E 141 Kompleksy miedziowe chlorofilu

Wyróżnia się chlorofile miedziane E 141(i) oraz kompleksy miedziowe chlorofilin– E 141 (ii).


Właściwości fizyczne: Kompleksy miedziowe chlorofili to stabilne barwniki, rozpuszczalne w wodzie i tłuszczach. Dobrze znoszą działanie światła i kwasów, jednak są słabo odporne na działanie wysokiej temp. Dodatek miedzi sprawia, że barwnik ten ma odcień raczej ciemny lub oliwkowozielony.

Otrzymywanie: Barwniki E 141 są wytwarzany syntetycznie z naturalnego barwnika roślinnego- chlorofilu (E 140), do którego dodaje się miedź, która zastępuje magnez w kompleksach chlorofilu. Taka modyfikacja chlorofili sprawia, że E141 nadaje intensywniejszy kolor zielony i ma wyższą zdolność do utrwalania zielonego koloru. Związki te pozyskuje się z trawa, lucerna, pokrzywa

Dzienne spożycie: brak danych

Metabolizm: Brak danych

Funkcje w żywności: E 141 barwi żywność na kolor od niebieskozielonego do ciemnozielonego i 
często jest także stosowany jako utrwalacz zielonego koloru.

Kompleksy miedziowe chlorofili i chlorofilin mogą być dodawane do produktów spożywczych na zasadzie quantum satis – czyli bez odgórnie narzuconych ograniczeń, w ilości niezbędnej do uzyskania zamierzonego efektu.




Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Podział barwników

Podział barwników: ze względu na pochodzenie wyróżnia się barwniki: naturalne, identyczne z naturalnymi, syntetyczne organiczne oraz nieorganiczne

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

E 141 kompleksy miedziowe chlorofilu zastosowanie

Przemysł spożywczy: Chlorofil miedziany i jego kompleksy dodawane są do kiszonych i konserwowych warzyw zielonych, zielonych konfitur i marmolad. Jest składnikiem zielonych lemoniad i likierów, znajduje się w napojach mlecznych niefermentowanych (jogurty owocowe), deserach mlecznych, deserach twarogowych, kisielach  (np. o smaku jabłkowym), a także zupach i sosach. Czasem E 141 jest stosowany do produkcji gum do żucia  czy słodyczy ( zielone cukierki i  lizaki)

Przemysł farmaceutyczny: Doustne preparaty kompleksów miedziowych chlorofilu i chlorofilin są dostępne jako suplementy diety przeznaczone do stosowania w celu zmniejszania zapachu kału u osób z kolostomią, ileostomią i nietrzymających moczu.

 

E 141 chlorofil miedziowy- możliwe działanie niepożądane

Barwnik ten uznany za nieszkodliwy, chociaż może powodować odkładanie się miedzi w organizmie. Brak jest badań nad działaniem tych związków na organizm.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 128- 129

https://vitalia.pl/ch_add,31,0_Kompleksy-miedziowe-chlorofili-i-chlorofilin.html (21.05.2020)

https://vitapedia.pl/kompleksy-miedziowe-chlorofili-i-chlorofilin-e141 (10.08.2022)

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Perz właściwy- łac. Agrypyron repens

Kłącze perzu stosowane jest w kamicy moczowej, w przypadkach zaburzeń pracy nerek z towarzyszącymi obrzękami. W niewydolność wątroby i zmniejszonym…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.