Najnowsze artykuły

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić

Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze

Olejek miętowy zastosowanie w aromaterapii

Olejki miętowe słyną z bardzo silnych właściwości przeciwbólowych i chłodzących, które zawdzięczają mentolowi. Ponadto olejek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych

Aronia w kuchni- jak ją wykorzystać?

Zastosowanie aronii w kuchni- owoce aronii idealnie nadają się do innych przetworów – soków z aronii, dżemów, galaretek, aronię można także suszyć i kandyzować

Jakie zioła zbierać we wrześniu

Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?

Warto zbierać dostępne zioła i owoce dostępne w sierpniu, aby zrobić zapasy ziół i kwiatów na jesień. I koniecznie trzeba pamiętać o owcach, które podczas zimowych wieczorów dostarczą cennych składników i na pewno wpłyną na poprawę humoru. 

 

Jakie zioła zbiera się w sierpniu?

Poniższa lista zawiera najpopularniejsze i najczęściej zbieranie zioła:

  • Babka lancetowata i szerokolistna– zbiera się liście, z których można przygotować świeży sok lub sporządzić syrop. Syrop stosuje się w okresie zachorowań jako środek wykrztuśny.
  • Bylice: piołun, boże drzewko, estragon– bylice są wykorzystywane jako środki trawienne. Herbatka z piołunu to doskonały środek na pasożyty.
  • Krwawnik pospolity jak sama nazwa wskazuje krwawnik hamuje krwawienia, a więc ma zastosowane w chorobie wrzodowej żołądka i jelit, wspomaga pracę wątroby, jest pomocny przy niestrawności. Krwawnik to także środek pomocny kobietom, ponieważ reguluje cykl menstruacyjny i jest pomocny przy menopauzie.
  • Cykoria podróżnik– to niebiesko kwitnący kwiatek rosnący przy drogach. Ziele cykorii wspomaga pracę układu pokarmowego oraz dostarcza wiele cennych związków mineralnych.
  • Nagietek – zbiera się kwiaty, które działają rozkurczowo, są pomocne przy silnych bólach menstruacyjnych. Nagietek jest też świetnym dodatkiem do domowych kosmetyków oraz maceratu olejowego. Cenne składniki nagietka działają na skórę łagodząco, przeciwzapalnie, nawilżająco i zmiękczająco.
  • Koniczyna biała i łąkowa– surowcem zielarskim są kwiaty i ziele kończyny. Jest to roślina, która ma zastosowanie w wielu chorobach skórnych, a swoją popularność zyskała jako środek łagodzący dolegliwości związane z menopauzą. Ponadto okłady z koniczyn są pomocne do łagodzenia bólów reumatycznych, świądu i obrzęków limfatycznych.
  • Nawłoć pospolita – zbiera się kwitnące wierzchołki, które są świetnym lekiem na chore nerki. Ponadto nawłoć reguluje trawienie i korzystnie wpływa na pracę jelit. Najczęściej stosuje się herbatki z suszonej nawłoci.




Owoce zbieranie w sierpniu:

  • Bez czarny– dojrzałe owoce wykorzystuje się do sporządzenia nalewek, syropów, dżemów
  • Borówka brusznica– nazywana czerwoną jagodą. W lecznictwie wykorzystuje się owoce oraz liście. Ma zastosowanie głównie w leczeniu schorzeniach układu moczowego
  • Jeżyna fałdowana– owoce jeżyny to skarbnica witamin. W sierpniu oprócz owoców zbiera się także liście jeżyny, z których sporządza się napary. Jeżyna działa przeciwbiegunkowo, a wywar z liści wykazuje działanie przeciwgorączkowe, stąd też podaje się go przy przeziębieniach i grypie.
  • Malina właściwa– w sierpniu warto zrobić pyszne przetwory z owoców maliny. Również liście wykazują działanie lecznicze. Zbiera się je w sierpniu i suszy.
  • Czarna porzeczka– owoce czarnej porzeczki to doskonałe źródło witaminy C, która jest potrzebna szczególnie w okresie przeziębień i grypy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Literatura

  1. https://natura-i-ja.blogspot.com/2014/08/zbieramy-zioa-sierpien.html
  2. https://sekrety-zdrowia.org/ziola-zbierane-sierpniu-koncu-lata/




Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Dlaczego warto jeść kaszę jaglaną?

Warto jeść kaszę jaglaną, ponieważ jest nieocenionym źródłem składników odżywczych, witamin i minerałów, a także działa na organizm odkwaszająco….

Witaminy rozpuszczalne w wodzie

W wodzie rozpuszczają się wszystkie witaminy z grupy B, o których często mówi się po prostu B-kompleks, witamina C oraz P czyli bioflawonoidy

Kilka ciekawostek o dyni

Ciekawostki o dyni. Dynia to bardzo smaczne, odżywcze warzywo, a jego pomarańczowy kolor wprawia w dobry nastrój. Jest niekwestionowanym symbolem Halloween

Kozieradka w suplementach

Kozieradka (Trigonella foenum-graecum) w suplementach wspomaga utrzymanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz wspiera prawidłowy metabolizm tłuszczów.