Najnowsze artykuły

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Berberys zwyczajny ciekawostki

Berberys ciekawostki: Berberys to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, którego owoce wykazują właściwości lecznicze

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

Gazy i wzdęcia zdarzają się często i mogą być wynikiem spożycia niektórych pokarmów, pogorszeniem motoryki jelit, a także brakiem aktywności fizycznej. Powstawaniu gazów często towarzyszy wzdęty brzuch czy uczucie ciężkości.

Zarówno gazy jak i wzdęcia to dość nieprzyjemna dolegliwość, na szczęście można sobie z nimi poradzić prostymi domowymi sposobami.

 

Domowe sposoby na gazy- ważna jest dieta

Aby uniknąć powstawania gazów ważne jest by unikać posiłków ciężkostrawnych oraz tych produktów, które wzmagają procesy fermentacyjne w jelitach. Niektóre osoby mogą odczuwać nieprzyjemne dolegliwości w postaci wzdęć również po zjedzeniu brokułów, gruszek czy innych owoców. U osób z różnymi schorzeniami gazy i wzdęcia mogą także występować po spożyciu różnych grup produktów np. nabiału czy ciemnego pieczywa.

 

Domowe sposoby na gazy- tych produktów lepiej unikaj

Gazy bardzo często powstają w organizmie z powodu nietolerancji laktozy. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma właśnie problem z trawieniem laktozy, która znajduje się w produktach mlecznych jak: mleko, sery twarogowe czy śmietana. Warto również czytać etykiety na artykułach spożywczych, ponieważ laktoza może znajdować się w pieczywie, sosach, wędlinach czy wielu innych produktach.

Wśród produktów, które mogą nasilać wydzielanie się gazów można wymienić: warzywa strączkowe, cebulę, kalafior, kapustę, jajka, pieczywo drożdżowe, piwo, napoje gazowane.




Domowe sposoby na gazy

Aktywność fizyczna wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego i jest jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się uczucia wzdętego brzucha. Codzienna dawka ruchu wpływa stymulująco na przesuwanie się treści pokarmowej w jelitach i zwiększa metabolizm, a to wszystko sprawia, że gazy znacznie szybciej odchodzą.

Odpowiednia ilość błonnika- błonnik pokarmowy przyspiesza procesy trawienia i wpływa korzystnie na częstość wypróżniania. Warto więc zadbać o prawidłową pracę jelit.

Spożywanie probiotyków– probiotyki to produkty, które wpływają na florę bakteryjną w jelitach. Przy zaburzeniach flory bakteryjnej (np. w wyniku antybiotykoterapii) może dojść do zmiany składu naszej flory bakteryjnej przez co pogorszeniu ulegają procesy trawienne i pojawiają się dolegliwości ze strony układy pokarmowego. Warto wówczas sięgnąć po naturalne probiotyki takie jak: kiszonki, jogurty, maślanki, kefiry, inulinę.

Masaż brzucha- okrężnymi ruchami w okolicach pępka można trochę rozluźnić jelita, dzięki czemu będą one szybciej przesuwały zwartość w stronę jelita grubego, dziki czemu gazy szybciej się ulotnią.

Ciepłe kąpiel– pomaga się rozluźnić, dzięki czemu spada napięcie i to może także wspomóc procesy trawienne i korzystnie wpływa na układ trawienny. Jeżeli nie mamy czasu lub ochoty na kąpiel warto spróbować położyć na brzuch ciepły termofor.

Domowe sposoby na gazy- po jakie zioła i przyprawy warto sięgnąć

  • Kminek– jednym ze sprawdzonych sposobów na gazy jest przyprawianie warzyw strączkowych lub ciężkostrawnych dań kminkiem, bądź też picie herbatki kminkowej. Kminek dzięki temu że działa rozkurczowo świetnie łagodzi wzdęcia i gazy.
  • Koper włoski– a w zasadzie herbatka z nasion kopru włoskiego to kolejny doskonały środek regulujący pracę układu pokarmowego. Koper działa rozkurczowo i stymuluje produkcję kwasów żołądkowych, wspomaga procesy trawienne. Herbatkę z kopru podaje się niemowlakom przy kolkach i gazach.
  • Mięta– to aromatyczne zioło, które świetnie wpływa na układ pokarmowy i łagodzi wiele dolegliwości. Zarówno herbatka jak i nalewka czy olejek miętowy doskonale usprawnią działanie układu pokarmowego, a ponadto wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Mentol, który jest zawarty w mięcie działa rozkurczowo i wiatropędnie.
  • Imbir to kolejny produkt, który pomaga pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Herbatka z imbiru pobudza wydzielanie śliny i soków trawiennych dzięki czemu zmniejsza wzdęcia i wspomaga pracę jelit dzięki czemu kontroluje także poziom gazów.
  • Rumianek– to zioło, które każdy powinien mieć w domu. Rumianek wspomaga funkcjonowanie układu trawiennego, działa rozkurczowo i łagodnie uspokajająco, dzięki czemu łagodzi także dolegliwości ze strony układy pokarmowego powstałe w wyniku stresu i napięcia. Eliminuje gazy i wzdęcia oraz łagodzi skurcze żołądka.

Po jakie jeszcze produkty warto sięgnąć przy wzdęciach i gazach: czosnek, kminek rzymski, majeranek, szałwia, anyż, bazylia, oregano, tymianek.

WAŻNE

Jeżeli wzdęcia i gazy często się powtarzają, bez konkretnej przyczyny lub jeżeli mają charakter przewlekły i towarzyszą im bóle brzucha czy nudności koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Występowanie gazów i wzdęć może być związane ze zmniejszonym wydzielaniem kwasów żołądkowych, chorobami trzustki, pęcherzyka żółciowego, wątroby czy zaburzeniami czynności jelit. Wówczas konieczna jest pełna diagnoza i prawidłowe leczenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Awokado-łac. Persea Scheffer

Awokado nazywane również smaczliwką, to owoc pochodzący z Ameryki Środkowej. Awokado jest cenione ze względu zawartość kwasów jednonienasyconych

Syrop imbirowy na odporność

Imbir ma silne właściwości wzmacniające organizm, dodatek kurkumy i goździków wspomaga organizm w walce z wirusami, a cytryna i miód dostarczają witaminy

kwas pantotenowy

Witamina B5 wpływ na zdrowie

Witamina B5 często określana jako kwas pantotenowy to witamina, której formą aktywną jest AcyloKoenzymA. Witamina B5 korzystnie wpływa wygląd skóry, włosów i paznokci

Poznaj rośliny strączkowe

Poznaj rośliny strączkowe

Rośliny strączkowe słyną z dużej zawartości białka. W połączeniu z warzywami i orzechami mogą stanowić zamiennik mięsa. Zaliczamy tutaj: groch, fasolę soczewicę, ciecierzycę, soję

Białko- znaczenie w codziennej diecie

Białko w diecie jest obecne w wielu produktach spożywczych. Jest to niezbędny składnik pożywienia dostarczający aminokwasy, które organizm wykorzystuje do…

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy