Najnowsze artykuły

Jakie zioła zbiera się w październiku

Październik to najlepszy czas na zbiór korzeni roślin leczniczych oraz dzikich owoców. Warto zbierać w tym czasie korzenie i suszyć je, aby korzystać z ich niezwykłej mocy

Zdrowe kiszonki- czyli co można kisić

Domowe kiszonki można robić z niemal każdych warzyw i owoców. Proces kiszenia powoduje, że kiszone produkty stają się znacznie bardziej miękkie i zdrowsze

Olejek miętowy zastosowanie w aromaterapii

Olejki miętowe słyną z bardzo silnych właściwości przeciwbólowych i chłodzących, które zawdzięczają mentolowi. Ponadto olejek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych

Aronia w kuchni- jak ją wykorzystać?

Zastosowanie aronii w kuchni- owoce aronii idealnie nadają się do innych przetworów – soków z aronii, dżemów, galaretek, aronię można także suszyć i kandyzować

Jakie zioła zbierać we wrześniu

Wrzesień w kalendarzu, więc nastał czas, aby zrobić zapasy cennych ziół i owoców, które mogą się bardzo przydać zimą. Zobacz jakie zioła zbiera się we wrześniu

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?

Czerwiec to mój ulubiony miesiąc. To właśnie wtedy wszystko kwitnie, a w powietrzu czuć zapach lata. W czerwcu mam też najkrótszą noc w roku, z którą wiąże się wiele wierzeń i obrzędów. Ponoć zioła zebrane w okolicy dnia św. Jana mają największą moc.

A więc jakie zioła najczęściej zbiera się w czerwcu?

W czerwcu tak wiele ziół kwitnie, że nie sposób wymienić wszystkich. Poniżej przedstawiam listę ziół, które zbiera się najczęściej:

  • Dziurawiec– to najważniejsze zioło zbierane w czerwcu, nazywane również zielem świętojańskim, bo zakwita zawsze na św. Jana. Ziele dziurawca działa uspakajano i przeicwlękowo. Jest popularnym środkiem stosowanym w leczeniu łagodnych depresji. Oprócz działania na układ nerwowy wspomaga także pracę układu pokarmowego, łagodząc dolegliwości żołądkowo- jelitowe, wspomaga pracę woreczka żółciowego.




  • Rumianek– to chyba najpopularniejsza roślina zielarska. Herbatka rumiankowa działa rozkurczowo, łagodzi dolegliwości żołądkowe, delikatnie uspokaja. Rumianek działa także przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i antyalergicznie. Wyciągi z rumianku są częstym składnikiem kosmetyków do cery wrażliwej.
  • Lipa– kwiaty lipy są niezastąpionym składnikiem herbatek stosowanych przy przeziębieniach, grypie. Działa napotnie i moczopędne, ponadto działa lekko rozkurczowo, pobudza wydzielanie soków żołądkowych.
  • Bylica piołun– to kolejne zioło związane z nocą świętojańską. Piołun jest powszechnie znanym ziołem o działaniu przeciwpasożytniczym i regulującym trawienie.
  • Wrotycz– zioło stosowane przeciwko pasożytom, działa odkażająco, przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antyalergicznie i żółciopędnie. W medycynie ludowej to zioło stosowane w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.
  • Poziomka– w czerwcu zbiera się liście poziomek, które po wysuszeniu stosuje się w formie naparów przy zaburzeniach żołądka, wątroby i śledziony.
  • Koniczyna czerwona– to środek stosowany w łagodzeniu objawów menopauzy, poprawia nastrój i koncentrację, zmniejsza bóle stawów, a przede wszystkim łagodzi uderzenia gorąca i nadmierną potliwość.
  • Płatki róży– wykorzystuje się je do sporządzania aromatycznej konfitury. Płatki działają wzmacniająco oraz przeciwbakteryjnie. Suszone i zmielone płatki róży są stosowane w dolegliwościach związanych z infekcjami dróg oddechowych. Wyciągi z płatków są cennym surowcem kosmetycznym.

Czerwiec to czas, kiedy w ogródkach w pełni rosną ziołowe przyprawy jak: rozmaryn, tymianek, mięta pieprzowa, lubczyk.

W czerwcu warto zbierać również: zielone orzechy włoskie, tatarak i łopian oraz skrzyp polny. Można tutaj także wymienić fiołek trójbarwny, żywokost lekarski, chaber bławatek, jaśmin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Awokado jako superfood

Awokado to przedstawiciel SuperFoods. Należy do grupy produktów, które nieprzetworzone, odznaczają się wysoką wartością zdrowotną,

Witamina B6- naturalne źródła

Witamina B6 nazywana pirydoksyną występuje w produktach zwierzęcych i roślinnych. Doskonałym źródłem tej witaminy są suszone morele, awokado, banany…

Burak zwyczajny – łac. Beta vulgaris

Burak zwyczajny to warzywo dość popularne na naszych stołach, jednak mało znane ze swoich właściwości prozdrowotnych. Sprawdź jak burak wpływa na nasze zdrowie

Polskie super owoce – najlepsza 11

Owoce zawierają wiele cennych witamin i minerałów, z kolei superowoce charakteryzują się udowodnionym wpływem na zdrowie. Warto więc wybierać rodzime owoce

przyprawa magii

Maggi- czy warto jej używać?

Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez maggi, a tym czasem skład rej popularnej przyprawy pozostawia wiele do życzenia…..