Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Jęczmień zwyczajny- łac. Hordeum vulgare

należy do zbóż z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi ze strefy umiarkowanej półkuli północnej. Jest to zboże jednoroczne, osiągające 1 m wysokości, posiada wielorzędowe kłosy, a ich okładka się nie kruszy. Obejmuje około 25 gatunków. Zboże to należy do najstarszych roślin uprawnych na świecie. Roślina ta znana była w okresie neolitu i prawdopodobnie była uprawiana 7000 lat p.n.e. Egipcjanie, Grecy oraz ludy Mezopotamii wykorzystywali jęczmień do wypiekania chleba, produkcji kasz oraz napojów piwnych. Do Polski zboże to przywędrowało ok. II w. p.n.e. Po II wojnie światowej zboże stanowiło w Polsce znaczną część powierzchni zasiewów- głównie na zachodnich i północnych krańcach kraju.

 

Uprawa

Roślina nie ma zbyt dużych wymagań w uprawie. Jęczmień ozimy najlepiej jest wsiewać po roślinach strączkowych lub zbożach jarych, natomiast jęczmień jary sadzi się po roślinach okopowych. W Polsce kwitnie w czerwcu i lipcu. Zboże to często zarasta chwastami i jest podatne na choroby grzybowe. Obecnie jęczmień jest uprawiany w formie jarej i ozimej na całym świecie, a jego uprawa powoli wzrasta. Największym producentem jęczmienia na świecie jest Rosja.




Jęczmień- wartość odżywcza

Jęczmień jest bogaty w sole cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, potasu, selenu, sodu, wapnia i żelaza. To także doskonałe źródło błonnika, który stanowi podstawę w profilaktyce chorób dietozależnych. Zboże to zawiera także szeroki wachlarz witamin- w tym łatwo przyswajalnych witamin z grupy E. Ponadto ziarno jęczmienia zawiera wiele związków bioaktywnych jak: flawonoidy, kwasy fenolowe, sterole roślinne.

 

Wpływ na zdrowie

  • Obniża ciśnienie krwi
  • Obniża poziom cholesterolu
  • Zawarty w jęczmieniu potas zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca
  • Cholina zawarta w jęczmieniu pomaga przy bezsenności oraz usprawnia pamięć
  • Selen zawarty w jęczmieniu wspomaga pracę wątroby oraz pomaga w oczyszczaniu organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii
  • Błonnik zawarty w jęczmieniu pomaga w walce z nadwagą i otyłością
  • Spożywanie jęczmienia poprawia kondycję skóry i włosów
  • Minerały zawarte w jęczmieniu zapewniają prawidłową mineralizację kości i są niezbędne w profilaktyce osteoporozy
  • Wspomaga produkcję kolagenu

 

Jęczmień- jako żywność funkcjonalna

Ze względu na dużą zawartość witamin, minerałów, błonnika i antyoksydantów ziarno jęczmienia  można zaliczyć do żywności funkcjonalnej. Zboże to zawiera znacznie mniej tłuszczu i kalorii w porównaniu z innymi zbożami, a zawiera przy tym spore ilości błonnika, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

 

Jęczmień a gluten

Jęczmień zawiera stosunkowo niewielkie ilości glutenu. A więc osoby cierpiące na celiakię oraz nadwrażliwość na gluten powinny unikać produktów jęczmiennych. Aby zmniejszyć ilość glutenu w ziarnach jęczmienia można umożliwić kiełkowanie ziaren lub poddać je procesowi fermentacji.

 

Zastosowanie

  • Jest wykorzystywany głównie do wytwarzania słodu stosowanego do produkcji piwa
  • Z nasion wytwarza się kasze, otręby oraz mąkę
  • Jest rośliną paszową
  • Z palonego ziarna jęczmienia wytwarza się kawę zbożową

 

Jak stosować jęczmień

Ziarno jęczmienia posiada lekko orzechowy smak. Przed ugotowaniem ziarna jęczmienia należy dokładnie opłukać pod bieżącą, zimną wodą. Jęczmień gotuje się w proporcji 1 części ziarna na 2 części wrzącej wody lub bulionu. Ziarno doprowadza się do wrzenia, a następnie gotuje na małym ogniu aż ziarna będą miękkie.

Kasza jęczmienna świetnie pasuje do zup czy gulaszu. Zboże to jest składnikiem owsianki bądź kaszek spożywanych w krajach arabskich. Zupa z jęczmienia jest spożywana w czasie ramadanu w Arabii Saudyjskiej. Ziarno jęczmienia jest też składnikiem tradycyjnego gulaszu żydowskiego.

 

Jak kupować jęczmień

Kupując jęczmień warto wybierać pełnoziarniste ziarna łuszczonego lub obłuskanego jęczmienia. Należy unikać perełkowanego, który w wyniku obróbki stracił większość cennych składników.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Sorgo- łac. Soryghum Moench

Sorgo należy do pradawnych zbóż. Było uprawiane ok. 8 tys. lat temu w Afryce. Jest zbożem bezglutenowym, posiada wiele cennych właściwości…

Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Cynamon cejloński- łac. Cinnamomum verum

Cynamon cejloński wytwarzany jest z kory cynamonowca cejlońskiego, który rośnie na terenach Indii, Sri Lanki, Indonezji, a także Birmy. Jest aromatyczną przyprawą i wykazuje działanie lecznicze

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Wpływ jazdy na rowerze na zdrowie

Jazda na rowerze przyspiesza krążenie, wzmacnia serce, obniża ciśnienie po treningu i poprawia wydolność oddechową, dlatego warto zacząć jeździć na rowerze

Ostryż długi- łac. Curcuma longa

Ostryż długi to popularna przyprawa- nazywana kurkumą. , Kurkumę można wykorzystać jako barwnik spożywczy. Swoje właściwości lecznicze kurkuma zawdzięcza kurkuminie.

jak kupować czosnek

Czosnek jak kupić i przechowywać

Nieodpowiednio przechowywany czosnek traci swoją ostrość oraz cenne właściwości. Sprawdź jak odpowiednio kupować i przechowywać czosnek…

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy