E 101 – Ryboflawina

Barwnik E 101, czyli ryboflawina może występować pod nazwami: Witamina B2, laktoflawina, hepatoflawina, witamina G

Właściwości fizyczne: żółty lub żółtopomarańczowy krystaliczny proszek, dobrze średnio się w wodzie. Ryboflawina należy do witamin wrażliwych na działanie światła UV i pod jego wpływem może ulec zniszczeniu.


Naturalne występowanie: ­­­ryboflawina występuje w wielu produktach w niewielkiej ilości. Do jej najbogatszych źródeł zalicza się: jaja, mleko, drożdże, zielone części warzyw

Otrzymywanie: E 101 jest otrzymywana syntetycznie i deklarowana przez producentów jako identyczna z naturalną. Na skalę przemysłową otrzymywana także z drożdży.

Dzienne spożycie: 0,5 mg/kg masy ciała

Rola w organizmie: W organizmie ryboflawina pełni funkcję witaminy B2 i jest niezbędna do produkcji wielu koenzymów. Wpływa korzystnie na wzrok, układ nerwowy oraz usprawnia funkcjonowanie błon śluzowych. Więcej o roli witaminy B2 przeczytasz >>>tutaj<<<

Metabolizm: Ryboflawina jest wchłaniana w górnym odcinku jelita cienkiego, gdzie jest  przekształcana  do mononukleotydu flawinowego (FMN), a w wątrobie do dinukleotydu flawinowego (FAD). Wydalana w postaci niezmienionej, głównie z moczem. Wchłanianie, metabolizm i wydalanie ryboflawiny są regulowane przez hormony tarczycy.

Funkcje w żywności: E 101 jest stosowany jako żółty barwnik, ale może być także wykorzystany do podniesienia wartości odżywczej produktu. Zgodnie z unijnym prawem, ryboflawina może być dodawana do wielu produktów spożywczych na zasadzie quantum satis. Oznacza to, że producenci mogą stosować ją bez konkretnych ograniczeń ilościowych, jednakże zgodnie z dobrą praktyką produkcyjną.




Barwniki z Southampton

Barwniki z grupy Southampton to 6 sztucznych barwników, które powodują u dzieci nadpobudliwość i zaburzenia koncentracji

Barwniki Naturalne

Wiele roślin posiada substancje, które mają zdolność barwienia. Takie naturalne barwniki znalazły zastosowanie w przemyśle spożywczym.

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

E 101 Ryboflawina-  zastosowanie

Przemysł spożywczy: E 101 jest stosowany jako barwnik w przetworach z czerwonych owoców, przetworach w occie. Może być dodawany do oleju, deserów, lodów, sosów, musztardy, herbatników, płatków śniadaniowych i produktów dietetycznych. Ryboflawina może być wykorzystana do barwienia napojów kawopodobnych, maseł orzechowych oraz soków multiwitaminowych i tabletek musujących.  Barwnik ten znajduje się również w napojach bezalkoholowych (w tym napojach energetyzujących), sera i produktach serowych, produktach mlecznych, wyrobach piekarniczych i cukierniczych.

 

E 101- ryboflawina możliwe działanie niepożądane

Ryboflawina jest uważana za barwnik nieszkodliwy dla zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hans-Urlich Grimm; Chemia w pożywieniu; Vital, Białystok 2014, str.112-113

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/39,0/Ryboflawina-e101.html (07.07.2022)

https://vitapedia.pl/witamina-b2 (07.07.2022)




Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Cytryna- łac. Citrus x limon

Cytryna to powszechnie znany owoc o cennych właściwościach zdrowotnych. Dzięki dużej zawartości witaminy C cytryna wspomaga odporność

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.