Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Letni wieczór, cisza i spokój i tylko to męczące bzyczenie nad uchem- tak komary potrafią zepsuć letnią sielankę.  Jednak odpowiednio dobrane rośliny w doniczkach na balkonie czy w ogródku pomogą odstraszyć niechciane insekty i pozwolą cieszyć się ciepłymi letnimi wieczorami, a dodatkowo wpływają na nastrój i samopoczucie.

Rośliny, które odstraszają komary:

  • Komarzyca (łac. Plektrantus koleusowaty) – posiada silny cytrynowo- kamforowy zapach, który odstrasza owady. W naszych warunkach klimatycznych to przeważnie roślina jednoroczna uprawiana w doniczkach. Komarzyca ma ozdobne liście z białym obrysem, świetnie komponuje się z pelargonią czy begonią bulwiastą. Preferuje stanowisko umiarkowanie wilgotne, w półcieniu. Aby skutecznie odstraszyć komary warto wiedzieć, że jedna komarzyca, nie da rady i warto jest posadzić więcej roślin.
  • Wrotycz (łac. Tanacetum vulgare) – co prawda to roślina, która rzadko rośnie w ogródkach, ale jej korzenny, kamforowy zapach skutecznie odstrasza komary, kleszcze oraz muchy. Ponadto wrotycz stosuje się do zwalczania mrówek i mszyc.




  • Kocimiętka (łac. Nepeta Fassenii) – kwitnie w zasadzie przez całe lato, a więc cieszy oko pięknymi kwiatami. Jeżeli nie lubicie kotów, to lepiej jej nie sadzić w ogrodzie, bo roślina ta jest wabikiem na koty, ale za to świetnie odstrasza komary.
  • Lawenda (łac. Lavendula officinalis) – w lipcu z pewnością upiększy nasz ogród, a jej przyjemny zapach z pewnością poprawi nam nastrój. To właśnie zapach lawendy działa odstraszająco na komary i kleszcze. Lawenda nie jest wymagająca w uprawie. Można ją posadzić zarówno w ogrodzie jak i w doniczce. W zależności od odmiany kwitnie na fioletowo, różowo lub biało. Roślina ta lubi susze i słoneczne stanowisko, a jeżeli odpowiednio się ja przycina może zakwitnąć po raz drugi jesienią i cieszyć nas swoim aromatem na dłużej.
  • Pelargonia (łac. Pelargonium) – to piękne kwiaty w wielu kolorach i odmianach, które z pewnością udekorują balkon czy ogródek. Ich intensywny zapach skutecznie odstrasza komary.
  • Melisa lekarska (łac. Melissa officinalis) – jest rośliną stosowaną w ziołolecznictwie i w kuchni, ale warto ją mieć w swoim ogródku, ponieważ jej aromat odpędza owady.
  • Trawa cytrynowa (łac. Cymbopogon citratus) – co prawda nadaje się tylko do uprawy w doniczkach- nasz klimat jest dla niej za chłodny, jednak jej zapach skutecznie odstraszy komary

Oprócz wymienionych wyżej roślin również przyprawy dzięki zawartości olejków działają odstraszająco na komary. Uprawiając w doniczce lub przy tarasie bazylię, tymianek, rozmaryn będziemy mieli dostęp do świeżych ziół, a dodatkowo pozbędziemy się natrętnych intruzów.

2 Responses

  1. Na pewno jakiś zapach je odstraszy, trzeba tylko przetestować różne zapachy i ich mieszanki 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Apteczka ziołowa na lato

Lato to czas wakacji i częstych podróży, na które warto zabrać ze sobą roślinne preparaty lecznicze jako alternatywę dla środków aptecznych.

Jabłka w profilaktyce

Jabłka odgrywają dużą role w profilaktyce chorób cywilizacyjnych. Wykazują działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, wspomagają oczyszczanie organizmu z toksyn

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Anyż gwiazdkowy- ciekawostki

Anyż gwiazdkowy to aromatyczna przyprawa, stosowana w wielu kuchniach świata. Poznaj ciekawostki o anyżu gwiazdkowym

Podstawowe zasady zbioru ziół

Zasady zbioru ziół leczniczych ze stanu dzikiego są proste, ale niezwykle potrzebne, aby nie niszczyć zasobów przyrody i cieszyć się wartościowym surowcem

Imbir- interakcje z lekami

Imbir to popularna przyprawa, często stosowana w kuchni. Warto wiedzieć, że imbir może wchodzić w interakcje z lekami

Nalewka z geranium jak ją stosować

Geranium nazywane również anginką wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, łagodzi infekcje górnych dróg oddechowych. Jak przygotować i stosować nalewkę z geranium?

Naturalny czosnek w kapsułkach

Czosnek w kapsułkach to świetna alternatywa dla tych co nie lubią zapachu czosnku, aby wykorzystać dobroczynne działanie tej rośliny