Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Zbieranie ziół- najważniejsze informacje

Zbiór ziół należy przeprowadzić w odpowiednim momencie,  co gwarantuje wysoką jakość zebranego surowca. Od razu po zbiorze zioła trzeba  oddać obróbce, aby nie straciły swoich cennych właściwości. Co więcej odpowiedni termin zbioru warunkuje wysoką zawartość  substancji aktywnych. W wielu kulturach zbieraniu ziół towarzyszą złożone rytuały, które wynikają z tradycji, zapewniając jednocześnie zbiór ziół w najkorzystniejszym momencie. Większość ziół zbiera się w trakcie kwitnienia, najczęściej latem.

Rośliny zielarskie powinno zbierać się w suche dni, po wyschnięciu rosy, wtedy, gdy są najbardziej dojrzałe. Przeważnie zebrany surowiec suszy się w zacienionym i przewiewnym miejscu o temp. 20-32 °C. Najczęściej zioła suszy się w ciągu 5-6 dni, jednak nasiona potrzebują więcej czasu.  

 

Zbieranie ziół- jakie części rośliny można zbierać

  • Nasiona zbiera się wczesną jesienią,  gdy nasiona są dojrzałe. Wówczas obcina się torebki nasienne z ok. 15-20 cm łodygi, wiąże się w małe pęczki i suszy zawieszone łodygami do góry nad tacką wyłożoną papierem. Po wyschnięciu dojrzałe nasiona opadają na tackę.
  • Korę zbiera się wczesną wiosną z młodych gałązek, zanim rośliny puszczą soki
  • Korzenie wykopuje się późną jesienią lub wczesną wiosną. Po wykopaniu myje się  je i kroi na drobne kawałki, a następnie  suszy.
  • Liście z krzewów wiecznie zielonych zbiera się w dowolnym momencie w miarę potrzeby. 
  • Kwiaty zbiera się, gdy są w pełni rozwinięte. Najczęściej zbiera się je rano, po opadnięciu rosy, kiedy kwiat jest otwarty.
  • Ziele i liście- duże liście zbiera się pojedynczo z kolei małe listki lepiej suszyć z łodygami. Ziele zbieramy przed lub po okresie kwitnienia. Ostrymi nożyczkami lub nożem obcina się ziele około 10 cm nad ziemią.

 




Zbieranie ziół- kiedy jest najlepszy czas?

Wczesną wiosną zbiera się korzeń mniszka, liście pokrzywy,

Późną wiosną zbiera się:

  • Ziele w trakcie kwitnienia: fiołek wonny
  • Kwiaty: podbiał, pierwiosnek, bez czarny

I połowa lata:

II połowa lata:

 

Jesień

  • Korzenie, bulwy, kłącza: arcydzięgiel, pluskwica sercolistna, łopian, żywokost, pierwiosnek, oman, czosnek, gorzknik, lubczyk, prawoślaz, kozłek, mydlnica, pięciornik kurze ziele, chaber bławatek
  • Nasiona, owoce: seler, koper, bez, kozieradka, głóg, lubczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1996r., str. 54




Jakie zioła zbiera się w lipcu

W lipcu zbiera się zioła, które można suszyć na herbatki albo macerować w oleju. Najczęściej zbiera się dziurawiec, lipę, cykorię, dziewannę

Rośliny lecznicze zbierane zimą

Zimą można zbierać takie surowce zielarskie jak: jałowiec, świerk, gwiazdnica, przytulia. To także czas zbierania dzikich owoców: róży, berberysu, brusznicy

Poznaj rośliny dyniowate

Dyniowate (Cucurbitaceae Juss.) – rodzina roślin należąca do rzędu dyniowców. Obejmuje ok. 990–1000 gatunków, grupowanych w 97–98 rodzajów.

Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko w diecie jest obecne w wielu produktach spożywczych. Jest to niezbędny składnik pożywienia dostarczający aminokwasy, które organizm wykorzystuje do…