- Zastosowanie lawendy w kuchni
Lawenda- zastosowanie w kuchni
Lawenda jest stosowana w kuchni jako roślina przyprawowa, zwłaszcza w kuchni francuskiej, włoskiej i hiszpańskiej. Świetnie pasuje do słodkich potraw zawierających np. śmietanę. Jest doskonałym dodatkiem do lodów, można nią dekorować herbatniki, likiery, dżemy, galaretki. Lawenda jest składnikiem prowansalskiej przyprawy ziołowej. Suszoną lawendę można znaleźć w mieszankach przypraw, np. marokańskiej mieszance ras el hanut. Lawenda dobrze komponuje się z cząbrem, hyzopem i tymiankiem.
Można ją dodać do ognia, aby nadać aromat grillowanemu mięsu.
Kwiaty lawendy w kuchni
Zarówno świeże jak i suszone kwiaty mają zastosowanie kulinarne, chociaż ich stosowanie jest ograniczone. Suszone kwiatki dodaje się do budyniów czy lodów. Suszone kwiaty wykorzystuje się do parzenia herbatek ziołowych. Kwiaty lawendy można dodawać do mieszanek przypraw służących aromatyzowania mięsa, ale również przetworów owocowych i do aromatyzowania octu lawendowego.
Kandyzowane kwiaty są stosowane jako jadalna dekoracja ciast, a suszone można dodać do pysznych ciasteczek lawendowych. Przepis znajdziecie »tutaj«
Kwiaty lawendy ze względu na silny aromat należy ostrożnie dodawać do potraw, aby nie zepsuć ich smaku.
Liście lawendy- zastosowanie w kuchni
Liście lawendy mają gorzkawy smak oraz silny aromat, stąd też dodaje się do jagnięciny, niektórych zup, ryb oraz sałatek. Liście wykorzystuje się do przyprawiania baraniny, czasem również do maseł ziołowych i potraw z warzyw.
Olejek lawendowy
Olejek lawendowy jest szeroko stosowany do aromatyzowania win, likierów i wódek. Stosuje się go także do sporządzania surówek. Lawendę i olejek lawendowy wykorzystuje się w przemyśle spożywczym do aromatyzowania napojów, również alkoholowych, lodów, cukierków, gum do żucia oraz innych słodyczy.
Przepis na cukier lawendowy
Cukier lawendowy to bardzo aromatyczny dodatek do ciast, deserów, lodów. Cukier można także wykorzystać do słodzenia herbaty nadając jej wyjątkowy aromat.
Jak przygotować cukier lawendowy?
Do szklanki cukru dodać kilka łyżek suszonych kwiatów lawendy i szczelnie zamkną w słoiku. Już po krótkim czasie można cieszyć się słodkim smakiem z pięknym aromatem lawendowym.
Bremness L.; Wielka księga ziół; Wiedza i Życie, Warszawa, str. 88-89, 195, 245
Gladstar R.; Rosemary Gladstar’s medicinal herbs a beginners guide; Storey Publishing, 2021, str. 149-155
Lim T. K.; Edible Medicinal and non medicinal plants, vol. 8, Flowers; Springer 2014, str. 156- 185
Ody P.; Zioła w domu; Świat książki 1996r., str. 39, 53
Pajor W. J.; Mała encyklopedia przypraw smaków i ziołolecznictwa, Wyd. Tempus Plus, Kraków 1998, str.121-122
Senderski M. E.; Prawie wszystko o ziołach i ziołolecznictwie; Mateusz E. Senderski Podkowa Leśna 2016, str.372-376
Wielka księga ziół; Reader’s digest; Warszawa 2009
- Podobne artykuły
Zastosowanie róży w kuchni
Zastosowanie płatków i owoców róży w kuchni- marmolady, konfitury, octy, miody, słodycze aromatyzowane różą, suszone owoce idealne na pyszną herbatkę
Suszenie ziół- to musisz wiedzieć
Suszenie ziół to jedna z naturalnych metod na łatwiejsze przechowywanie ziół po okresie ich wegetacji oraz utrwalenie ich właściwości. Poznaj najważniejsze informacje o suszeniu ziół