Ogórek systematyka

Rząd: Dyniowce
Rodzina: Dyniowate
Rodzaj: Ogórek

 

Nazewnictwo

Łacińska: Cucumis sativus
Angielska: Cucumber
Niemiecka: Gurke

 

Ogórek występowanie

Ogórek pochodzi z południa Europy. Obecnie występuje na całym świecie.

 

Odmiany

Skórka ogórka w zależności od odmiany może mieć barwę od mlecznobiałej do ciemnozielonej, przy czym z wiekiem staje się żółta do pomarańczowej. Powierzchnia ogórka także może się różnić. Niektóre ogórki są gładkie inne pokryte są bruzdami, a jeszcze inne mogą być pokryte włoskami.

Ogórki możemy podzielić na 2 grupy:

  • Ogórki szklarniowe– najbardziej popularne z gładką ciemnozieloną skórką
  • Ogórki gruntowe– posiadają charakterystyczną chropowatą skórkę pokrytą włoskami i są idealne do kiszenia

 

Historia

Ogórek pochodzi ze starożytnego Iranu, gdzie był znany już 7000 lat temu. Król Francji Ludwik XIV jako pierwszy zapoczątkował hodowlę szklarniową ogórka.




Dynia w kuchni- zastosowanie

Dynia króluje jesienią i jest szczególnie popularna w Ameryce. Jest to warzywo uniwersalne, które świetnie sprawdzi się w wielu daniach

Ogórek- składniki mineralne

 W 90% ogórki składają się z wody. Ponadto ogórki są źródłem witamin: A, C, K oraz witaminy z grupy B, kwas foliowy. Warzywa te dostarczają wiele cennych związków jak: polifenole, flawonole, flawonoidy, kwasy organiczne. Ogórki dostarczają wiele minerałów, m. in. magnez, potas, krzem siarka, mangan, fosfor, wapń.

Nie należy także spożywać ogórka z pomidorem, gdyż enzym askorbinowy, który zawiera ogórek, rozkłada witaminę C zawartą w pomidorze.

OGÓREK DZIAŁANIE LECZNICZE 

  • Ogórki mają mało kalorii dzięki czemu są polecane osobom chcącym zrzucić kilka kilogramów.
  • Dodatkowo poprawiają przemianę materii i zapobiegają zaparciom.
  • Ogórki wspomagają pracę trzustki zwiększając produkcję insuliny, pomagają zatem regulować poziom cukru we krwi.
  • Warzywo to reguluje poziom ciśnienia krwi, obniżaja cholesterol.
  • Ogórki pomagają oczyścić organizm z toksyn. Spożywane regularnie mogą przyczynić się do rozpuszczenia i wydalenia kamieni nerkowych. Ponadto zmniejszają ilość kwasu moczowego we krwi, wspomagając tym samym pracę nerek.
  • Okłady z świeżych plastrów ogórka łagodzą poparzenia słoneczne.
  • Ogórek ma działanie przeciwzapalne, a okłady z tego warzywa zmniejszają opuchlizny.
  • Dzięki obecności związków krzemu i siarki ogórki wpływają pozytywnie na wygląd skóry i paznokci oraz wspomagają porost włosów.
  • Sok z ogórka pomaga leczyć dziąsła oraz odświeża oddech.
  • Posmarowanie opryszczki czy miejsc ukąszeń po owadach sokiem z ogórka pozwala złagodzić ból.
  • Ogórki utrzymują odpowiednie nawodnienie organizmu.

Ogórki są cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Jednak prawdziwą skarbnicą dla zdrowia są ogórki kiszone.

Kiszone ogórki stosuje się w nakwasności i worzodzeniach żołądka i jelit. Z kolei sok z koszonych ogórków ma zastosowanie w leczeniu robaczycy jelitowej- szczególnie owsików u małych dzieci. Kiszenie powoduje, że zwiększa się ilość witaminy C, a powstałe w procesie kiszenia bakteria są naturalnym probiotykiem.

