ciemno purpurowa jagoda z pojedynczą pestką ukrytą w aromatycznym i soczystym miąższu.

Odmiany

Rodzina wawrzynowatych obejmuje ponad 300 gatunków.

Cynamon najczęściej można spotkać w dwóch odmianach, z których pozyskuje się aromatyczną przyprawę:

 • Cynamon chiński( wonny)– uprawiany na terenach Azji południowo-wschodniej i południowej. Drzewo cynamonowca dorasta do 10 m wysokości. Kora drzewa jest szorstka i popielata. Ma barwę ciemniejszą niż cynamon cejloński. Ma bardziej intensywny smak i jest podstawowym składnikiem chińskiej mieszanki pięciu smaków.
 • Cynamon cejloński– uprawiany w Cejlonie. Drzewo cynamonowca dorasta do 12 m wysokości i ma wydłużone liście. Ma bardziej delikatny i słodkawy posmak.

Występowanie

Jest to roślina pochodząca z Sir Lanki. Obecnie uprawiany w wielu krajach o klimacie tropikalnym.

Uprawa

Cynamon jest uprawiany głównie w Chinach, na Sir Lance, na Seszelach i na Madagaskarze. Na mniejszą skalę cynamon produkuje się także w Indiach, Wietnamie, Brazylii, na Jawie i Sumatrze.

Rocznie produkuje się 27500-35000 kg cynamonu, a głównymi producentami cynamonu są Chiny i Sir Lanka.

Dla wzrostu rośliny najkorzystniejszy jest klimat tropikalny o temp. 20-30°C. Najlepiej rośnie na glebach piaszczystych, wzbogacanych humusem.

Surowiec

ESCOP zatwierdziła do stosowania w przemyśle i medycynie korę pochodzącą z dwóch gatunków cynamonowca: cejlońskiego i wonnego. Surowcem są liście i kora cynamonowca. Z kory pozyskuje się także olejek eteryczny o delikatnym aromacie i ostrym smaku. W Cejlonie oprócz kory cynamonowca wykorzystuje się także liście tej rośliny.

Zbiór

Surowiec pozyskuje się poprzez okorowanie młodych pędów i gałęzi, w porze, w której najłatwiej jest ją zdejmować. Korę pozyskuje się z roślin 2-, 3- letnich. Po zdjęciu kory usuwa się z niej warstwę miąższu oraz części skorkowaciałe. Tak przygotowaną korę tnie się na kawałki i suszy na słońcu. Podczas suszenia kora zwija się w charakterystyczne rurki oraz nabiera odpowiedniego koloru i aromatu.

Najbardziej wartościowe są kory cienkie, o jasnym zabarwieniu.

Zastosowanie w kuchni

Cynamon jest przyprawą stosowaną w wielu kuchniach świata do produkcji czekolad, napoi, alkoholi, cukierków lub jako dodatek do potraw. Dodawany jest do marmolad, deserów i kompotów czy grzanego wina.

Na zachodzie cynamon dodaje się do produkcji pierników, często łączony się go z gałką muszkatołową, goździkami i anyżem. Z kolei na Bliskim Wschodzie jest dodawany do pikantnych potraw.  Kuchnie wschodnie stosują cynamon jako przyprawę do mięs, głównie baraniny, gęsiny oraz wieprzowiny. W Meksyku pija się kawę lub czekoladę z dodatkiem cynamonu. Grecy dodają laski cynamonu do gulaszu wołowego.
Mielony cynamon powinno się dodawać pod koniec gotowania. Natomiast całe laski cynamonu lepiej znoszą długą obróbkę termiczną.

W sklepach możemy kupić cynamon w postaci suszonych gałązek lub piórek oraz w postaci zmielonej. Cynamon jest składnikiem gram masalach oraz curry.

Historia

Cynamon jest jedną z najstarszych roślin przyprawowych. Jeszcze przed Mojżeszem cynamon wchodził w skład wonnych kadzideł palonych podczas religijnych ceremonii. Jest o nim wzmianka w księdze Wyjścia (K. W. 30:23). Z kolei olejek cynamonowy jest wymieniany w Starym Testamencie jako najcenniejszy aromat.

W tekstach chińskich informacje o cynamonie można znaleźć w tekstach z przed 4000 lat.

W Egipcie cynamon był wykorzystywany do balsamowania zwłok. W czasach imperium rzymskiego cynamon stosowano jako aromatyczną przyprawę do produkcji win. Wówczas cynamon był cenniejszy od złota.

