Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Co to są barwniki z grupy Southampton?

Nazwa barwniki Southampton pojawiła się po opublikowaniu badań naukowców na Uniwersytecie w Southampton dotyczących wpływ syntetycznych  barwników na dzieci. Badane barwniki z wyjątkiem żółcieni chinolinowej ( E104) należą do barwników azowych i są barwnikami syntetycznymi.

 

Do barwników z grupy Southampton należy sześć barwników

Czego dotyczyły badania naukowców z Southampton

Naukowcy badali wpływ sztucznych barwników i konserwantu- benzoesanu sodu na dzieci. Grupę badaną stanowiło 297 dzieci w wieku trzech, ośmiu i dziewięciu lat. Dzieciom podawano przez tydzień napój, który zawierał benzoesan sodu oraz jeden lub dwa barwniki bądź placebo.

U badanych dzieci zaobserwowano nadmierną gadatliwość, nadpobudliwość ruchową, objawy związane z syndromem ADHD oraz trudności z koncentracją.  Wnioski z tego badania jednoznacznie potwierdziły wcześniejsze doniesienia, że sztuczne barwniki przyczyniają się do wystąpienia nadpobudliwości u dzieci.




Dlaczego barwniki z grupy Southampton są szkodliwe dla zdrowia?

Od dawana pojawiają się doniesienia, że metabolity barwników azowych wykazują działanie rakotwórcze i mutagenne. Jednak do tej pory brak jednoznacznych danych potwierdzających, że sztuczne barwnik azowe wykazują takie działanie.  Wszystkie 6 barwników wykorzystanych w badaniu naukowców z Southampton w połączeniu z benzoesanem sodu wpływają na zwiększenie nadpobudliwości ruchowej u dzieci oraz wpływają na skupienie  i koncentrację. Ponadto:

  • Tartrazyna: jest żółtym barwnikiem, który może wzmagać objawy astmy oraz wzmaga wydzielanie histaminy. Może wywoływać pokrzywkę, bóle głowy, katar sienny, swędzenie warg i języka oraz bezsenność
  • Żółcień chinolinowa: jest zielono – żółtym barwnikiem, który wzmaga objawy astmy, powoduje alergie wysypki, pokrzywki i wzmaga wydzielanie histaminy. Stosowanie żółcieni chinolinowej w przemyśle spożywczym jest zakazane w Japonii, USA i Wielkiej Brytanii
  • Żółcień pomarańczowa FCF– jest żółtopomarańczowym barwnikiem, który może wzmagać objawy astmy i powodować nadpobudliwość. Może wzmagać objawy alergii u osób wrażliwych na salicylany. Barwnik ten jest zakazany w Norwegii i Finlandii
  • Azurubina: jest czerwonym barwnikiem, który powoduje alergię, wysypki, obrzęki i nasila objawy astmy. Wywołuje objawy alergii u osób wrażliwych na salicylany. Jest to barwnik zakazany do stosowania w Japonii, Kanadzie, USA, Anglii.
  • Czerwień koszelinowa: jest czerwonym barwnikiem, który wzmaga objawy astmy i może powodować alergię poprzez zwiększenie wydzielania histaminy. Jest zakazana w Norwegii, Finlandii, USA.
  • Czerwień Allura– jest czerwonym barwnikiem, który również przyczynia się do nasilenia objawów astmy i może prowadzić do reakcji alergicznych. Wywołuje objawy alergiczne u osób wrażliwych na salicylany. Jest zakazana w Danii, Szwajcarii, Francji, Szwecji, Belgii.

 

Gdzie najczęściej są dodawane barwniki z grupy Southampton

Barwniki te można najczęściej znaleźć w kolorowych słodyczach dla dzieci oraz słodzonych napojach gazowanych i niegazowanych . Są dodawane do galaretek, kisieli, budyniów. Znajdują się również w gumach do żucia, kolorowych posypkach deserowych, lukrach i masach cukrowych, którymi przyozdabia się wyroby cukiernicze, a także w produktach w proszku- czyli rozpuszczalnych napojach i kolorowych polewach deserowych.

 

Bezpieczeństwo żywności

Po opublikowaniu tych badań w 2007 roku Parlament Europejski wydał rozporządzenie ( 1333/2008)  na mocy którego na każdym produkcie zawierającym w składzie jeden z sześciu barwników musi znaleźć się informacja: „Może mieć szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




E 124 – Czerwień koszelinowa A Brawnik

Czerwień koszelinowa A to syntetyczny barwnik azowy, którego powinniśmy unikać. Znajduje się on w niektórych produktach wędliniarskich, słodyczach, galaretkach czy zupach w proszku

E 123 Amarant- Barwnik spożywczy

Amarant czyli E 123 to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych, napojów alkoholowych i kosmetyków, aby nadać im głęboki czerwono- niebieski kolor

Ananas w kuchni

Ananas – zastosowanie w kuchni, właściwości, porady. Ananasy to aromatyczne owoce, pochodzące z Ameryki Południowej, charakteryzują się słodko- kwaśnym smakiem

Czosnek a leki

Właściwości lecznicze czosnku znane są od wieków. Ale czy wiesz, że czosnek może wchodzić w interakcje z wieloma popularnymi lekami?

Skąd dynia na Halloween?

Dynia Halloween – symbol jesieni i ciekawa ozdoba. Ustawiona w oknie dokładnie 31 października wita dusze przodków, chroni domy przed złymi duchami…

Chmiel w produkcji piwa

Chmiel odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji piwa, nadaje mu charakterystyczną goryczkę i dodatkowe nuty aromatyczne, jednak nie jest głównym składnikiem piwa