 

NATURALNE KOSMETYKI

Ogórki od wieków były wykorzystywane do poprawiania wyglądu skóry. Obecnie są polecane dla każdego rodzaju skóry. Ogórki wykorzystuje się do produkcji maseczek, toników, balsamów czy szamponów do włosów. Maseczki z plasterków ogórka czy wyciśnięty sok ze świeżego ogórka wybiela skórę, wygładza zmarszczki, łagodzi podrażnienia naskórka, ściąga rozszerzone pory skóry. Wyciąg z ogórka ma działanie lekko ściągające oraz oczyszczające, dlatego możemy go znaleźć w wielu kremach dla osób z cerą tłustą lub mieszaną. Ogórki wykorzystuje się w łagodzeniu oparzeń słonecznych, usuwaniu przebarwień skóry. Maseczka z ogórków działa oczyszczająco na skórę.

Sok z ogórka można wykorzystać jako tonik do przemywania twarzy. Robiąc okłady z ogórka można przynieść ulgę zmęczonym oczom.

 

Ogórek działanie niepożądane

Dla delikatnych żołądków świeże ogórki mogą być ciężko strawne. Jeżeli będą młode i jeszcze niedojrzałe mogą doprowadzić do wzdęć i gazów. W przypadku popicia surowego ogórka wodą z solą może dojść do skurczów żołądka i zparć.

 

Ciekawostki

Według rankingu Environmental Working Group ogórki należą do 12 najbardziej skażonych produktów żywnościowych oraz znajdują się na drugim miejscu, jeżeli chodzi o zawartość pestycydów. Dlatego wybierajmy ogórki ekologiczne!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dugliss- Wasselmann S.,  Gregg S.; Herbal remedies made simple; Fair Wins, str. 59

Gawłowska A.; Atlas warzyw; Wydawnictwo SBS, Warszawa 2018, str. 108- 109

Górnicka J.; Leki z ogrodu; AWM, Warszawa 2012, str. 84-85

Rybak D., Rośliny lecznicze atlas; Wyd. Arkady, Warszawa 1993, str. 190

http://faktydlazdrowia.pl/ogorki-14-wlasciwosci-zdrowotnych-dla-ktorych-warto-zwrocic-na-nie-uwage/

http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2014/08/23/health-benefits-cucumbers.aspx

 http://www.vismaya-maitreya.pl/naturalne_leczenie_ogorek.html

 http://www.odzywianie.info.pl/przydatne-informacje/artykuly/art,Ogorek-ciekawostki-i-wartosci-odzywcze.html

https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Og%C3%B3rek

Dane ze stron: (26.02.2019)




Korzeń pietruszki- łac. Petroselinum

Korzeń pietruszki to aromatyczne warzywo dodawane do zapiekanek i zup. Pietruszka działa oczyszczająco oraz wpływa korzystnie na układ pokarmowy.

Soja warzywna- łac. Glycine max

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza

Por- łac. Allilum porrum

Por to warzywo, które – ze względu na swoje właściwości lecznicze – znalazło zastosowanie nie tylko w kuchni, lecz także w medycynie

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Marchew zwyczajna (łac. Dacus carota)

Marchew zwyczajna – królowa warzyw, doskonale wpływa na procesy trawienne i jest doskonałym źródłem karotenoidów. Świetnie smakuje i korzystnie wpływa na zdrowie

Ogórek siewny- łac. Cucumis sativus

Ogórek, ogórek siewny (Cucumis sativus L.) to gatunek uprawnej rośliny jednorocznej z rodziny dyniowatych. Znamy dużo odmian ogórka. Roślina ceniona jest w kuchni…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Agrest (łac. Ribes uva Crispa)

Agrest owoc – właściwości, witaminy i wartości odżywcze agrestu. Jeszcze niedawno agrest królował wśród letnich owoców na naszych stołach

Berberys zwyczajny- łac. Berberis vulgaris

Berberys zwyczajny/pospolity (Berberis vulgaris), potocznie nazywany kwaśnicą pospolitą, to krzew osiągający wysokość ok. 2 m. Ma żółte kwiaty i piękne czerwone owoce
strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.