Najnowsze artykuły

Koper włoski

Koper włoski (fenkuł) – właściwości: łagodzi problemy trawienne, wzmacnia odporność, pozwala szybciej zwalczyć przeziębienie

Witamina B2 korzyści dla zdrowia

Witamina B2 należy do witamin z grupy B i pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Poznaj korzyści jakie niesie uzupełniania jej poziomu w organizmie

Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Babka jajowata interakcje z lekami

Babka jajowata i jej nasienie jest składnikiem suplementów diety wspomagających pracę jelit. Preparaty te mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami

Skrzyp polny- łac. Eqisatum arvense

Skrzyp polny, zwany potocznie końskim ogonem, to jedna z najstarszych roślin porastających naszą planetę. Słynie z dobroczynnych właściwości

W farmacji ekstrakty z lawendy oraz olejek eteryczny wykorzystuje się jako środek poprawiający zapach leków, może także wchodzić w skał wonnych kadzideł. Lawenda– bo to o niej mowa charakteryzuje się pięknym zapachem, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, delikatnie uspokaja i wycisza. Jest to roślina, która coraz częściej pojawia się w ogródkach i na balkonach, nie tylko ze względu na swój obłędny zapach, ale także ze względu na walory estetyczne. Jest także rośliną miododajną. Piękne kwiaty lawendy można wykorzystać w domu i w kuchni na wiele sposobów.

Przepis na pyszne lawendowe ciasteczka znajdziesz »tutaj«




Lemoniada lawendowa

Jednym ze sposobów, aby cieszyć się pięknym zapachem lawendy, a także by wykorzystać jej właściwości lecznicze jest picie lemoniady lawendowej. Jest to idealny napój na letnie dni. Lawenda nada lemoniadzie delikatny przyjemny aromat, a limonka doskonale orzeźwi.

Lipiec to okres, kiedy kwitnie piękna i aromatyczna lawenda. Można ściąć kilka pędów z fioletowymi kwiatkami i wykorzystać jej do przygotowania pysznej lemoniady. Pod koniec kwitnienia można kwiaty lawendy zebrać i ususzyć. Suszone kwiaty także świetnie nadadzą się do przygotowania aromatycznego napoju w późniejszym okresie.

Lawenda znana jest przede wszystkim z działania delikatnie uspokajającego i usypiającego. Doskonale odpręża i łagodzi stres. Zioło to jest pomocne także w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

 

Lemoniada lawendowa jak ją przygotować?

  • Łyżeczka świeżej lawendy, jeżeli używamy suszoną to ok. 1 łyżki

  • 4 szklanki wody

  • Sok z ½ limonki

  • Miód lub cukier (wg uznania)

Łyżeczkę lawendy zalać szklanką gorącej wody, przykryć talerzykiem i odstawić do naciągnięcia na 15 minut. Wystudzony napar przecedzić i dodać pozostałą wodę, sok z limonki oraz miód do smaku. Do dzbanka można wrzucić kilka gałązek lawendy oraz plasterek limonki/cytryny.

Lemoniada ta smakuje najlepiej, kiedy jest mocno schłodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Maj warzywa i owoce sezonowe

Maj to miesiąc, w którym wybór owoców i warzyw robi się coraz większy. Maj to najlepszy miesiąc na szparagi. Pojawia się również przepyszny agrest, botwina, sałaty i zielony groszek.

witamina B3 czyli niacyna i jej rola

Witamina B3 czyli niacyna to, związek, który jest składnikiem koenzymów w organizmie. Niacyna odpowiada za prawidłowy wygląd skóry…