
Rodzina: Astrowate
Rodzaj: Bylica
Gatunek: Bylica pospolita
Nazwa łacińska: Artemisia Vulgaris
Nazwa angielska: Mugwort
Nazwa niemiecka: Beifuss
Polskie nazwy ludowe: bylica dzika, bylnik, torchon, bylica gęsie ziele, dziki piołun, bielica pospolita, beleca, ziele świętego Jana, bylica biała,
Bylica pospolita występuje niemal w całej Europie z wyjątkiem krańców południowych. Roślina ta jest spotykana na znacznych obszarach Azji, Afryki Północnej i Ameryki Północnej. Jest to najbardziej liczny gatunek bylicy, który rozprzestrzenił na całym świecie. Jest to roślina pospolita, która nie rośnie tylko na piaskach i bagnach.
W Polsce rośnie najczęściej na brzegach pól uprawnych, przydrożach, w rowach, na przychaciach i nieużytkach, a także w zbożach ozimych, w sadach i ogrodach. Przez rolników bylica jest uważana za chwast, zwłaszcza zbóż i kukurydzy.
Surowcem przyprawowym i leczniczym są liście i ziele bylicy. Surowcem leczniczym w medycynie ludowej jest także korzeń. Roślinę stosuje się w postaci naparów, proszku, wyciągów, nalewek i syropów.
2 g wysuszonego ziela 2-3 razy na dobę
Bylica pospolita była wykorzystywana jako roślina obrzędowa przez starożytnych Egipcjan i Greków. Plemiona indoeuropejskie Indów, Irańczyków, Celtów i Bałtów uważały bylicę za roślinę magiczną. Znało ja także amerykańskie plemię Siuksów.
Nie wiadomo, do końca czy Dioskurydes i Galen znali to zioło. W dziełach Dioskurydesa można znaleźć dwa różne opisy rośliny nazwanej artemisa. Niemniej antyczni pisarze podkreślali, że bylica ma duże znaczenie w leczeniu schorzeń kobiecych oraz wywołuje miesiączkę i oczyszcza macicę.
Pliniusz Starszy podaje, że ziele bylicy chroni przed różnymi chorobami oraz truciznami jadowitych zwierząt. Ponadto w Rzymie wierzono, że bylica warzona w winie przeciwdziała nadmiernej dawce opium. Rzymscy centurioni wkładali ziele bylicy w sandały, aby utrzymać stopy w dobrej kondycji.
Roślina ta była znana arabskim lekarzom, którzy zalecali bylice na bóle głowy.
Korzenie bylicy są źródłem cukrów i inuliny, zawierają także śluzy, żywice, trójterpeny, niewielkie ilości tłuszczów oraz ślady olejku eterycznego. Korzeń w przeciwieństwie do ziela nie zawiera substancji gorzkich.
Ziele bylicy zawdzięcza swoje właściwości gorzkim laktonom seskwiterpenowym. Ponadto surowiec zawiera kwasy organiczne, garbniki, kumaryny, sole potasu, witaminy A, B, C. Aromatyczny zapach bylicy jest związany z obecnością olejku eterycznego, którego głównym składnikiem jest kamfen, cyneol, borneol i tujon.
Pamiętaj, że informacje tu zawarte nie są poradą lekarską i mają charakter czysto informacyjny. Stosując zioła na własną rękę najlepiej poradzić się u dobrego lekarza lub zielarza.
Wskazania do stosowania wg Komisji E dla bylicy pospolitej to: zaburzenia trawienia i czynności żołądkowo- jelitowych jak niedokwaśność, upośledzenie trawienia, biegunki, zaparcia.
Wyciągi z ziela bylicy pospolitej działają żółciopędnie, rozkurczowo, moczopędnie, wzmacniajaco, przeciwzapalnie, odkażająco, wykrztuśnie, trawiennie, pobudzają apetyt, regulują wypróżnienia, pobudzają krwawienie miesiączkowe, działają tonizująco na naczynia krwionośne. Bylica jest uznawana za ziele o właściwościach stymulujących i lekko tonizujących.
Zastosowanie ziela bylicy leczeniu
Zastosowanie korzenia bylicy
Ziele bylicy jest stosowane w homeopatii przy padaczce, gruźliczym zapaleniu opon mózgowych i różnych chorobach kobiecych.
Arnal-Schnebelen B., Goetz P., Paris M.; Lecznicze dary natury, 200 uzdrawiających ziół; Reader’s Digest; Warszawa 2004, str. 48
Halarewicz A.; Atlas ziół, kulinarne wykorzystanie roślin dziko rosnących; Wyd. SBM Sp. z o. o., Warszawa 2015, str 32-33
Heepen G. H.; Hormony pod kontrolą dzięki sprawdzanym metodom naturalnym; Wyd. Jedność, Kielce 2015r., str. 61- 62
Lamer- Zarawska E., Kowal- Gierczak B., Niedworok J.; Fitoterapia i leki roślinne; Wydawnictwo Lekarskie PZWL 2012, str. 298- 299
Olechnowicz- Stępień W., Lamer- Zarawska E.; Rośliny lecznicze stosowane u dzieci; PZWL, Warszawa 1992, str. 77
Ożarowski A., Jaroniewski W., Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie; Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989 str. 119-120
Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw, smaków i ziołolecznictwa; Wyd. Tempus Plus S.C., Kraków 1998r., str. 65-66
Rapieklo P., Waryszko-Chmielewska E.; Pyłek bylicy; Alergia, Astma, Immunologia, 1999, 4 (3) str. 139-142
Sarwa A. J.; Wielka encyklopedia roślin leczniczych, występowanie, zawartość, działanie i zastosowanie 1726 roślin, Wydawnictwo Armoryka 2013, str. 289- 297
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski, Podkowa Leśna 2016, str.228-229
Tobyn G., Denham A., Whitelegg M.; Herbal Tradition 2000 years of medicinal plant knowledge; Elsevier, Londyn 2011, str.123-134
Wasilewska G.; Polskie zioła lecznicze i uzdrawiające; Wydawnictwo RM 2015, str 50-51
Wyk B.-E., Wink M.; Rośliny lecznicze świata, ilustrowany przewodnik; MedPharm Polska, 2008, str. 57
W bazie wiedzy znajdują się dane dotyczące właściwości i zastosowania ziół, owoców czy warzyw lecz nie tylko. To zbiór informacji o wykorzystaniu danej rośliny nie tylko kontekście zdrowej żywności i ziołolecznictwa. Ciekawe przepisy kulinarne, wykorzystanie roślin w domowych kosmetykach, profilaktyka chorób, aromaterapia to tylko niektóre zagadnienia, które można znaleźć przeglądając monografie poszczególnych roślin.
Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.
Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.
Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…
Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych.
#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze
Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.