Tematy na blogu

Zapotrzebowanie na witaminę B6

Witamina B6 zapotrzebowanie

Witamina B6 czyli pirydoksyna jest niezwykle ważną witaminą dla naszego organizmu. W niewielkich ilościach jest syntezowana przez bakterie jelitowe, ale odpowiednią jej ilość należy dostarczać codziennie z pożywienie.

Witamina B6- ile wynosi dzienne zapotrzebowanie

Zapotrzebowanie na witaminę B6 jest zróżnicowane i zależy od wieku, płci i stanu fizjologicznego. Najnowsze dane odnoście zapotrzebowania na witaminy i minerały znajdują się na stronie IŻŻ ( >>>tutaj<<<).

Szacuje się, że dzienne zapotrzebowanie na pirydoksynę wynosi 1- 2,6 mg mg/ na dobę. Niedobory witaminy B6 występują dość rzadko, ponieważ jest to witamina dość powszechnie występująca w żywności, ale w niektórych przypadkach szczególnie wzrasta zapotrzebowanie na witaminę B6.

Witamina B6 a dieta

Niektóre źródła podają, że zapotrzebowanie na witaminę B6 jest związane z ilością przyjmowanego białka. Zwiększone zapotrzebowanie może występować również przy zwiększeniu ilości tłuszczu w diecie. Osoby będące na dietach odchudzających i wegetariańskich mogą dostarczać zbyt małe ilości tej witaminy do organizmy w stosunku do zapotrzebowania, ponieważ w produktach roślinnych występuje głównie glukozyd pirydoksyny, który jest przyswajalny w około 50% w porównaniu do pirydoksyny.

 

Witamina B6- kiedy wzrasta zapotrzebowanie


Zapotrzebowanie na witaminę B6 wzrasta u:
• Osób starszych
• Kobiet w ciąży oraz karmiących
• Kobiet stosujących antykoncepcję
• Osób przyjmujących używki

 

Witamina B6 – leki i używki a zapotrzebowanie 

  • U osób palących papierosy jest zdecydowanie zwiększone zapotrzebowanie na pirydoksynę, ponieważ zawarte w papierosach i dymie papierosowym związki przyczyniają się do dezaktywacji pirydoksyny w wątrobie.
  • Spożywanie dużej ilości alkoholu zwiększa zapotrzebowanie na wszystkie witaminy z grupy B, również na pirydoksynę. Spowodowane jest to przemianami alkoholu, które powodują hydrolizę fosforanowych form witaminy B6.
  • Przyjmowanie leków przeciwdrgawkowych, przeciwgruźliczych, zobojętniających kwas solny, a także penicylaminy, hydralazyna, izoniazyd, teofilina, L- DOPA i prokarbozyny obniża poziom witaminy B6 w organizmie i może przyczyniać się do niedoborów tej witaminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Polecane blogi i strony

Źródła:

  1. Gertig H., Przysławski J.; Bromatologia zarys nauki o żywieniu i żywności; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006, str. 140- 144
  2. Griffith W.; Witaminy minerały i pierwiastki śladowe; Agencja Elipsa, Warszawa 1994r. str. 43-45
  3. Jarosz M.; Normy żywienia populacji Polski; Instytut Żywności i Żywienia, 2017, str. 162-165
  4. Pałasz M., Petzke E.; Atlas witamin, naturalne źródło zdrowia; Wydawnictwo SBM, Warszawa 2018, str. 104- 111
  5. https://vitabuerlecithin.pl/poradnik/witamina-b6-rola-w-organizmie-czlowieka-2/ (14.12.2020)
  6. https://radioklinika.pl/witamina-b6-pirydoksyna/#witamina-b6-zapotrzebowanie-i-zrodla-w-codziennej-diecie (01.02.2021)

Newsletter

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.