- Teff czyli miłka abisyńska
Miłka abisyńska (łac. Eragrostis abyssinica) znana też jako trawa abisyńska, teff, tef należy do rodziny wiechlinowatych. Miłka abisyńska jest zaliczana do pseudozbóż.
Roślina ta pochodzi z Afryki, gdzie była uprawiana 8000 lat temu. Miłka abisyńska jest znana także w Indiach i Australii.
Osiąga około 1 m wysokości i kończy się 40 cm kłosowatą wiechą, w której znajdują się drobne nasiona. Do tej pory zboże to stanowi podstawę wyżywienia ludności afrykańskiej. Największe uprawy miłki znajdują się w Etiopii.
UPRAWA TEFF
Miłka abisyńska jest rośliną dość łatwą w uprawie, odporną na choroby oraz działanie niskich temperatur. Doskonale radzi sobie podczas suszy, znosi duże nasłonecznienie.
ODMIANY TEFF
W sklepach można spotkać teff w kolorze białym, czerwonym i brązowym. Im ciemniejsza odmiana tym bardziej orzechowy smak.
ZASTOSOWANIE TEFF
Z miłki abisyńskiej produkuje się mąkę oraz płatki. W Etiopii to także produkt to przyrządzania tradycyjnych dań, placków a nawet alkoholu.
Jego ziarna mogą być przechowywane przez dość długi czas, jej ziarna są odporne na jełczenie czy zagnieżdżanie się szkodników.
TEFF W KUCHNI
W diecie wegetariańskiej miłka pełni rolę cennego źródła białka. Zboże to ma drobne ziarenka i aby uzyskać mąkę mieli się całe ziarna, a więc jest to produkt pełnoziarnisty. Mąka pozyskana z ziaren miłki abisyńskiej jest stosowana do pieczenia chleba na zakwasie, świetnie nadaje się do naleśników czy ciast.
Czas gotowania ziaren wynosi 10-20 minut i z powodzeniem mogą być zamiennikiem kasz czy ryżu. Płatki z miłki po zalaniu ciepłym mlekiem pęcznieją tworząc kremową konsystencję. Można je wykorzystać do zagęszczania zup i sosów. Płatki mogą być także dodawane do koktajli, przetworów mlecznych i owocowych smoothies.
Prażone nasiona teff mogą być uzupełnieniem sałatek warzywnych.
WARTOŚĆ ODŻYWCZA
Miłka abisyńska jest źródłem wielu minerałów jak: cynk, magnez, fosfor, żelazo, wapń, miedź, mangan. Zawiera także dużo błonnika i dostarcza witaminy z grupy B oraz witaminę C, A, E, K. Ziarna miłki zawierają cenne aminokwasy: lizynę, metioninę, walinę i cysteinę
TEFF A GLUTEN
Teff jest zaliczane do zbóż bezglutenowych, które mogą spożywać osoby cierpiące na celiakię i nietolerancję glutenu.
DZIAŁANIE ZDROWOTNE
Dzięki dużej zawartości błonnika zboże to poprawia perystaltykę jelit. Ponadto chroni przed niedokrwistością. Zapobiega pojawieniu się nadciśnienia tętniczego i chorób serca, a także obniża poziom cholesterolu. Miłka abisyńska ma niski indeks glikemiczny, stąd jest polecana cukrzykom. Duża zawartość witamin z grupy B oraz cynku i magnezu sprawia, że zboże to korzystnie wpływa na układ nerwowy.
- Podobne artykuły
Pradawne odmiany zbóż
Pradawne odmiany zbóż stają się coraz bardziej popularne. Do pradawnych zbóż można zaliczyć samopsze, płaskurkę oraz orkisz. Ziarna te…
Kamut – co warto wiedzieć o „zbożu faraonów”?
Kamut to pradawna odmiana pszenicy, nazywana także khorasan. Zboże to wraca do łask jako zdrowa alternatywa dla pszenicy
Owies jako pradawne zboże- właściwości
Owies to zboże uprawiane od wieków, dziś cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Ma zastosowanie nie tylko w dietach bezglutenowych…
9 powodów dla których jeść płatki owsiane
Płatki owsiane są dobrym źródłem wielu ważnych składników odżywczych. Dzięki ich codziennemu spożywaniu dbamy o stan jelit…