- Anyż czy anyżek?
Anyż- aromatyczna przyprawa
Anyż to aromatyczna przyprawa o charakterystycznym zapachu i ostro- gorzkawym smaku. Jest bardzo popularna w krajach śródziemnomorskich oraz kuchni orientalnej. Ale czy wiecie, że pod nazwą anyż można spotkać owoce dwóch zupełnie różnych roślin. Mając na myśli anyż wiele osób ma przed oczami brązowe gwiazdki, które są owocem bodiana właściwego (łac. llicium verum) często nazywany anyżem gwiazdkowatym. Drugą rośliną, której owoce określane są anyżem to biedrzeniec anyż (łac. Pimpinella anisum). Za charakterystyczny smak i aromat obu tych roślin odpowiada zawarty w nich olejek eteryczny zawierający antenol. Każda z tych przypraw ma podobne zastosowanie w kuchni oraz podobne zastosowanie w lecznictwie. Czym więc się różni anyż gwiazdkowaty od biedrzeńca anyżu?
Anyż gwiazdkowaty
W Chinach nazywany jest badianem, a jego nazwa anyż gwiazdkowaty nawiązuje do kształtu owoców anyżu przypominających gwiazdkę. Przyprawa ta jest owocem wiecznie zielonego drzewa pochodzącego z Chin. Gwiazdki anyżowe są nieodłącznym dodatkiem w kuchni chińskiej, japońskiej, tajskiej i koreańskiej. Posiadają charakterystyczny zapach oraz słodko- korzenny smak, który podkreśla smak wielu potraw. Gwiazdki anyżu można także wykorzystać jako dekorację sałatek czy innych dań.
Owoce anyż wykazują działanie lecznicze. Korzystnie wpływają na układ pokarmowy, działają wykrztuśnie, mlekopędne. Żute nasiona anyżu odświeżają oddech.
Biedrzeniec anyż
Często nazywany również anyżkiem. Należy do rodziny selerowatych i jest rośliną pochodzącą z rejonu Morza Śródziemnego. Jako przyprawę stosuje się szaro zielone owoce anyżku.
Biedrzeniec anyż to aromatyczna przyprawa często stosowana w wyrobach cukierniczych. Anyżek korzystnie wpływa na układ pokarmowy wspomagając trawienie, jest także od dawna stosownym środkiem wykrztuśnym.
Który anyż wybrać?
Obie te przyprawy mają zbliżony smak i aromat. Jednak gwiazdki anyżowe charakteryzują się nieco bardziej intensywnym smakiem. Najlepiej jest kupować całe owoce anyżu zarówno biedrzeńca jak i anyżu gwiazdkowego i mielić bezpośrednio przed stosowaniem. Już zmielone przyprawy bardzo szybko trącą swój aromat.
- Podobne artykuły
Czosnek chiński czy polski- który wybrać
Czosnek słynie ze swoich właściwości leczniczych, ale czy czosnek, który przyjechał do nas z odległych krajów zachował swoje właściwości?
Pod jakimi nazwami kryje się cukier?
Chcesz ograniczyć ilość cukru? Sprawdź pod jakimi nazwami producencji umieszczają cukier na etykietach produktów
Maggi- czy warto jej używać?
Wiele osób nie wyobraża sobie gotowania bez maggi, a tym czasem skład rej popularnej przyprawy pozostawia wiele do życzenia…..
Czy pieczywo z głębokiego mrożenia jest dla nas zdrowe
Pieczywo produkowane technologią odroczonego wypieku jest to pieczywo, które wypieka się na miejscu w sklepie z gotowej mrożonej masy…