Najnowsze artykuły

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

Co to są zioła szwedzkie?

Zioła szwedzkie to mieszanka 11 ziół, która została skomponowana prawdopodobne przez szwedzkiego lekarza- Klausa Samstowi. Choć niektóre źródła podają, że to słynny Paracelsus jest autorem tej mieszanki. W XVII wieku dzięki owemu lekarzowi mieszanka ziół była bardzo popularna, gdyż sądzono, że daje długowieczność. Po czasie jednak zapomniano o tych ziołach i dopiero w latach 70-tych XX wieku mieszanka ziół szwedzkich została ponownie rozpropagowana przez austriacką zielarkę- Marię Treben.

Zioła szwedzkie- skład

Do przygotowania ziół szwedzkich niezbędne będą:

Jak stosuje się zioła szwedzkie

Najczęściej zioła szwedzkie spożywa się w postaci naparu. Jednak to nalewka jest bardziej ceniona. Zioła można stosować zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie. Doustnie najczęściej przyjmuje się zioła w postaci rozcieńczonej- 1 łyżka nalewki na pół szklanki wody.




Zioła szwedzkie- właściwości

W skład mieszanki ziół szwedzkich wchodzi wiele ziół o różnorodnym działaniu, stąd tak szerokie działanie tej mieszanki. Każdy ze składników tej mieszanki wykazuje nieco inne działanie, ale takie właśnie połączenie wymienionych ziół sprawia, że działają one synergistycznie wzmacniając swoje działanie. Można je stosować w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego, przy bolach menstruacyjnych czy wysypkach. Zioła można przyjmować w stanach wyniszczenia fizycznego i psychicznego- np. w nerwicach.

Zioła szwedzkie wpływają korzystnie na układ pokarmowy i poprawiają apetyt, są pomocne przy wzdęciach, zaparciach czy bólach żołądka. W przypadku bólów woreczka żółciowego warto robić ciepłe okłady z ziół szwedzkich. Zewnętrznie, w postaci okładów zioła szwedzkie stosuje się również przy migrenach, wypryskach, ospie wietrznej, trądziku, brodawkach wirusowych, aftach, skaleczeniach, oparzeniach. Kiedy występują kłopoty z zaśnięciem warto skropić wacik nalewką z ziół szwedzkich i położyć na sercu- pozwoli to nam się wyciszyć i zrelaksować, przynosząc spokojny sen.

Zioła szwedzkie stosuje się najczęściej w przypadku:

  • Bólów głowy, migren

  • Infekcji, przeziębień, osłabionej odporności

  • Infekcji bakteryjnych i stanów zapalnych

  • Obrzęków, ran, blizn, owrzodzeń, poparzeń, guzów, trądziku, wysypki

  • Gorączki

  • Zakażeń pasożytniczych i grzybiczych

  • Stanów zapalnych gardła, bólów zębów, stanów zapalnych górnych dróg oddechowych

Zioła szwedzkie- przeciwwskazania

Ziół szwedzkich nie zaleca się spożywać przy alergii, niedrożności jelit, marskości wątroby, ostrej niewydolności jelit oraz przy padaczce. Nie powinny ich stosować w ciąży i w czasie karmienia.

Ziół szwedzkich nie powinno się łączyć z mlekiem i produktami mlecznymi.

 

Jak przygotować nalewkę z ziół szwedzkich?

W aptekach i sklepach zielarskich można zakupić gotową mieszankę ziół. Jedną paczkę ziół należy zalać 1,5 l wódki 40% i odstawić w ciepłe i nasłonecznione miejsce na 2 tygodnie. Co jakiś czas wstrząsnąć butelką. Po dwóch tygodniach nalewkę przecedzić i rozlać do mniejszych butelek. Nalewkę z ziół szwedzkich można przechowywać przez 2 lata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Suszone morele- samo zdrowie

Suszone morele to zdrowa i pożywna przekąska, która powinna znaleźć się w każdym domu. Ich słodki smak zaspokoi chęć na coś słodkie, a niekoniecznie zdrowego.

Dziurawiec zwyczajny- interakcje z lekami

Herbatki z ziela powszechnie pija się na problemy trawienne oraz na poprawę nastroju. Jednak trzeba wiedzieć, że dziurawiec wpływa na działanie wielu leków….

Berberys zwyczajny ciekawostki

Berberys ciekawostki: Berberys to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, którego owoce wykazują właściwości lecznicze

E 123 Amarant- Barwnik spożywczy

Amarant czyli E 123 to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych, napojów alkoholowych i kosmetyków, aby nadać im głęboki czerwono- niebieski kolor