Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Czym są utlenianie herbaty?

Utlenianie pozwala na wydobycie z surowca niezwykłych walorów smakowych i zapachowych. Dla przykładu herbata utleniania z czeremchy będzie miała piękny migdałowy zapach i lekko migdałowy smak. Utleniania herbata  z kwiatów lilaka będzie karmelowa. Herbata z liści brzozy smakuje podobnie do herbaty zielonej, ale ma ciekawe lekko słodkawe nuty smakowe.

Herbaty utlenianie, często mylnie nazywane fermentowanymi to herbaty przygotowywane z liści czy kwiatów, które po zwiędnięciu poddaje się działaniu temperatury przy dostępie tlenu. Pod wpływem uszkodzenia tkanek liści, zawarte w nich enzymy, oksydaza polifenolowa i peroksydaza, reagują z katechinami (również zawartymi w liściach) oraz z tlenem, pochodzącym z powietrza w otoczeniu. 

 

Z jakich roślin można przygotować herbaty utlenianie?

Herbaty utlenianie najczęściej przygotowuje się z liści i kwiatów popularnych drzew i krzewów. Utlenianiu można poddać także zioła. Możliwości tutaj jest naprawdę sporo. Dużą popularnością zwłaszcza na Wschodzie cieszy się herbata utleniania z wierzbówki kiprzycy- popularnie określanej w Rosji jako Ivan Czaj. W Polsce najczęściej herbaty utlenianie robi się z liści brzozy, klonu, wiśni, jabłoni, gruszy, czereśni, truskawki, maliny, czeremchy, aronii, jeżyny czy poziomki. Każda z tych herbat będzie charakteryzowała się innym smakiem i zapachem.




Utleniana herbata z liści brzozy- jak ją przygotować?

Pierwszym etapem do przygotowania herbaty jest zbiór liści. Liście brzozy zbiera się wiosną i na początku lata. Pamiętajmy, aby wybierać liście z drzew, które rosną z dala od ruchliwych dróg i pól/lasów gdzie stosuje się opryski. Zebrane młode liście brzozy należy rozłożyć cienką warstwą na papierze, aby zwiędły. Ja swoje zostawiłam na 4 godziny.

Kiedy już liście są zwiędnięte, należy je rozdrobnić lub pozwijać. Ja liście rolowałam w palcach. Zabieg ten ma na celu delikatne uszkodzenie ścian komórkowych liści, aby uwolnić enzymy zawarte w surowcu i zapewnić dostęp tlenu do wszystkich tkanek.

Zrolowane liście należy ułożyć w słoiku i dość mocno upchać, aby były mocno ściśnięte. Teraz pozostaje już tylko poddanie liści działaniu temperatury i czekanie.

Surowiec do herbat utlenianych wymaga temperatury od 25 do 40 stopni C, w zależności od surowca. Ja liście brzozy utleniam w temperaturze 36 stopni C, umieszczając słoiczki w jogurtownicy. Herbatę można utleniać zawijając słoiki w koc, umieszczając na słonecznym parapecie lub w nagrzanym aucie. Inną opcją jest nastawienie piekarnika na temp. 40 stopni i trzymanie tam surowca przy uchylonych drzwiczkach.

 

Utlenianie liści brzozy- ile trwa ten proces?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od sposobu utleniania i samego surowca. Rok temu moja herbata była utleniania przez całą noc- ok. 10 godzin i to było zdecydowanie za długo. Po wysuszeniu herbata była bardzo gorzka. W tym roku swoją herbatę trzymałam w jogurtownicy 7,5 godziny i wyszła naprawdę smaczna. Także warto eksperymentować.

Jak poznać, że zachodzi proces utleniania? Na początku listki mają jasnozieloną barwę. Z upływem czasu liście zmieniają kolor na oliwkowy, a później na brunatny.

Ostatnim etapem przygotowania herbaty jest suszenie. Listki ze słoiczka należy rozłożyć cienką warstwą na papierze i zostawić w ciepłym, przewiewnym miejscu. Po wysuszeniu herbatę przesypujemy do słoiczka i opisujemy.

Teraz już można się cieszyć smakiem własnoręcznie przygotowanej, smacznej herbaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Herbata utleniania z liści brzozy

Herbata utleniana z liści brzozy to świetna alternatywa dla kupnych herbat niskiej jakości. Bardzo łatwo można ją samemu przygotować i cieszyć się jej smakiem

E 150 Karmel Barwniki spożywcze

Do barwienia żywności wykorzystuje się 4 rodzaje karmelu. Karmele powstają w wyniku palenia cukru w odpowiedniej temperaturze.

E 172- Tlenki żelaza

E 172 czyli tlenki i wodorotlenki żelaza uważane są za nieszkodliwe barwniki. Najczęściej wykorzystuje się je do znakowania owoców oraz do barwienia pasztetów

Syrop imbirowy na odporność

Imbir ma silne właściwości wzmacniające organizm, dodatek kurkumy i goździków wspomaga organizm w walce z wirusami, a cytryna i miód dostarczają witaminy