W średniowieczu cynamon był bardzo cenioną przyprawą stosowaną do przyprawiania mięsa. Stosowano go wówczas jako doskonałą przyprawę oraz lek.

Dużo wzmianek o działaniu i właściwościach znajduje się w wielu dziełach arabskich pisarzy i uczonych.

Vasco da Gama sprowadził tą aromatyczną przyprawę do Portugalii skąd, rozpowszechniła się ona w całej Europie.

Medycyna ludowa

Chińczycy wykorzystywali cynamon jako lek w 2500 r.p.n.e. Był on stosowany jako środek na wzdęcia, biegunki, poprawę apetytu oraz przy dolegliwościach związanych z menstruacją. W dawnej medycynie indyjskiej i chińskiej cynamon był stosowany do leczenia impotencji, trądziku, cukrzycy, bólów zębów, bólów reumatycznych, kaszlu, nerwobóli, infekcji dróg moczowych. Często cynamon stosuje się do dziś przy przeziębieniach czy stanach zapalnych.

Zastosowanie

 • Cynamon dzięki właściwościom bakteriobójczym i przeciwgrzybicznym jest naturalnym konserwantem, stosowanym już w starożytności do konserwowania żywności
 • Olejek cynamonowy znalazł zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.
 • Wyciągi z kory cynamonu są dodawane do leków jako składnik poprawiający smak substancji zawierających związki gorzkie.
 • Z liści cynamonowca pozyskuje się eugenol

 

Składniki mineralne

Kora cynamonu zawiera:

 • Olejek eteryczny: aldehyd cynamonowy, proantocyjanidy, taniny cynamonowe, octan cynamylu, alkohol cynamylowy, eugenol, β-kariofylen, metylohydroksychalkon, pinen, cymen, limonen, linalol, ksmfors, cytroneol, estragon, borneol, terpinolen, sabinen, kwas cynamonowy, kuminal, tujon, aldehyd benzoesowy
 • Błonnik
 • Śluzy
 • Garbniki
 • Cukry
 • Kumaryny
 • Flawonoidy
 • Polifenole: eugenol, metyloeugenol, pinen, alkohol linolowy
 • Izoflawony
 • Katechiny
 • Kwasy organiczne: chlorogenowy, kawowy, ferulowy
 • Kwasy fenolowe: wanilinowy, kawowy, glausowy, protokatechinowy, p- kumarynowy, ferulowy
 • Kwasy tłuszczowe: palmitynowy, stearynowy, oleinowy, linolowy, α- linolenowy
 • Sole mineralne: mangan, żelazo, szczawian wapnia, chrom, cynk, magnez, potas, fosfor

Ekstrakty z kory zawierają także taniny i antocyjany.

Składnik odżywczy

g/ 100 g kory

Białko

3,5

Tłuszcz

4,0

Węglowodany

 52

Błonnik

33

Kalorie

258 kcal

 

DZIAŁANIE LECZNICZE

Cynamon jest wymieniany w wielu farmakopeach np. Anglii, Hiszpanii, Japonii, Chin, Rosji, Unii Europejskiej

Układ pokarmowy

Cynamon stymuluje ślinianki i błonę śluzową żołądka przez co poprawia trawienie, a także jest pomocny na różne dolegliwości żołądkowe, jak np. zespół jelita drażliwego, dysbioza, kurcze żołądka czy niestrawność. Łagodzi dolegliwości trawienne, zapobiega nudnościom, wzdęciom czy biegunkom, pomaga przy nadkwasocie żołądka.
Cynamon spożywany z chromem wspomaga wytwarzanie czynnika tolerancji glukozy. Czynnik ten pomaga insulinie eliminować glukozę z krwi, a więc cynamon może być stosowany w prewencji cukrzycy typu 2. Jednak diabetycy powinni ostrożnie i pod kontrolą lekarza stosować tą przyprawę.

Cynamon ma także zastosowanie w leczeniu otyłości.

Układ krwionośny
W medycynie ludowej cynamon był wykorzystywany jako środek poprawiający krążenie krwi i rozgrzanie organizmu.

Cynamon korzystnie wpływa na profil lipidowy krwi, obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów poprzez usprawnienie działania enzymów wątrobowych (peroksydazy glutaminowej).
Aldehyd cynamonowy obecny w cynamonie zapobiega agregacji płytek krwi.
Dzięki działaniu przeciwzakrzepowemu cynamon jest polecany osobom ze słabym krążeniem i mającym problem z zimnymi stopami i rękoma. Stosowany jest także przy odmrożeniach.

