Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

E 153 Węgiel drzewny

Barwnik E 153 to  węgiel drzewny, spotykany pod nazwami i  oznaczeniami: węgiel roślinny, węgiel, sadza, sadza, Norit

Właściwości fizyczne: Jest to czarny proszek, bez smaku i zapachu, nie rozpuszcza się w wodzie, ani olejach czy innych rozpuszczalnikach organicznych. Jest odporny na działanie temp., kwasy i zasady. W zależności od źródła pozyskania węgla (drewno, łupina orzecha kokosowego, torf, pozostałości celulozy i innych orzechów) odcień uzyskany podczas barwienia może się znacznie różnić.

Otrzymywanie: Węgiel drzewny jest pozyskiwany z pełnego spalenia lub rozkładu odpadków roślinnych. W 95% składa się z węgla pierwiastkowego.

Dzienne spożycie: nieustalone

Metabolizm: Węgiel nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, wydalany z kałem

Funkcje w żywności: barwnik nadający produktom barwę czarną.

Uwarunkowania prawne: Zabroniony jako barwnik do żywności w USA.

Wpływ na organizm: Węgiel aktywny jest stosowany jako środek absorbujący przy zatruciach pokarmowych, jelitowych i biegunkach.




E 153 Węgiel drzewny- zastosowanie

Przemysł spożywczy: Węgiel roślinny jest wykorzystywany do barwienia na czarno słodyczy, zwłaszcza drażetek i napojów alkoholowych. Jest to barwnik dopuszczony do produkcji francuskiego sera typu Morbier, a także do nadawania barwy jadalnym powłokom serów dojrzewających i jadalnych osłonek. Stosowany do barwienia kukurydzianych chrupek, napojów spirytusowych, sosów warzywnych, sosów sałatkowych. Stosowany również przy produkcji soków owocowych, dżemów, cukierków z galaretką, w konfiturach cukierniczych.


Przemysł kosmetyczny: Węgiel drzewny stosowany jest do barwienia kosmetyków, zwłaszcza tych naturalnych oraz past do zębów o działaniu wybielającym.

Medycyna: Węgiel drzewny jest stosowany jako środek na biegunkę, przy zatruciu lekami lub metalami ciężkimi. Od dawna stosowany jest jako „węgiel aktywny” (adsorbent), produkowany w postaci małych czarnych tabletek, znany wielu osobom jako pierwszy środek na zatrucia pokarmowe i infekcje jelitowe.


Przemysł: Węgiel drzewny jest stosowany w przemyśle jako środek filtracyjny, wykorzystywany także w produkcji opon, gumowych pasów, drukarek. Znajduje się również w składzie różnych farb.

 

E 153 Węgiel drzewny- możliwe działanie niepożądane

Brak danych o szkodliwym działaniu węgla drzewnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 133- 134

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2592 (03.01.2021)

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/20,0/Wegiel-roslinny-e153.html (03.01.2021)




E 120- Karmina Barwnik spożywczy

E 120 czyli karmina lub koszelina, to czerwony barwnik pozyskiwany z owadów. Znajduje się w kolorowych cukierkach czy słodyczach

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Cebula- 15 ciekawych zastosowań

Nietypowe zastosowania cebuli, nie tylko w kuchni…. sprawdź jak możesz wykorzystać to popularne warzywo w różnych przypadkach

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko w diecie jest obecne w wielu produktach spożywczych. Jest to niezbędny składnik pożywienia dostarczający aminokwasy, które organizm wykorzystuje do…

Beta karoten rola w organizmie

Beta karoten jest prekursorem witaminy A w organizmie. Jego rola to wymiatanie wolnych rodników, wspomaganie odporności, ochrona przed promieniowaniem UV…

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty