- Zioła na kaszel
Choroby układu oddechowego zarówno górnych dróg oddechowych jak i dolnych dróg oddechowych są najczęściej wynikiem infekcji wirusowej lub bakteryjnej. Najczęstsze objawy zakażenia układu oddechowego to suchy kaszel lub kaszel z odkrztuszaniem różnego rodzaju wydzieliny, duszność. Przy odkrztuszaniu dużych ilości plwociny może pojawić się męczący ból w klatce piersiowej. Ostre i przewlekłe stany nieżytowe górnych dróg oddechowych pojawiają się szczególnie często w chłodniejszych porach roku, stanom zapalnym dróg oddechowych sprzyja zanieczyszczenia atmosfery, wdychanie pyłów, dymów oraz palenie papierosów.
Suchy kaszel często pojawia się na początku infekcji i jest bardzo męczący. Warto sobie wówczas pomóc stosując środki, które nawilżą błony śluzowe, zwiększą ilość wydzielanego śluzu oraz ułatwią jego odkrztuszanie.
Zioła na suchy kaszel
- Prawoślaz lekarski (Althlea officinalis)– zawiera śluzy, które pokrywają błony śluzowe, tworząc warstwę ochronną. Dlatego prawoślaz ułatwia regenerację, łagodzi stany zapalne i wspomaga nagromadzone zanieczyszczenia. Preparaty z prawoślazu upłynniają zalegającą wydzielinę i ułatwiają je wydalanie, łagodzą podrażnienia błon śluzowych i działają lekko przeciwzapalnie. Prawoślaz jest zalecany w nieżytach górnych dróg oddechowych, ostrym i suchym kaszlu, chrypce, podrażnieniach, zapaleniu gardła i krtani, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
- Sosna zwyczajna (Pinus silvestris) – pomaga w oczyszczaniu oskrzeli z zalegającej wydzieliny, zwiększając ilość śluzu obecnego w drogach oddechowych. Syropy z pędów sosny są zalecane na początku infekcji szczególnie dzieciom i osobom starszym. Można także wykorzystać olejek sosnowy w formie inhalacji, który świetnie odkazi drogi oddechowe.
- Pierwiosnek lekarski (Primula officinalis) jest stosowany w infekcjach gardła, krtani oraz przy suchym i męczącym kaszlu. Pierwiosnek upłunnia zalegający śluz pobudzając odruch kaszlu. Surowiec ponadto działa napotnie. Znalazł zastosowanie także w leczeniu gruźlicy płuc i pylicy.
- Babka lancetowata (Plantago lancelota)- łagodzi stan zapalny gardła, przekrwienie błon śluzowych i nadmierną przepuszczalność naczyń krwionośnych, a także działa bakteriostatycznie. Dodatkowo rozkurcza mięsnie dróg oddechowych, zwiększając wydzielanie interferonu. Liść babki jest często stosowany w nieżytach górnych dróg oddechowych, najczęściej jako składnik syropów.
- Tymianek pospolity (Thymus vulgaris) – działa wykrztuśnie, pobudzając ruch rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych, wzmaga sekrecję rzadkiego śluzu, rozrzedza zgęstniałą wydzielinę zalegającą na ściankach gardła i krtani, działa lekko rozkurczowo na mięśnie gładkie dróg oddechowych. Surowiec działa także przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo i słabo przeciwskurczowo. Ziele tymianku zaleca się w nieżytach gardła, krtani, oskrzeli, a także przy krztuścu oraz chrypce. Z ziela tymianku sporządza się głównie syropy, tabletki do ssania, a także płukanki do gardła. Olejek tymiankowy można stosować w formie inhalacji lub jako dodatek do kąpieli, gdyż unoszący się para wodna z olejkiem odkaża drogi oddechowe. Tymianek stosuje się w formie naparu przyjmowanego do 3 razy dziennie.
- Koper włoski (Foeniculum vulgare) – olejek zawarty w koprze działa wykrztuśnie, zmniejsza napięcie mięśni gładkich oraz silnie pobudza wydzielanie śluzu w górnych drogach oddechowych, zwłaszcza w gardle i tchawicy. Usprawnia pracę nabłonka rzęskowego, ułatwia odkrztuszanie oraz przyspiesza ruch nabłonków migdałkowych. Działa przeciwbakteryjnie. Jest łagodnym środkiem wykrztuśnymi. Jest zalecany w głównie w pediatrii jako środek wykrztuśny. Napar z owoców z dodatkiem miodu podaje się dzieciom po łyżce ciepłego naparu co 2-3 godziny.
- Biedrzeniec anyż (Pimpinella anisum) – olejki zawarte w anyżku pobudzają czynność wydzielniczą błon śluzowych dróg oddechowych i nasilają aktywność ruchową nabłonka rzęskowego, natomiast działając bezpośrednio na błonę śluzowa tchawicy i oskrzeli surowiec wzmaga wydzielanie wydzieliny oskrzelowej i rozrzedza ją. W efekcie zalegający płyn ulega upłynnieniu i odkrztuszeniu. Anyż zaleca się w nieżycie oskrzeli przy suchym kaszlu ze skąpą wydzieliną, trudną do usunięcia, również przy zaniku nabłonka rzęskowego. Anyż jest także zalecany małym dzieciom oraz dzieciom starszym i młodzieży w nieżytach gardła i krtani, chrypkach i przejściowej utracie głosu oraz w zapaleniu oskrzeli. Anyż stosuje się w formie naparu z owoców podawanego dzieciom po łyżeczce lub łyżce kilka razy dziennie
- Oman wielki (Inula helenium) – korzeń omanu działa wykrztuśnie i przeciwzapalnie. Pomaga w utrudnionym odkrztuszaniu. Działa także przeciwbakteryjnie. Wyciąg etanolowy z korzenia omanu wchodzi w skład kropli wykrztuśnych Pectosol.
Kaczmarczyk M.; Najważniejsze surowce roślinne stosowane w leczeniu kaszlu; Panacea 2017, nr. 3-4 (60/61) lipiec -grudzień, str. 14
Lamer- Zarawska E.; Kowal- Gierczak B., Niedworok J.; Fitoterapia i leki roślinne; Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, str. 246 – 258
- Podobne artykuły
Tych ziół lepiej nie stosować w ciąży
Wiele osób uważa zioła za bezpieczne, są jednak zioła, które stosowane w czasie ciąży mogą powodować wiele działań niepożądanych…
Jakie zioła stosować na kaszel
Gdy pojawi się kaszel, zwłaszcza ten suchy warto sięgnąć po zioła. Przy kaszlu sprawdzą się podbiał, prawoślaz, anyż, koper włoski czy sosna.
Zioła na zaparcia
Zioła o działaniu przeczyszczającym stosuje się na wieczór, a efekt wypróżnienia następuje po kilku godzinach
Zioła o działaniu przeciwzapalnym stosowane na skórę
W stanach zapalnych skóry warto najpierw sięgnąć po domowe środki. Są to najczęściej napary ……