Układ nerwowy
Cynamon dzięki silnemu działaniu utleniającemu może służyć do ochrony przed neuropatią i retinopatią cukrzycową.
Zapach cynamonu silnie stymuluje obszary mózgu odpowiedzialne za pamięć i koncentrację. Wykazuje właściwości antydepresyjne. Dodatkowo działa przeciwzapalnie oraz miejscowo znieczulająco. Przypuszcza się, że cynamon może być pomocny w leczeniu Alzheimer’a.

Jest składnikiem maści tygrysiej.

Układ oddechowy
Cynamon ma działanie wykrztuśne, jest polecany przy zapaleniu oskrzeli, ponieważ ułatwia wydzielanie śluzu. Ma również zastosowanie w leczeniu bólów gardła i krtani. Obniża gorączkę i od dawien był stosowany przy przeziębieniach. Dzięki właściwościom antybakteryjnym cynamon pomaga zmniejszyć ilość bakterii beztlenowych w naszej jamie ustnej, a tym samym pomaga w utrzymaniu higieny jamy ustnej oraz zachowaniu świeżego oddechu.

Układ rozrodczy

Przyprawa ta jest stosowana w zaburzeniach menstruacyjnych. W medycynie ludowej cynamon był stosowany przy bolesnych miesiączkach

Układ kostno-ruchowy

Cynamon wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, jest składnikiem maści stosowanych przy nerwobólach czy bólach mięśni.

Skóra
Cynamon likwiduje ropne wypryski, rozjaśnia cerę, zapobiega plamom trądzikowym oraz łagodzi przebarwienia skórne. W tradycyjnej medycynie wykorzystywano okłady z liści cynamonowca na trudno gojące się rany. Sporządzano również kąpiele działające odkażająco i lekko pobudzająco.

Dodatkowe działanie
Cynamon jest pomocny przy różnego rodzaju stanach zapalnych. Ponieważ jest substancją o działaniu silnie utleniającym, może zmniejszyć rozprzestrzenianie się komórek rakowych, a więc wykazuje działanie przeciwnowotworowe. Cynamon wykazuje również działanie antymutagenne, likwiduje wolne rodniki.

Ekstrakt z suszonej kory działa hamująco na rozwój bakterii z grupy Candida.

Działanie niepożądane
Cynamon jest silnym alergenem kontaktowym i pokarmowym. Może powodować atopowe zapalenie skóry.
Zawarta w cynamonie kumaryna spożywana w dużych ilościach może uszkodzić wątrobę i nerki.

Przeciwwskazania

 • Ciąża i okres karmienia
 • Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy.

Interakcje z lekami

Ostrożność powinny także zachować osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew oraz cukrzycy.

Zastosowanie w aromaterapii

W aromaterapii stosuje się olejek pozyskany z liści rośliny, ponieważ zawiera on dużo mniej aldehydu cynamonowego.

PREPARATY LECZNICZE

1. Na bóle stawów

Codziennie rano przed śniadaniem spożyć pół łyżeczki cynamonu z miodem.

2. Pasta na zapalenie stawów

Miód wymieszać z wodą w proporcji 1:1. Dodać łyżeczkę cynamonu. Całość dokładnie wymieszać i wmasować w bolące miejsce. Ból powinien ustąpić po pół godziny.

3. Etanolowy roztwór cynamonu

Dodając cynamon do grzanego wina czy spożywając nalewki z cynamonem wzbogacamy je w bardzo cenne składniki odpowiedzialne za hamowanie rozwoju bakterii Helicobacter pylori. Bakterie te odpowiadają za przewlekłe zapalenie żołądka oraz owrzodzenia prowadzące do zmian nowotworowych.

4. Na przeziębienie
Łyżeczka miodu spożywana na ciepło z ¼ łyżeczki cynamonu powinna pomóc na kaszel, katar i odetkać zatoki.

5. Na ból zęba

1 łyżeczkę cynamonu wymieszać z 5 łyżkami miodu. Powstałą pastą nacierać bolący ząb.

6. Na grzybicę paznokci i stóp

Aby pozbyć się uciążliwego problemu z grzybicą stóp i paznokci należy moczyć nogi w 4 litrach wody z 2 łyżeczkami cynamonu.

7. Herbatka z cynamonu

Herbata przygotowana z miodem i cynamonem pita codziennie przed śniadaniem i pół godziny przed snem zmniejsza ciężar ciała.

NATURALNE KOSMETYKI

Olejek pozyskiwany z liści C. Verum jest składnikiem mydeł, detergentów, kremów, lotionów. Olejek cynamonowy znalazł także zastosowanie w przemyśle perfumeryjnym.

