- Aloes w kosmetykach
Dlaczego aloes jest stosowany w kosmetykach?
Aloes jest bardzo popularnym składnikiem w kosmetykach i środkach do stosowania miejscowego, ponieważ stymuluje wzrost komórek, przyspiesza regenerację tkanek, wpływa korzystnie na gospodarkę wodną organizmu, stymuluje mikrokrążenie, działa antyseptycznie i przeciwgrzybiczo, łagodzi stany zapalne, a także opóźnia powstawanie płytki nazębnej. W kosmetologii znalazły zastosowanie 2 gatunki aloesu: aloes zwyczajny (łac. Aloe vera) oraz aloes drzewiasty (łac. Aloe arborescens). Jako surowiec w kosmetyce wykorzystuje się miąższ aloesu pozyskany z wewnętrznych części liścia.
Preparaty z aloesem są bardzo skuteczne i bezpieczne do stosowania na otarcia, rany, siniaki czy poparzenia słoneczne. Aloes wchodzi w skład wielu kosmetyków myjących i pielęgnujących. Na sklepowych półkach można także znaleźć detergenty, które mają w swoim składzie wyciąg z aloesu, który ma chronić skórę przed przesuszeniem.
Aloes w kosmetykach- bogactwo składników aktywnych
Działanie miąższu z aloesu jest związane z dużą ilością związków aktywnych. Do tej pory zidentyfikowano i opisano ich ok. 200. Do najważniejszych związków, które znajdują się w miąższu z aloesu możemy zaliczyć:
- Składniki mineralne: magnez, wapń cynk, mangan, miedź, kobalt, german
- Witaminy: z grupy B, w tym witamina B12, która nie występuje w roślinach, witamina C, beta karoten, kwas foliowy, cholina
- Aminokwasy
- Nienasycone kwasy tłuszczowe
- Enzymy
- Lignany
- Glikoproteiny
- Polipeptydy i polisacharydy
Aloes w kosmetykach- dlaczego warto go stosować
Polisacharydy zawarte w aloesie wiążą wodę w skórze i zapobiegają jej przesuszeniu. Ponadto aktywują procesy odpornościowe i naprawcze w przypadku uszkodzonej skóry, przyspieszają gojenie się ran i uszkodzeń skóry. Miąższ aloesowy ma zdolność poprawy ukrwienia skóry, dzięki czemu odżywia ją i wspomaga proces budowy nowych komórek.
Związki zawarte w aloesie sprawiają, że roślina ta jest skuteczna w leczeniu odmrożeń, oparzeń, zmian skórnych występujących po poparzeniu promieniowaniem RTG.
Kwasowość miąższu z aloesu jest zbliżona do pH skóry ludzkiej, stąd też aloes jest środkiem wpływającym na właściwą równowagę kwasowo- zasadową skóry. Wnikając głęboko w warstwy skóry aloes ma zastosowanie w terapii trądziku różowatego i młodzieńczego oraz cellulitu, łuszczycy egzemy oraz innych chorób skóry.
Miąższ aloesowy działa ujędrniająco na naskórek, powodując wygładzenie i odmłodzenie skóry. Dodatkowo chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Stymuluje odnowę i funkcjonowanie skóry.
Miąższ aloesu przyspiesza proces tworzenia się fibroblastów w skórze człowieka, a tym samym przyspiesza wytwarzanie się kolagenu.
Aloes w kosmetykach do włosów
Preparaty z aloesem doskonale sprawdzą się jako odżywka do włosów. Stosowane na skórę głowy przyspieszają porost włosów, nawilżają je i odżywiają. Aloes chroni włosy przed nadmiernym wysuszeniem i rozdwajaniem się końcówek. Powoduje, że włosy stają się mocniejsze i bardziej lśniące. Ponadto wpływa na lepsze rozczesywanie, a włosy mniej się plączą, maja też mniejszą tendencję do puszenia się.
Aloes w kremach do skóry dojrzałej
Aloes poza odnową komórek zwiększa zdolność do syntezy elastyny i kolagenu, dzięki czemu poprawia jędrność i elastyczność skóry, a także wygładza drobne zmarszczki. Zawiera on witaminy niezbędne dla skóry dojrzałej. Witamina E sprawia, że skóra jest natłuszczona i wygładzona. Witamina C wzmacnia naczynia włosowate, z kolei witamina A odpowiada za prawidłowe rogowacenie naskórka i zwiększenie produkcji kwasu hialuronowego.
Aloes w balsamach do ust i pomadkach ochronnych
Aloes jest stosowany w pomadkach ochronnych i balsamach do ust. Doskonale chroni delikatną skórę ust przed wysuszeniem oraz przed działaniem czynników zewnętrznych. Skutecznie łagodzi przed małymi zadrapaniami i śladami ukąszeń owadów. Aloes zawarty w pomadce do ust zmiękcza naskórek i przyspiesza gojenie się drobnych zadrapań, a także przyspieszają regenerację ust i łagodzi stan zapalny.
Aloes w kosmetykach- gdzie go można znaleźć
- Aloes jako odżywka do paznokci- nakładany na paznokcie wygładzi je, wzmocni i pomoże zwalczyć grzybicę.
- Aloes znajduje się w żelach i balsamach do ciała, szczególe polecanych osobom zmagającym się z atopowym zapaleniem skóry.
- Kosmetyki z aloesem są dedykowane do skóry wrażliwej oraz suchej. Doskonałe właściwości nawilżające aloesu sprawiają, że ma on także zastosowanie w preparatach do skóry tłustej i trądzikowej.
- Działanie aloesu sprawia, że jest on doskonałym składnikiem kosmetyków przeciwtrądzikowych .
- Działanie antybakteryjne wyciągów aloesowych zostało wykorzystanie w antyperspiranach, co pozwala zmniejszyć wydzielanie przykrego zapachu i chroni przed namnażaniem się bakterii w pocie.
- Koleją grupę kosmetyków, w których znajduje zastosowanie aloes to kremy do opalania. Wyciągi z aloesu zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry, chronią przed poparzeniami słonecznymi oraz mają zdolność pochłaniania promieniowania UV.
Czerwonka W.; Aloes w kosmetologii i dermatologii; Kosmetologia Estetyczna 3/2016/vol.5, str. 263-265
https://drmax.pl/blog-porady/aloes-w-kosmetyce-poznaj-sekret-pieknej-skory-kleopatry/ (10.09.2019)
https://www.elamo.pl/kosmetyki-naturalne/aloes-w-kosmetyce/ (10.12.2020)
- Podobne artykuły
Koenzym Q10 – czy naprawdę jest Ci potrzebny?
Koenzym Q10 to związek chemiczny, który jest znany z niwelowania oznak starzenia skóry. Wpływa na wzmocnienie warstwy hydrolipidowej skóry…
Rumianek w kosmetyce
Wyciągi z rumianku mają zastosowanie w pielęgnacji skóry z podrażnieniami czy przy alergiach. Są także składnikiem kosmetyków dla niemowląt
Najważniejsze kosmetyki dla 20-latki
W tak młodym wieku skóra potrzebuje przede wszystkim nawilżenia oraz skutecznej ochrony przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Sprawdź jakie kosmetyki są niezbędne dla 20-latki
Aloes w kosmetykach- właściwości i zastosowanie
Aloes dzięki swoim właściwością pielęgnacyjnym i regeneracyjnym jest częsty surowcem w dużej gamie preparatów kosmetycznych