- Samopsza- pradawne zboże
Samopsza
(łac. Triticum monococcum) to dzika odmiana pszenicy. Pochodzi z Persji, gdzie była znana ponad 7 tysięcy lat temu (niektóre źródła podają, że była znana nawet 10 tyś. lat temu). Jest to jedno z pierwszych zbóż, które zostały wprowadzone do uprawy przez człowieka. Jest dość delikatna, mało plenna, a jej źdźbła są cienkie, krótkie i spłaszczone. Zaletą samopszy jest jej wysoka wytrzymałość i odporność na choroby. Obecnie jest uprawiana na górzystych terenach Zakaukazia.
Uprawa samopszy
Ziarna samopszy są o połowę mniejsze, niż ziarna pszenicy zwyczajnej, zebrane są w wąski, spłaszczony dwurzędowy kłos. Jej ziarna posiadają twarde osłonki, dzięki czemu zboże to jest bardziej odporne na choroby oraz zawiera więcej antyoksydantów i minerałów. Samopsza daje niskie plony, jednak jej zaletą jest to, że zboże to można uprawiać na nieurodzajnych terenach czy w trudnych warunkach klimatycznych.
Samopsza- wartości odżywcze
Samopsza zawiera znacznie więcej białka niż obecnie uprawiana pszenica. Ziarna tego zboża zwierają nawet 30 razy więcej witaminy A, niż obecnie odmiany pszenicy. Ziarno charakteryzuje się wysokim udziałem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponad to samopsza jest bogata witaminę E, B2, beta- karoten, luteinę, antyoksydanty oraz minerały: magnez, żelazo, cynk, mangan, krzem.
Samopsza jako źródło egzogennych aminokwasów
To pradawne zboże zawiera nie występujące w innych zbożach cenne dla nas aminokwasy: fenyloalaninę, tyrozynę, metioninę, izoleucynę, które korzystnie wpływają na nasz układ nerwowy.
Samopsza a zdrowie
Ta odmiana pszenicy zawiera duże ilości bardzo korzystnego dla nas białka, bogatego w aminokwasy egzogenne. Ponadto duża ilość błonnika zawarta w ziarnach samopszy korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelit, ponadto sprawia, że posiłki na bazie samopszy dają uczucie sytości na dłużej. Bogactwo przeciwutleniaczy spowalniają procesy starzenia się komórek oraz mają duże znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Ponadto ziarno tego zboża jest bogate w minerały, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Samopsza a gluten
Samopsza zawiera gluten, ale ponieważ jest to zboże, które nie przeszło tyle modyfikacji co pszenica zwyczajna, gluten zawarty w ziarnach samopszy ma zupełnie inną strukturę i jest lepiej tolerowany przez organizm. Jednak nie zaleca się stosowania samopszy u osób cierpiących na celiakię.
Mąka z samopszy
Mąka z samopszy ma delikatny posmak orzechowy oraz ma lekko żółtawe zabarwienie. Jest doskonałym surowcem do wypieku razowego pieczywa. Ziarna samopszy w połączeniu z wodą zwiększają swoją objętość nawet trzykrotnie.
- Podobne artykuły
9 powodów dla których jeść płatki owsiane
Płatki owsiane są dobrym źródłem wielu ważnych składników odżywczych. Dzięki ich codziennemu spożywaniu dbamy o stan jelit…