- E 172 Tlenki żelaza
E-172- tlenki żelaza
Barwnik E 172, czyli tlenki żelaza to grupa barwników pochodzenia naturalnego stosowanych do barwienia żywności.
Inne nazwy i oznaczenia: tlenki i wodorotlenki żelaza, rdza,
Właściwości fizyczne: Barwniki te wykazują dużą stabilność wobec wysokiej T oraz światła. Są stabilne w obecności zasad i charakteryzują się dobrą odpornością na kwasy owocowe. Są to związki nie rozpuszczalne w wodzie, rozpuszczalnikach organicznych i olejach mineralnych. Łatwo rozpuszczają się w stężonych kwasach nieorganicznych.
Grupa barwników: Naturalne, nieorganiczne barwniki. Do żywności są dopuszczone trzy, a w zasadzie cztery tlenki żelaza:
- żółty tlenek żelaza (FeO(OH)*H2O),
- czerwony tlenek żelaza Fe2O4
- czarny tlenek żelaza (FeO*Fe2O3).
- brązowy tlenek żelaza, który jest mieszaniną wyżej wymienionych związków.
Występowanie: w naturze tlenki i hydroksytlenki żelaza występują jako ziemia mulasta, ochrowa lub sjena. Są też składnikiem niektórych minerałów.
Otrzymywanie: W przemyśle związki te otrzymuje się w wyniku syntezy chemicznej
Dzienne spożycie: wg JECFA (1980r) ADI max. ADI wynosi 0,5 mg/kg masy ciała/dzień, choć w UE nie została ustalona max. dopuszczalna dzienna dawka.
Metabolizm: Tlenki i wodorotlenki nie są wchłaniane przez śluzówkę jelita i są prawie w całości wydalane. U ludzi stwierdzono niskie wchłanianie tlenków żelaza. Dla czerwonego tlenku żelaza stwierdzono wchłanianie na poziomie 0,01%, dla żółtego tlenku żelaza na poziomie 1,5-2,4%
Funkcje w żywności: W zależności od składu pigmentu barwnik może dawać barwę żółtą, czerwoną, pomarańczową, brązową lub czarną.
Uwarunkowania prawne: Tlenki i wodorotlenki żelaza zostały dopuszczone do stosowania w żywności w Unii Europejskiej. W Stanach E 172 uznane są za substancję bezpieczną. Barwnik zakazany w Australii.
Barwnik E 172- tlenki żelaza
Barwnik E 172 wykorzystuje się do barwienia na kolor czerwony pasztetów mięsnych, skórek kiełbasy, łososia czy krewetek. Związki te mają zastosowanie do barwienia analogów ikry rybiej opartych na wodorostach oraz past rybnych i past ze skorupiaków. Można nimi barwić jadalne skórny sera. Nadają one kolor żółty i czerwony ciastom, deserom, drażetkom oraz różnym słodyczom. Tlenki żelaza stosuje się także do barwienia deserów w proszku. Wiele oliwek sprzedawanych w Polsce i Europie to zielone oliwki zabarwione na czarno za pomocą tlenku żelaza.
Tlenki i wodorotlenki żelaza stosuje się jako wzmacniacz kontrastu do znakowania owoców cytrusowych, melonów i granatów.
Przemysł kosmetyczny: E 172 jest barwnikiem stosowanym w produkcji pudrów do twarzy i cieni do powiek. Tlenki żelaza wykorzystuje się do nadania barwy mydła toaletowego.
Przemysł farmaceutyczny: Tlenki i wodorotlenki żelaza stosuje się do wytwarzania leków zwiększających poziom hemoglobiny. Są też stosowane do barwienia drażetek, proszków i kremów.
Ponadto grupa tlenków żelaza jest stosowana do barwienia jajek i karmy dla zwierząt. W przemyśle związki te wykorzystuje się do jako pigmenty w malarstwie, do produkcji barwionego cementu i jako składnik okładzin ceramicznych.
Barwnik E 172- tlenki żelaza- możliwe działanie niepożądane
Barwnik E 172 ogólnie jest uznany za nieszkodliwy dodatek do żywności. Samo żelazo jest nam potrzebne i odgrywa ważną rolę w procesach krwiotwórczych. Jednak jego nadmiar może być dla nas niebezpieczny. Żelazo może powodować wzrost liczby wolnych rodników, co jest czynnikiem sprzyjającym rozwojowi wielu chorób. Pierwiastek ten kumuluje się w wątrobie i jest uważany za czynnik ryzyka nowotworów tego narządu. Dlatego warto zachować ostrożność.
https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/27,0/Luteina-e161b.html (12.04.2021)
https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2010.1678 (12.04.2021)
Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 146
https://optolov.ru/pl/dizajjn-kuhni/zheleza-oksid-drugoe-nazvanie-sostav-krasitelya-e172-oksidy-zheleza-vred-i.html (10.08.2023)
- Podobne artykuły
E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy
Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty
E 150 Karmel Barwniki spożywcze
Do barwienia żywności wykorzystuje się 4 rodzaje karmelu. Karmele powstają w wyniku palenia cukru w odpowiedniej temperaturze.
E 140- Chlorofil- Barwnik spożywczy
Chlorofil należy do naturalnych barwników. Pozyskuje się go z pokrzywy bądź lucerny.
2 Responses
Dlaczego (odnośnie E-172) nie wspomina sie wplywu tego srodka na zachowanie pobudzone u dzieci i niemoznosc skupienia ?
Przeglądając oficjalne dane EFSA oraz inne źródła nie trafiłam na takie informacje. Chętnie poznam źródło Pana informacji