Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Samopsza

(łac. Triticum monococcum) to dzika odmiana pszenicy. Pochodzi z Persji, gdzie była znana ponad 7 tysięcy lat temu (niektóre źródła podają, że była znana nawet 10 tyś. lat temu). Jest to jedno z pierwszych zbóż, które zostały wprowadzone do uprawy przez człowieka. Jest dość delikatna, mało plenna, a jej źdźbła są cienkie, krótkie i spłaszczone. Zaletą samopszy jest jej wysoka wytrzymałość i odporność na choroby. Obecnie jest uprawiana na górzystych terenach Zakaukazia.

 

Uprawa samopszy

Ziarna samopszy są o połowę mniejsze, niż ziarna pszenicy zwyczajnej, zebrane są w wąski, spłaszczony dwurzędowy kłos. Jej ziarna posiadają twarde osłonki, dzięki czemu zboże to jest bardziej odporne na choroby oraz zawiera więcej antyoksydantów i minerałów. Samopsza daje niskie plony, jednak jej zaletą jest to, że zboże to można uprawiać na nieurodzajnych terenach czy w trudnych warunkach klimatycznych.




Samopsza- wartości odżywcze

Samopsza zawiera znacznie więcej białka niż obecnie uprawiana pszenica. Ziarna tego zboża zwierają nawet 30 razy więcej witaminy A, niż obecnie odmiany pszenicy. Ziarno charakteryzuje się wysokim udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad to samopsza jest bogata witaminę E, B2, beta- karoten, luteinę, antyoksydanty oraz minerały: magnez, żelazo, cynk, mangan, krzem.

Samopsza jako źródło egzogennych aminokwasów

To pradawne zboże zawiera nie występujące w innych zbożach cenne dla nas aminokwasy: fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę, izoleucynę, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy.
 

Samopsza a zdrowie

Ta odmiana pszenicy zawiera duże ilości bardzo korzystnego dla nas białka, bogatego w aminokwasy egzogenne. Ponadto duża ilość błonnika zawarta w ziarnach samopszy korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, ponadto sprawia, że posiłki na bazie samopszy dają uczucie sytości na dłużej. Bogactwo przeciwutleniaczy spowalniają procesy starzenia się komórek oraz mają duże znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Ponadto ziarno tego zboża jest bogate w minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Samopsza a gluten

Samopsza zawiera gluten, ale ponieważ jest to zboże, które nie przeszło tyle modyfikacji co pszenica zwyczajna, gluten zawarty w ziarnach samopszy ma zupełnie inną strukturę i jest lepiej tolerowany przez organizm. Jednak nie zaleca się stosowania samopszy u osób cierpiących na celiakię.

Mąka z samopszy

Mąka z samopszy ma delikatny posmak orzechowy oraz ma lekko żółtawe zabarwienie. Jest doskonałym surowcem do wypieku razowego pieczywa. Ziarna samopszy w połączeniu z wodą zwiększają swoją objętość nawet trzykrotnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Co to jest samopsza

Samopsza to pradawna odmiana pszenicy. Coraz więcej osób chcących żyć zdrowo poszukuje tej odmiany pszenicy ze względu na jej właściwości.

Jęczmień zwyczajny- pradawne zboże

Jęczmień zwyczajny jest jedną z najstarszych roślin uprawnych. Ziarno jęczmienia można zaliczyć do żywności funkcjonalnej ze względu na…

Pszenica- płaskurka i jej właściwości

Płaskurka to odmiana pszenicy, która przeżywa ostatnio swój renesans. Płaskurka wykazuje się wysoką wartością odżywczą i z jest alternatywą dla pszenicy

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

E 123 Amarant- Barwnik spożywczy

Amarant czyli E 123 to syntetyczny barwnik dodawany do produktów spożywczych, napojów alkoholowych i kosmetyków, aby nadać im głęboki czerwono- niebieski kolor

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Rośliny odstraszajace komary

Komary potrafią popsuć letni wieczór. Co zrobić, aby się ich pozbyć? Warto posadzić w okolicy tarasu lub na balkonie rośliny, które dzięki olejkom eteryczny modstraszą komary.

Odwodnienie organizmu- skutki i objawy

Odwodnienie to stan chorobowy, który pojawia się m.in. wtedy, gdy za mało pijemy. Odwodnienie następuje w wyniku utraty wody i elektrolitów przez organizm,