Warto zbierać dostępne zioła i owoce dostępne w sierpniu, aby zrobić zapasy ziół i kwiatów na jesień. I koniecznie trzeba pamiętać o owcach, które podczas zimowych wieczorów dostarczą cennych składników i na pewno wpłyną na poprawę humoru. 

 

Jakie zioła zbiera się w sierpniu?

Poniższa lista zawiera najpopularniejsze i najczęściej zbieranie zioła:

  • Babka lancetowata i szerokolistna– zbiera się liście, z których można przygotować świeży sok lub sporządzić syrop. Syrop stosuje się w okresie zachorowań jako środek wykrztuśny.
  • Bylice: piołun, boże drzewko, estragon– bylice są wykorzystywane jako środki trawienne. Herbatka z piołunu to doskonały środek na pasożyty.
  • Krwawnik pospolity jak sama nazwa wskazuje krwawnik hamuje krwawienia, a więc ma zastosowane w chorobie wrzodowej żołądka i jelit, wspomaga pracę wątroby, jest pomocny przy niestrawności. Krwawnik to także środek pomocny kobietom, ponieważ reguluje cykl menstruacyjny i jest pomocny przy menopauzie.
  • Cykoria podróżnik– to niebiesko kwitnący kwiatek rosnący przy drogach. Ziele cykorii wspomaga pracę układu pokarmowego oraz dostarcza wiele cennych związków mineralnych.
  • Nagietek – zbiera się kwiaty, które działają rozkurczowo, są pomocne przy silnych bólach menstruacyjnych. Nagietek jest też świetnym dodatkiem do domowych kosmetyków oraz maceratu olejowego. Cenne składniki nagietka działają na skórę łagodząco, przeciwzapalnie, nawilżająco i zmiękczająco.
  • Koniczyna biała i łąkowa– surowcem zielarskim są kwiaty i ziele kończyny. Jest to roślina, która ma zastosowanie w wielu chorobach skórnych, a swoją popularność zyskała jako środek łagodzący dolegliwości związane z menopauzą. Ponadto okłady z koniczyn są pomocne do łagodzenia bólów reumatycznych, świądu i obrzęków limfatycznych.
  • Nawłoć pospolita – zbiera się kwitnące wierzchołki, które są świetnym lekiem na chore nerki. Ponadto nawłoć reguluje trawienie i korzystnie wpływa na pracę jelit. Najczęściej stosuje się herbatki z suszonej nawłoci.




Magia ziół zioła w noc kupały

Przed nami najkrótsza noc w roku, przez Słowian obchodzona jako Noc Kupały. W tą magiczną noc zioła nabierały szczególnych właściwości….

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Chmiel w produkcji piwa

Chmiel odgrywa bardzo ważną rolę w produkcji piwa, nadaje mu charakterystyczną goryczkę i dodatkowe nuty aromatyczne, jednak nie jest głównym składnikiem piwa

Owoce zbieranie w sierpniu:

  • Bez czarny– dojrzałe owoce wykorzystuje się do sporządzenia nalewek, syropów, dżemów
  • Borówka brusznica– nazywana czerwoną jagodą. W lecznictwie wykorzystuje się owoce oraz liście. Ma zastosowanie głównie w leczeniu schorzeniach układu moczowego
  • Jeżyna fałdowana– owoce jeżyny to skarbnica witamin. W sierpniu oprócz owoców zbiera się także liście jeżyny, z których sporządza się napary. Jeżyna działa przeciwbiegunkowo, a wywar z liści wykazuje działanie przeciwgorączkowe, stąd też podaje się go przy przeziębieniach i grypie.
  • Malina właściwa– w sierpniu warto zrobić pyszne przetwory z owoców maliny. Również liście wykazują działanie lecznicze. Zbiera się je w sierpniu i suszy.
  • Czarna porzeczka– owoce czarnej porzeczki to doskonałe źródło witaminy C, która jest potrzebna szczególnie w okresie przeziębień i grypy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Literatura

  1. https://natura-i-ja.blogspot.com/2014/08/zbieramy-zioa-sierpien.html
  2. https://sekrety-zdrowia.org/ziola-zbierane-sierpniu-koncu-lata/




Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Podstawowe zasady zbioru ziół

Zasady zbioru ziół leczniczych ze stanu dzikiego są proste, ale niezwykle potrzebne, aby nie niszczyć zasobów przyrody i cieszyć się wartościowym surowcem

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Baza wiedzy to nie tylko źródło informacji

Jak zrobić ketchup z pomidorów

Prosty przepis na pyszny domowy ketchup, który można przygotować w domu i cieszyć się jego smakiem przez cały rok. Wystarczą pomidory…

Co to jest bukiew?

Bukiew to orzeszki będące owocami buka. Bukiew dojrzewa na jesienie, kiedy to zbiera się ją spod drzew. Orzeszku buka można spożywać na surowo, świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciastek

Pyszne pomysły na kotlety roślinne

Kotlety kojarzą się głównie z solidnym schabowym, a tymczasem w wersji warzywnej są naprawdę smaczne i pożywne. Zainspiruj się przepisami na kotlety warzywne

Nalewka z dzikiej róży

Niezwykle aromatyczna i smaczna nalewka z owoców dzikiej róży.

Jabłka

Jabłka to najpopularniejsze owoce na świecie. Warto je włączyć do codziennej diety, ponieważ korzystnie wpływają na zdrowie. Poznaj 10 powodów dla których warto jeść jabłka.

Pestki dyni a zdrowie

Pestki dyni to źródło magnezu, fosforu, manganu oraz cynku oraz wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Łatwo przyswajalny cynk obecny w pestkach dyni korzystnie wpływa na płodność oraz zwiększa sprawność seksualną. Od wieków pestki dyni są stosowane w kuracjach odrobaczających…

O Blogu

Blog Naturalne zdrowie powstał kilka lat temu i ma on charakter informacyjny. Wszystkie wiadomości o zastosowaniu i właściwościach ziół oraz dietetyce i ziołolecznictwie zbieram w różnych książkach i na stronach internetowych. 

#zioła #zastosowanieziół #ziołolecznictwo #dietetyka #zdroweodżywianie #przyprawy #roslinylecznicze

Musisz wiedzieć

Informacje zamieszczone na stronie internetowej nie stanowią profesjonalnej porady medycznej ani instrukcji użycia. W żadnym wypadku treści zamieszczone na stronie internetowej nie mogą zastąpić konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.