- E 153 Węgiel drzewny
E 153 Węgiel drzewny
Barwnik E 153 to węgiel drzewny, spotykany pod nazwami i oznaczeniami: węgiel roślinny, węgiel, sadza, sadza, Norit
Właściwości fizyczne: Jest to czarny proszek, bez smaku i zapachu, nie rozpuszcza się w wodzie, ani olejach czy innych rozpuszczalnikach organicznych. Jest odporny na działanie temp., kwasy i zasady. W zależności od źródła pozyskania węgla (drewno, łupina orzecha kokosowego, torf, pozostałości celulozy i innych orzechów) odcień uzyskany podczas barwienia może się znacznie różnić.
Otrzymywanie: Węgiel drzewny jest pozyskiwany z pełnego spalenia lub rozkładu odpadków roślinnych. W 95% składa się z węgla pierwiastkowego.
Dzienne spożycie: nieustalone
Metabolizm: Węgiel nie jest wchłaniany w przewodzie pokarmowym, wydalany z kałem
Funkcje w żywności: barwnik nadający produktom barwę czarną.
Uwarunkowania prawne: Zabroniony jako barwnik do żywności w USA.
Wpływ na organizm: Węgiel aktywny jest stosowany jako środek absorbujący przy zatruciach pokarmowych, jelitowych i biegunkach.
E 153 Węgiel drzewny- zastosowanie
Przemysł spożywczy: Węgiel roślinny jest wykorzystywany do barwienia na czarno słodyczy, zwłaszcza drażetek i napojów alkoholowych. Jest to barwnik dopuszczony do produkcji francuskiego sera typu Morbier, a także do nadawania barwy jadalnym powłokom serów dojrzewających i jadalnych osłonek. Stosowany do barwienia kukurydzianych chrupek, napojów spirytusowych, sosów warzywnych, sosów sałatkowych. Stosowany również przy produkcji soków owocowych, dżemów, cukierków z galaretką, w konfiturach cukierniczych.
Przemysł kosmetyczny: Węgiel drzewny stosowany jest do barwienia kosmetyków, zwłaszcza tych naturalnych oraz past do zębów o działaniu wybielającym.
Medycyna: Węgiel drzewny jest stosowany jako środek na biegunkę, przy zatruciu lekami lub metalami ciężkimi. Od dawna stosowany jest jako „węgiel aktywny” (adsorbent), produkowany w postaci małych czarnych tabletek, znany wielu osobom jako pierwszy środek na zatrucia pokarmowe i infekcje jelitowe.
Przemysł: Węgiel drzewny jest stosowany w przemyśle jako środek filtracyjny, wykorzystywany także w produkcji opon, gumowych pasów, drukarek. Znajduje się również w składzie różnych farb.
E 153 Węgiel drzewny- możliwe działanie niepożądane
Brak danych o szkodliwym działaniu węgla drzewnego.
Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str. 133- 134
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2012.2592 (03.01.2021)
https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/20,0/Wegiel-roslinny-e153.html (03.01.2021)
- Podobne artykuły
E 151 czerń brylantowa- barwnik spożywczy
Czerń brylantowa BN to czarnofioletowy barwnik, który producenci szczególnie często stosują do poprawienia wyglądu kawioru.
E 123 Amarant- Barwnik spożywczy
Amarant czyli E 123 to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych, napojów alkoholowych i kosmetyków, aby nadać im głęboki czerwono- niebieski kolor
E 162 Betanina- barwnik spożwyczy
E 162 czyli- betanina lub czerwień buraczana, – organiczny związek chemiczny z grupy glikozydów. Naturalny barwnik spożywczy koloru ciemnoczerwonego
E 161b luteina- barwnik spożywczy
E 161b czyli luteina, to karotenoidowy barwnik do żywności nadający produktom kolor czerwono- żółty.