 1. Maseczka na wypadanie włosów
   • 1 łyżeczka miodu
   • 1 łyżeczka cynamonu
   • Oliwa z oliwek

Miód wymieszać z cynamonem i dodać ciepłą oliwę z oliwek. Oliwy z oliwek dodać tyle by papka miała konsystencję maseczki. Gotową maseczkę nałożyć na skórę głowy i włosy przed myciem. Po 15 minutach spłukać ciepłą wodą.

2. Peeling cynamonowy 

   • 2 łyżki drobno zmielonej mączki migdałowej
   • 1 łyżka mąki ryżowej
   • 2 łyżki drobno zmielonego cukru
   • Pół łyżeczki cynamonu
   • Jogurt naturalny

W miseczce mieszamy mąki, cynamon, cukier i jogurt do uzyskania konsystencji papki. Gotową papkę nałożyć na zwilżoną skórę i po chwili zmyć wodą. Peeling ten jest bardzo delikatny, sprawia, że skóra staje się wygładzona i miękka. Mączka migdałowa działa łagodząco, a cynamon ma działanie antybakteryjne.

3. Proszek do zębów

   • 2 łyżki sody oczyszczonej
   • 1 łyżka drobnej soli morskiej
   • Pół łyżki cynamonu
   • 5 kropel olejku goździkowego
   • 3 krople olejku z mięty pieprzowej

Sodę oczyszczoną wymieszać z solą i cynamonem. Mieszankę przesiać przez sitko.
Dodać 5 kropel olejku goździkowego i 3 krople olejku z mięty pieprzowej. Całość ponownie przesiać przez sitko. Proszek należy trzymać w szczelnie zamkniętym naczyniu. Tak przygotowany proszek pomaga wybielić i wygładzić szkliwo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Literatura
[1] Wielka księga ziół, Reader’s Digest, Warszawa 2009
[2] Barlando, L. Verotta, L. Conara, E. Bottini-Massa; Herbal Principles in cosmetics, propertis and mechanisms of action, CRC Press 2010r., str. 109-113
[3] Ikhlas A. Khan, Ehab A. Abourashed; Leung’s encyclopedia of common natural ingredient used in food, drugs and cosmetics; Wiley 2010, str. 196-201
[4] Denys J.Charles; Antioksydant propertis of spices, herbs and sources; Springer Science 2013, str. 231-243
[5] M.E. Senderski; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; wyd. Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2015; str.245-246
[6] B. Kulczyński, A. Gramza-Michałowska, Cynamon- właściwości prozdrowotne; Przemysł Spożywczy, nr. 11, t 69, 2015 r.
[7] http://zdrowieiuroda.blox.pl/2011/02/Na-co-pomaga-cynamon.html (przed 04.02.2014)
[8]http://nowotwory.blox.pl/2013/03/Lecznicze-wlasciwosci-przypraw-CYNAMON.html (przed 04.02.2014)
[9]http://vitalia.pl/artykul469_10-powodow-dla-ktorych-warto-dodawac-cynamon-do-potraw.html (przed 04.02.2014)
[10]http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-cynamonu (przed 04.02.2014)
[11]http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogrodniczy/wlasciwosci-cynamonu-id712.html (przed 04.02.2014)
[12] http://w-spodnicy.ofeminin.pl/Tekst/Zdrowie/533666,1,Cynamon-wlasciwosci–cynamon-wlasciwosci-dla-zdrowia.html (przed 04.02.2014)
[13]http://www.nazdrowie.pl/artykul/cynamon-przyprawa-czy-lek (przed 04.02.2014)
[14] http://www.tipy.pl/artykul_11257,wlasciwosci-lecznicze-cynamonu-i-miodu.html (przed 04.02.2014)
[15] http://www.naturalneleki.com.pl/cynamon-wlasciwosci-lecznicze/ (przed 04.02.2014)

Newsletter

 • Instagram
 • Facebook
Najczęściej szukane

Zdrowie • Naturalne • Ziołolecznictwo • Naturalne preparaty • Zioła • Właściwości ziół • Owoce • Warzywa • Kosmetyki • Przyprawy • Jak wyleczyć • Domowe leczenie • Zdrowotne • Zielarstwo • Sklep • Właściwości lecznicze • Naturalne leczenie • Sklep zielarski • Poradnik • Blog o zdrowiu • Ebook • suplementy diety • zdrowie • przyprawy • herbatki ziołowe • mięta • rumianek • skrzyp polny • melisa • herbata miętowa • właściwości ziół • leczenie ziołami • magia ziół

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Na skróty

 • O nas
 • Polityka prywatności
 • Współpraca