E 153 Węgiel drzewny

Barwnik E 153 to  węgiel drzewny, spotykany pod nazwami i  oznaczeniami: węgiel roślinny, węgiel, sadza, sadza, Norit

Właściwości fizyczne: Jest to czarny proszek, bez smaku i zapachu, nie rozpuszcza się w wodzie, ani olejach czy innych rozpuszczalnikach organicznych. Jest odporny na działanie temp., kwasy i zasady. W zależności od źródła pozyskania węgla (drewno, łupina orzecha kokosowego, torf, pozostałości celulozy i innych orzechów) odcień uzyskany podczas barwienia może się znacznie różnić.

Otrzymywanie: Węgiel drzewny jest pozyskiwany z pełnego spalenia lub rozkładu odpadków roślinnych. W 95% składa się z węgla pierwiastkowego.

Dzienne spożycie: nieustalone

Metabolizm: Węgiel nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, wydalany z kałem

Funkcje w żywności: barwnik nadający produktom barwę czarną.

Uwarunkowania prawne: Zabroniony jako barwnik do żywności w USA.

Wpływ na organizm: Węgiel aktywny jest stosowany jako środek absorbujący przy zatruciach pokarmowych, jelitowych i biegunkach.
Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Barwniki stosowane w żywności regulacje

Barwienie żywności znane jest już od bardzo dawna. Kilka tysięcy lat temu używano barwników pochodzenia naturalnego: zwierzęcych, roślinnych i mineralnych….

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

E 153 Węgiel drzewny- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Węgiel roślinny jest wykorzystywany do barwienia na czarno słodyczy, zwłaszcza drażetek i napojów alkoholowych. Jest to barwnik dopuszczony do produkcji francuskiego sera typu Morbier, a także do nadawania barwy jadalnym powłokom serów dojrzewających i jadalnych osłonek. Stosowany do barwienia kukurydzianych chrupek, napojów spirytusowych, sosów warzywnych, sosów sałatkowych. Stosowany również przy produkcji soków owocowych, dżemów, cukierków z galaretką, w konfiturach cukierniczych.


Przemysł kosmetyczny: Węgiel drzewny stosowany jest do barwienia kosmetyków, zwłaszcza tych naturalnych oraz past do zębów o działaniu wybielającym.

Medycyna: Węgiel drzewny jest stosowany jako środek na biegunkę, przy zatruciu lekami lub metalami ciężkimi. Od dawna stosowany jest jako „węgiel aktywny” (adsorbent), produkowany w postaci małych czarnych tabletek, znany wielu osobom jako pierwszy środek na zatrucia pokarmowe i infekcje jelitowe.


Przemysł: Węgiel drzewny jest stosowany w przemyśle jako środek filtracyjny, wykorzystywany także w produkcji opon, gumowych pasów, drukarek. Znajduje się również w składzie różnych farb.

 

E 153 Węgiel drzewny- możliwe działanie niepożądane

Brak danych o szkodliwym działaniu węgla drzewnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 133- 134

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2592 (03.01.2021)

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/20,0/Wegiel-roslinny-e153.html (03.01.2021)
Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Soja warzywna- łac. Glycine max

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.