- E 122 Azurubina
E 122 Azurubina
Barwnik E 12,2 czyli azurubina może być oznaczony jako: Karmoizyna, czerwień spożywcza 3
Właściwości fizyczne: Azurubina jest barwnikiem azowym, dobrze rozpuszcza się w wodzie, występuje w postaci czerwono- brązowego proszku lub granulatu. Azurubina jest odporna na działanie kwasów owocowych i benzoesowych oraz obecność dwutlenku siarki.
Otrzymywanie: E 122 jest otrzymywany w wyniku syntezy chemicznej. W określonym postępowaniu produkcyjnym może zawierać glin.
Dzienne spożycie: 4 mg/ kg m. c/dzień
Uregulowania prawne: Na produktach zawierających E 122 powinna znaleźć się informacja: „może upośledzać uwagę i aktywność u dzieci”.
Jest to barwnik zakazany jako dodatek do żywności w Japonii, Kanadzie, USA, Wielkiej Brytanii.
Metabolizm w organizmie: Substancja wydalana głównie z kałem oraz moczem. W jelicie ulega częściowo przekształceniu do sulfonowanych amin aromatycznych.
Funkcje w żywności: Barwnik, dający czerwoną lub kasztanowobrązową barwę.
E 122 azurubina- zastosowanie
Przemysł spożywczy: Azurubina jest dodatkiem stosowanym do barwienia lodów owocowych, dżemów, budyni, galaretek, jogurtów. Jest także wykorzystywana przy produkcji wyrobów cukierniczych, w tym: ciast, cukierków, polew, dekoracji. E 122 może pojawić się w deserach, przetworach owocowych, zupkach czy gotowych sosach. Azurubinę dodaje się do czerwonych napojów bezalkoholowych oraz aromatyzowanych napojów winiarskich i winopodobnych.
Często jest dodawany do napojów izotonicznych.
E 122 azurubina- możliwe działanie niepożądane
U osób wrażliwych może wywołać reakcję alergiczną w postaci wysypki, egzemy, atopowego zapalenia skóry. Osoby uczulone na salicylany powinny unikać tego barwnika, ponieważ jest on czynnikiem uwalniający histaminę, przez co może nasilać objawy astmy, wywoływać pokrzywkę i obrzęki. Barwnik ten w połączeniu z benzoesanami powoduje nadaktywność i brak uwagi u dzieci (Przeczytaj o Barwnikach z Southampton). Azurubina może zakłócać funkcje płciowe i przyczyniać się do nadwagi.
Jest to substancja działająca kancerogennie na zwierzęta.
Hans-Ulrich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.118-120
https://vitalia.pl/ch_add,22,0_Azorubina.html (1.01.2020)
- Podobne artykuły
E 160e beta-apo-8′-karotenal barwnik spożywczy
E 160e- czyli beta-apo-8′-karotenal zaliczany jest do naturalnych barwników karotenoidowych. Uznawany za nieszkodliwy
E 151 czerń brylantowa- barwnik spożywczy
Czerń brylantowa BN to czarnofioletowy barwnik, który producenci szczególnie często stosują do poprawienia wyglądu kawioru.
E 172- Tlenki żelaza
E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów
E 101 – Ryboflawina Barwnik spożywczy
E 101 czyli ryboflawina to barwnik organiczny, który w organizmie płeni funkcję witaminy B2