Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

Zioła na wątrobę

Poznaj zioła, które pływają korzystnie na wątrobę, jednak aby wybrać odpowiednie zioła warto wiedzieć jak pracuje ten ważny narząd i co mu szkodzi.

Wątroba spełnia w organizmie ponad 500 różnych funkcji. Przy niewydolności wątroby dochodzi do wielu zmian w organizmie i zostają zaburzone podstawowe funkcje wątroby dotyczące syntezy niezbędnych związków oraz odtruwania organizmu. Niewydolność wątroby może być ostra lub przewlekła. Ostra niewydolność przebiega z ciężkimi objawami czynnościowymi tego organu spowodowanymi martwicą komórek wątrobowych, często przebiegających ze śpiączką wątrobową. Objawy te są  związane z procesami zapalnymi lub zwyrodnieniowymi komórek wątroby. Procesy zapalne bardzo często są spowodowane zakażeniami wirusem zapalenia wątroby. Natomiast uszkodzenia komórek wątrobowych występują najczęściej w wyniku spożywania nadmiernych ilości alkoholu, działania substancji toksycznych, narażeniem na rozpuszczalniki czy metale ciężkie. Uszkodzenia wątroby mogą wystąpić w wyniku działania hepatotoksycznego niektórych roślin bądź też w wyniku zakażenia pasożytami: echincoccus oraz schistosomiazy. Coraz częściej zaburzenia czynności wątroby są związane z chorobami autoimmunologicznymi.

Przy schorzeniach wątroby bardzo ważne jest unikanie substancji toksycznych, całkowite zaprzestanie spożywania alkoholu. Należy wówczas stosować niskotłuszczową dietę. Ponieważ wątroba jest bardzo ważnym organem w naszym ciele warto o nią dbać nie tylko wtedy, kiedy już daje nam o sobie znać. Warto wspomóc pracę wątroby i chronić ją przed działaniem substancji toksycznych.




Jakie zioła stosować na wątrobę?

Działanie ochronne na miąższ wątroby wykazuje wiele surowców roślinnych, do których możemy zaliczyć:

  • Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum) – w lecznictwie wykorzystuje się owoce ostropestu, które zawierają 1,3- 3% flawonolignanów określanych mianem sylimaryny. Ponadto owoce ostropestu zawierają flawonoidy, olejek eteryczny, gorycze, aminy biogenne, olej tłusty, sterole, witaminę E. Główna substancja czynna, czyli sylimaryna działa ochronnie i regenerująco na komórki miąższu wątroby. Dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu i przeciwwolnorodnikowemu zostaje zachowane wysokie stężenie glutationu w wątrobie. Owoce ostropestu wykazują działanie cytoprotekcyjne nie tylko na wątrobę, ale także na błonę śluzową żołądka, działają spazmolitycznie i żółciotwórczo. Ostropest zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, poprawia łaknienie i reguluje czynności trawienne. Kolejną cechą surowca jest obniżenie stężenia cholesterolu. Z ostropestu plamistego otrzymuje się wyciągi lub sylimarynę wchodzącą w skład preparatów stosowanych w profilaktyce i leczeniu uszkodzeń wątroby spowodowanymi czynnikami toksycznymi jak: niektóre leki, etanol, toksyny muchomora sromotnikowego, czterochlorku węgla. Preparaty z ostropestu stosuje się w takich schorzeniach jak: marskość wątroby związana z WZW, zatrucia, stłuczenia wątroby.
  • Karczoch zwyczajny (łac. Cynara scolymus) – wyciągi z liści i korzenia karczocha działają żółciopędnie i żółciotwórczo, ogólnie odtruwająco i regenerująco na miąższ wątroby. Świeże ziele karczocha zawiera fenyokwasy nazywane cynarozydami, ponadto zawiera kwasy organiczne (bursztynowy, jabłkowy, fumarowy, kawowy i chlorogenowy).Karczoch  to także źródło triterpenów, steroli, flawonoidów oraz witamin A, B, C. Wyciągi z karczocha działają silnie hepatoprotekcyjnie, chroniąc komórki wątroby przed działaniem czterochlorku węgla, disiarczku węgla czy rozpuszczalników. Surowiec stosuje się w osłabionej funkcji wątroby, w zaburzeniach trawienia oraz przy podwyższonym poziomie cholesterolu. Jest to roślina pomocna w leczeni żółtaczki.

Zioła na wątrobę, które wspomagają jej pracę

  • Dziurawiec zwyczajny (łac. Hypericum perforatum ) – dziurawiec jest źródłem garbników, flawonoidów, olejku eterycznego. Roślina ta jest jest zalecana w stanach zapalnych i skurczowych dróg żółiowych, zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym oraz przy osłabieniu czynności wątroby.
  • Mniszek lekarski (łac. Taraxacum officinale) – Roślina jest źródłem witamin, żelaza, potasu i cynku. Inullina zawarta w korzeniu mniszka obniża poziom cukru we krwi oraz wspomaga działanie dróg żółciowych. Mniszek jest stosowany w osłabieniu czynności wątroby, wykazuje właściwości ściągające i przeciwzapalne, ponadto działa żółciotwórczo i żółciopędnie. Mniszek działa ochronnie na wątrobę ponieważ powoduje zwiększenie wydalania toksyn przez nerki.
  • Łopian (łac. Arcitum) – Korzeń łopianu stymuluje przepływ żółci, pomaga osłabionej wątrobie poprzez oczyszczenie krwi. Łopian wspomaga także regenerację uszkodzonych komórek, wspomaga wątrobę, pobudza układ limfatyczny i skórę w wydalaniu toksyn. W medycynie ludowej wykorzystuje się także sok z łopianu. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Wyciągi z czosnku

Wyciągi z czosnku w suplementach

Wyciąg z czosnku znajduje się w suplementach diety polecanych dla osób z nadciśnieniem, wysokim poziomem cholesterolu, oraz wspomagających odporność.

Barwniki syntetyczne w żywności

Do barwienia żywności stosuje się barwniki naturalne i syntetyczne. Barwników syntetycznych stosowane do żywności zalicza się wiele substancji otrzymanych w wyniku syntezy chemicznej

Bylica piołun- zastosowanie w życiu codziennym

Piołun (Bylica Piołun) to powszechnie występująca roślina o właściwościach zarówno toksycznych jak i leczniczych. Roślina ta ma także szerokie zastosowanie w gospodarstwie domowym.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.