Najnowsze artykuły

Dziurawiec- wierzenia ludowe i magia

Dziurawiec zwyczajny często nazywany Świętojańskim zielem jest związany z wieloma wierzeniami ludowymi oraz praktykami związanym z obchodzeniem Nocy Świętojańskiej

Goździki ciekawostki

Goździkowiec korzenny (Syzygium aromaticum)- goździki- poznaj ciekawostki o goździkach

Figowiec pospolity

Figowiec pospolity to niewielkie drzewo rosnące w ciepłym klimacie. Jego owoce- figi mają zastosowanie w lecznictwie

Mniszek lekarski suplementy diety

Mniszek lekarski (Taraxacum officinale) – suplement diety, to przede wszystkim cenne źródło witamin (A, C, D, grupy B), minerałów (potasu, krzemu, magnezu i żelaza) oraz organicznych…

Zioła na prostatę

Fitoterapia w przeroście prostaty polega na stosowaniu leków pochodzenia roślinnego, do których zalicza się palmę sabałową, śliwę afrykańską, pestki dyni…

W farmacji ekstrakty z lawendy oraz olejek eteryczny wykorzystuje się jako środek poprawiający zapach leków, może także wchodzić w skał wonnych kadzideł. Lawenda– bo to o niej mowa charakteryzuje się pięknym zapachem, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, delikatnie uspokaja i wycisza. Jest to roślina, która coraz częściej pojawia się w ogródkach i na balkonach, nie tylko ze względu na swój obłędny zapach, ale także ze względu na walory estetyczne. Jest także rośliną miododajną. Piękne kwiaty lawendy można wykorzystać w domu i w kuchni na wiele sposobów.

Przepis na pyszne lawendowe ciasteczka znajdziesz »tutaj«




Lemoniada lawendowa

Jednym ze sposobów, aby cieszyć się pięknym zapachem lawendy, a także by wykorzystać jej właściwości lecznicze jest picie lemoniady lawendowej. Jest to idealny napój na letnie dni. Lawenda nada lemoniadzie delikatny przyjemny aromat, a limonka doskonale orzeźwi.

Lipiec to okres, kiedy kwitnie piękna i aromatyczna lawenda. Można ściąć kilka pędów z fioletowymi kwiatkami i wykorzystać jej do przygotowania pysznej lemoniady. Pod koniec kwitnienia można kwiaty lawendy zebrać i ususzyć. Suszone kwiaty także świetnie nadadzą się do przygotowania aromatycznego napoju w późniejszym okresie.

Lawenda znana jest przede wszystkim z działania delikatnie uspokajającego i usypiającego. Doskonale odpręża i łagodzi stres. Zioło to jest pomocne także w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

 

Lemoniada lawendowa jak ją przygotować?

  • Łyżeczka świeżej lawendy, jeżeli używamy suszoną to ok. 1 łyżki

  • 4 szklanki wody

  • Sok z ½ limonki

  • Miód lub cukier (wg uznania)

Łyżeczkę lawendy zalać szklanką gorącej wody, przykryć talerzykiem i odstawić do naciągnięcia na 15 minut. Wystudzony napar przecedzić i dodać pozostałą wodę, sok z limonki oraz miód do smaku. Do dzbanka można wrzucić kilka gałązek lawendy oraz plasterek limonki/cytryny.

Lemoniada ta smakuje najlepiej, kiedy jest mocno schłodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Anyż gwiazdkowy w kuchni

Anyż gwiazdkowy, to niewielkie drzewo, którego owoce, mające kształt gwiazdek, znalazły zastosowanie w kuchni. Przyprawa ta jest bardzo aromatyczna…

Liść czarnej porzeczki

Liść czarnej porzeczki (Ribes nigrum)- właściwości i zastosowanie. Napary z liści czarnej porzeczki wykazują działanie antyseptyczne i mają zastosowanie w medycynie naturalnej

Imbir jak go wykorzystać w kuchni

Imbir to delikatnie ostra przyprawa kojarzona głównie z kuchnią azjatycką. Świeże kłącze imbiru to doskonały dodatek do wielu dań mięsnych

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Arcydzięgiel- zastosowanie w kuchni

Arcydzięgiel (dzięgiel) to aromatyczna roślina, która jest wykorzystywana w cukiernictwie. Jest dodatkiem szczególnie popularnym na Północy