Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Czerwiec to mój ulubiony miesiąc. To właśnie wtedy wszystko kwitnie, a w powietrzu czuć zapach lata. W czerwcu mam też najkrótszą noc w roku, z którą wiąże się wiele wierzeń i obrzędów. Ponoć zioła zebrane w okolicy dnia św. Jana mają największą moc.

A więc jakie zioła najczęściej zbiera się w czerwcu?

W czerwcu tak wiele ziół kwitnie, że nie sposób wymienić wszystkich. Poniżej przedstawiam listę ziół, które zbiera się najczęściej:

  • Dziurawiec– to najważniejsze zioło zbierane w czerwcu, nazywane również zielem świętojańskim, bo zakwita zawsze na św. Jana. Ziele dziurawca działa uspakajano i przeicwlękowo. Jest popularnym środkiem stosowanym w leczeniu łagodnych depresji. Oprócz działania na układ nerwowy wspomaga także pracę układu pokarmowego, łagodząc dolegliwości żołądkowo- jelitowe, wspomaga pracę woreczka żółciowego.




  • Rumianek– to chyba najpopularniejsza roślina zielarska. Herbatka rumiankowa działa rozkurczowo, łagodzi dolegliwości żołądkowe, delikatnie uspokaja. Rumianek działa także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyalergicznie. Wyciągi z rumianku są częstym składnikiem kosmetyków do cery wrażliwej.
  • Lipa– kwiaty lipy są niezastąpionym składnikiem herbatek stosowanych przy przeziębieniach, grypie. Działa napotnie i moczopędne, ponadto działa lekko rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
  • Bylica piołun– to kolejne zioło związane z nocą świętojańską. Piołun jest powszechnie znanym ziołem o działaniu przeciwpasożytniczym i regulującym trawienie.
  • Wrotycz– zioło stosowane przeciwko pasożytom, działa odkażająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyalergicznie i żółciopędnie. W medycynie ludowej to zioło stosowane w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
  • Poziomka– w czerwcu zbiera się liście poziomek, które po wysuszeniu stosuje się w formie naparów przy zaburzeniach żołądka, wątroby i śledziony.
  • Koniczyna czerwona– to środek stosowany w łagodzeniu objawów menopauzy, poprawia nastrój i koncentrację, zmniejsza bóle stawów, a przede wszystkim łagodzi uderzenia gorąca i nadmierną potliwość.
  • Płatki róży– wykorzystuje się je do sporządzania aromatycznej konfitury. Płatki działają wzmacniająco oraz przeciwbakteryjnie. Suszone i zmielone płatki róży są stosowane w dolegliwościach związanych z infekcjami dróg oddechowych. Wyciągi z płatków są cennym surowcem kosmetycznym.

Czerwiec to czas, kiedy w ogródkach w pełni rosną ziołowe przyprawy jak: rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, lubczyk.

W czerwcu warto zbierać również: zielone orzechy włoskie, tatarak i łopian oraz skrzyp polny. Można tutaj także wymienić fiołek trójbarwny, żywokost lekarski, chaber bławatek, jaśmin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Podstawowe zasady zbioru ziół

Zasady zbioru ziół leczniczych ze stanu dzikiego są proste, ale niezwykle potrzebne, aby nie niszczyć zasobów przyrody i cieszyć się wartościowym surowcem

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Jakie zioła zbiera się w maju?

Maj to miesiąc, w którym pojawia się najwięcej ziół. To czas kiedy na łąkach króluje mniszek lekarski, rumianek, krwawnik.

Soja warzywna- łac. Glycine max

Soja owłosiona, soja uprawna, soja warzywna (Glycine max) to gatunek jednorocznej rośliny oleistej z rodziny bobowatych. To najważniejsza

Dlaczego warto jeździć na rowerze

Dlaczego warto jeździć na rowerze? Poznaj 8 korzyści jakie daje jazda rowerem. Zarówno dla ducha jak i ciała, a także w trosce o środowisko

Oleje roślinne w kosmetyce- zastosowanie

Oleje roślinne były wykorzystywane już w starożytności do pielęgnacji ciała. Stosowano je do celów kosmetycznych, relaksacyjnych oraz terapeutycznych……