Najnowsze artykuły

Orzechy- rodzaje i właściwości

Orzechy to cenny składnik naszego pożywienia bogaty w korzystne dla zdrowia kwasy tłuszczowe. Wśród orzechów wyróżniamy wiele gatunków, które będą się różniły nieco składem i właściwościami

Barwnik e 173

E 173 Aluminium- Barwniki spożywcze

E173 czyli aluminium jest barwnikiem pochodzenia naturalnego. Zmienia on barwę produktów na metaliczny, srebrny odcień. Sprawdź dlaczego należy go unikać

Zdrowe nawyki żywieniowe- zbilansowana dieta

Zdrowe nawyki żywieniowe

Zdrowe nawyki żywieniowe czy to wymaga wielu wyrzeczeń? Niekoniecznie! Wystarczy poznać kilka zasad zdrowego odżywienia i małymi krokami zamienić je w nawyki.

Psychologia kliniczna na studiach

Rola psychologa klinicznego nabiera ogromnego znaczenia. Ten wymagający zawód daje mnóstwo satysfakcji, ale czy studia I stopnia dają uprawnienia do pracy?

Czym jest skaling i piaskowanie zębów?

Skaling to zabieg wykonywany przy użyciu skalpela, który usuwa kamień nazębny i osad z zębów. Z kolei piaskowanie zębów polega na czyszczeniu zębów przy użyciu pasty piaskowej

Jaki tran dla dzieci wybrać?

Jak wybrać najlepszy tran dla dzieci? W pierwszej kolejności warto wziąć pod uwagę skład- dobre produkty zawierają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych…

Matcha Extereme- wspomóż odchudzanie

Matcha Extereme to suplement o unikatowym połączeniu 4 niezwykłych składników, który wspomaga odchudzanie i każdego dnia dba o Twoją sylwetkę i dobry nastrój.

Owoce sezonowe w  sierpniu

Sierpień to miesiąc, który obfituje w smaczne i kolorowe owoce. Warto je jeść surowe, ponieważ zawierają dużo witamin i minerałów. Większość z dostępnych w sierpniu owoców przeznacza się na przetwory przygotowując zapasy na jesień i zimę.

Po jakie owoce sezonowe sięgnąć w sierpniu?

Agrest– owoce agrestu można zjadać na surowo jak również przygotowywać z nich przetwory. Najczęściej spotyka się owoce agrestu w kolorze zielonkawym oraz czerwonym. Zawierają one  dużo witaminy C, E, witamin z grupy B oraz minerały: wapń, potas, fosfor, sód, krzem, magnez, żelazo.

Aronia– to ciemno- purpurowe owoce o dość cierpkim smaku. Nie mają zbyt wielu amatorów, ale warto po nie sięgać, ponieważ zawierają dużo antocyjanów, fenylokwasów, garbników oraz pektyn. Są doskonałym źródłem witamin i pierwiastków śladowych: jodu, manganu i molibdenu. Z owoców aronii sporządza się soki, galaretki, likiery. Dzięki dużej ilości antocyjanin sok z aronii stosuje się do barwienia żywności.




Borówka amerykańska– jej smaczne owoce posiadają dużą wartość odżywczą. Można je spożywać surowe, jako dodatek do deserów czy w formie przetworzonej.

Brzoskwinia– owoce brzoskwini zawierają dużo błonnika, węglowodany, magnez, cynk, fosfor, potas i całą gamę witamin. Są bogate w żelazo, stąd też są polecane przy anemii. Brzoskwinie najczęściej jada się na surowo w postaci deserów. Ponadto można je przetworzyć na kompot lub dżem. Z pestek brzoskwini wyrabia się jasnożółty, dość rzadki olej o migdałowym zapachu.

Czarny bez– owoce bzu na surowo są trujące, stąd też spożywa się je tylko po przetworzeniu. Dlatego sporządza się z nich syropy, konfitury, dżemy, kisiele, marmolady, soki, nalewki i wino. Owoce czarnego bzu mają silne właściwości antyoksydacyjne, antywirusowe i antybakteryjne. Dlatego mają zastosowanie w leczeniu przeziębień i grypy oraz jako środek wzmacniający odporność.

Dereń– ten mało popularny u nas owoc o cierpkim smaku świetnie nadaje się na przetwory. Można z nich sporządzać dżemy, marmolady, nadzienie do cukierków. Świetnie sprawdzi się jako surowiec na nalewki, a syrop z owoców derenia stosowano dawniej jako środek przeciwgorączkowy. Owoce derenia zawierają dużo witamin, minerałów. Są doskonałym źródłem żelaza. Ponadto zawierają dużo flawonoidów, kwasów organicznych, antyoksydantów czy garbików.

Dzika róża– pod koniec sierpnia zaczynają dojrzewać owoce dzikiej róży. Można z nich sporządzić pyszne konfitury, dżemy, syropy, soki. Świetnie sprawdzą się jako surowiec na wina czy nalewki. Dojrzałe suszone owoce są składnikiem wielu mieszanek ziołowych. Owoce dzikiej róży to prawdziwa skarbnica składników mineralnych. Zawierają pełną gamę witamin, minerałów, kwasów organicznych, garbników.

Gruszki– owoce gruszki zazwyczaj spożywa się na surowo, choć można je upiec, suszyć czy ugotować. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do ciast, deserów, kompotów czy sałatek owocowych. Z gruszek sporządza się konfitury, dżemy powidła, soki i sosy. Owoce gruszki są świetnym źródłem potasu, zawierają także fosfor, wapń, magnez, sód, miedź, żelazo, bor oraz jod. Gruszki dostarczają także kwasy owocowe, węglowodany, pektyny i błonnik.

Jabłka– i choć dostępne są przez cały rok to właśnie w sierpniu i we wrzesień przypada pełnia sezonu na jabłka, które uprawiane są w licznych odmianach. Najczęściej jabłka jada się na surowo jako przekąskę, ale można je piec, gotować suszyć. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do deserów czy dań wytrawnych. Z jabłek robi się także przetwory, wino, cydr.

Porzeczki: białe, czerwone, czarne to kwaskowate owce, które świetnie sprawdzą się do przygotowania kompotów na ciepłe letnie dni. Z porzeczek sporządza się galaretki, dżemy, konfitury oraz soki. Można je wykorzystać jako dodatek do deserów czy ciast. Owoce porzeczki zawierają dużo witaminy C, witamin z grupy B oraz soli mineralnych.

Śliwki–  Najpopularniejsze odmiany występujące w Polsce to: węgierka zwykła, węgierka dąbrowicka, renkloda, mirabelka, opal. Śliwki najczęściej jada się na surowo lub przygotowuje się z nich powidła. Są świetnym dodatkiem do ciast. Owoce śliwki można marynować, suszyć oraz wędzić. Ponadto są one surowcem do produkcji śliwowicy oraz wina. Śliwki jak większość owoców zawierają duże ilości witamin i minerałów. Są także źródłem błonnika, który reguluje procesy trawienne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *




Wrzesień- owoce sezonowe

Wrzesień to czas kiedy owoce sezonowe są najsmaczniejsze. Warto teraz sięgać po nasze polskie jabłka, gruszki i śliwki. We wrześniu dobrze jest zrobić przetwory z bzu, pigwy czy rokitnika

Olejek miętowy zastosowanie w aromaterapii

Olejki miętowe słyną z bardzo silnych właściwości przeciwbólowych i chłodzących, które zawdzięczają mentolowi. Ponadto olejek jest stosowany w dolegliwościach trawiennych