Najnowsze artykuły

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Na czym polega kiszenie?

Kiszenie to sposób konserwacji żywności opierający się na procesie fermentacji mlekowej przeprowadzanym przez bakterie mlekowe.

Jak wykorzystać cebulę w kuchni

Cebula to uniwersalne warzywo, znane w kuchniach całego świata. Z powodzeniem można doprawiać cebulą zupy, marynaty, sosy i potrawy warzywne, nada też smak…

Fitoterapia stanów zapalnych jamy ustnej

W schorzeniach jamy ustnej zastosowanie mają przede wszystkim zioła o właściwościach ściągających, przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych, takie jak: szałwia, goździki czy tymianek

Jakie zioła zbiera się w listopadzie

Pomimo, że w listopadzie pogoda nie jest zbyt zachęcająca, warto w tym miesiącu wybrać się po korzenie i owoce, które korzystnie wpłyną na nasze zdrowie.

W farmacji ekstrakty z lawendy oraz olejek eteryczny wykorzystuje się jako środek poprawiający zapach leków, może także wchodzić w skał wonnych kadzideł. Lawenda– bo to o niej mowa charakteryzuje się pięknym zapachem, który korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, delikatnie uspokaja i wycisza. Jest to roślina, która coraz częściej pojawia się w ogródkach i na balkonach, nie tylko ze względu na swój obłędny zapach, ale także ze względu na walory estetyczne. Jest także rośliną miododajną. Piękne kwiaty lawendy można wykorzystać w domu i w kuchni na wiele sposobów.

Przepis na pyszne lawendowe ciasteczka znajdziesz »tutaj«




Lemoniada lawendowa

Jednym ze sposobów, aby cieszyć się pięknym zapachem lawendy, a także by wykorzystać jej właściwości lecznicze jest picie lemoniady lawendowej. Jest to idealny napój na letnie dni. Lawenda nada lemoniadzie delikatny przyjemny aromat, a limonka doskonale orzeźwi.

Lipiec to okres, kiedy kwitnie piękna i aromatyczna lawenda. Można ściąć kilka pędów z fioletowymi kwiatkami i wykorzystać jej do przygotowania pysznej lemoniady. Pod koniec kwitnienia można kwiaty lawendy zebrać i ususzyć. Suszone kwiaty także świetnie nadadzą się do przygotowania aromatycznego napoju w późniejszym okresie.

Lawenda znana jest przede wszystkim z działania delikatnie uspokajającego i usypiającego. Doskonale odpręża i łagodzi stres. Zioło to jest pomocne także w dolegliwościach ze strony układu pokarmowego.

 

Lemoniada lawendowa jak ją przygotować?

  • Łyżeczka świeżej lawendy, jeżeli używamy suszoną to ok. 1 łyżki

  • 4 szklanki wody

  • Sok z ½ limonki

  • Miód lub cukier (wg uznania)

Łyżeczkę lawendy zalać szklanką gorącej wody, przykryć talerzykiem i odstawić do naciągnięcia na 15 minut. Wystudzony napar przecedzić i dodać pozostałą wodę, sok z limonki oraz miód do smaku. Do dzbanka można wrzucić kilka gałązek lawendy oraz plasterek limonki/cytryny.

Lemoniada ta smakuje najlepiej, kiedy jest mocno schłodzona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Dynia zwyczajna- łac. Cucurbita pepo

Dynia to roślina, która kojarzy się z jesienią. Jest to warzywo, którego zarówno miąższ jak i liczne nasiona niosą wiele korzyści odżywczych i zdrowotnych…

Cynamon cejloński czy chiński- różnice

Prawdziwy cynamon pochodzi z Cejlonu (stąd nazwa) oraz Madagaskaru, ale w sklepach najczęściej sprzedaje się tańszy cynamon chiński. Czy wiesz jaka jest różnica?

Syrop z cebuli – właściwości

Syrop z cebuli to domowy środek łagodzący kaszel i pierwsze objawy infekcji. Sprawdź jakie właściwości ma syrop z cebuli i kiedy go stosować…

Aronia jako superfood

Aronia to owoc o silnym działaniu przeciwutleniającym. Owoce aronii mogą mieć znaczenie w profilaktyce chorób cywilizacyjnych