Najnowsze artykuły

Karotenoidy w żywności

Karotenoidy to naturalne barwniki występujące w żywności, które przemysł spożywczy wykorzystuje do barwienia masła, tłuszczy, sosów, lodów, słodyczy

Berberys zwyczajny ciekawostki

Berberys ciekawostki: Berberys to jeden z najpopularniejszych krzewów ozdobnych, którego owoce wykazują właściwości lecznicze

Kurkumina i jej wpływ na zdrowie

Kurkumina to naturalny barwnik nadający kurkumie jej charakterystyczny, intensywnie żółty kolor, wykazuje silne właściwości przeciwutleniające i prozdrowotne

E 173 Aluminium

Aluminium jest trzecim najbardziej powszechnym metalem na Ziemi.

Inne nazwy i oznaczenia: glin, CI 77000 

Właściwości fizyczne: to srebrzystoszary metal, sprzedawany w postaci proszku lub cienkich płatków.

Grupa barwników: naturalny barwnik nieorganiczny

Dzienne spożycie: nieustalone

Metabolizm: Aluminium w niewielkim stopniu jest wchłanianie w przewodzie pokarmowym z żywności. Nieco większe jest wchłanianie tego pierwiastka z wody. Biodostępność glinu w dużej mierze zależy od formy chemicznej z jaką mamy do czynienia. Aluminium gromadzi się we wszystkich tkankach, szczególnie w kościach. Może przedostawać się do mózgu oraz przez łożysko do płodu.

Funkcje w żywności: Barwnik nadający produktom barwę metaliczną.

Uwarunkowania prawne: Niestety wiele produktów spożywczych zawiera pewne ilości aluminium, ale nie ma konieczności informowania o tym na etykiecie produktu.

Jest to barwnik zakazany do stosowania w żywności w Australii.




E 173 Aluminium- zastosowanie

E 173 w przemyśle spożywczy, stosuje się tylko do dekoracji ciast, keksów, ciasteczek, glazur, pomad drażetek i różnych słodyczy.
Znacznie większe ma zastosowanie jako składnik większości antyperspirantów. Przemysł farmaceutyczny wykorzystuje aluminium do srebrnych wykończeń pigułek i tabletek.
Pierwiastek ten w postaci różnych związków jest stosowany w procesach uzdatniania wody, rafinacji cukru, browarnictwie czy produkcji wina.
Aluminium ma szerokie zastosowanie w produkcji garnków, patelni, papieru, opakowań do żywności, środków gaśniczych, wypełniaczy, tworzyw wodoodpornych.

E 173 Aluminium-możliwe działanie niepożądane

Aluminium jest podejrzewane o niekorzystny wpływ na zmiany w mózgu związane z otępieniem, nadaktywnością czy zaburzeniami koncentracji. Jego obecność w mózgu wiąże się z rozwojem chorób neurodegeneracyjnych ( Alzheimer, Parkinson). Jego wysokie stężenie może przyczynić się do uszkodzenia komórek nerwowych prowadząc do ich degeneracji. Jest to pierwiastek zaliczany do tak zwanych estrogenów metalowych ponieważ wykazuje działanie podobne do jednego z żeńskich hormonów.
W związku z tym aluminium może zaburzać funkcje płciowe, ponadto może przyczyniać się do nadwagi. Glin zwiększa również szkodliwe działanie ołowiu na organizm.
Jego wysokie stężenie  w organizmie może nasilać choroby nerek czy płuc. Ponadto działa toksycznie na układ krwionośny, rozrodczy i nerwowy.
Co ważne nadmierna obecność aluminium w diecie może przyczyniać się do zmniejszenia wchłaniania ważnych składników odżywczych, takich jak żelazo i wapń. Nadmiar aluminium może również wpływać na równowagę mikrobiomu jelitowego, co jest kluczowe dla prawidłowego trawienia i absorpcji składników odżywczych
Ponieważ aluminium kumuluje się w kościach, może osłabić ich funkcje. Ponadto pierwiastek ten może wpływać ma gospodarkę wapniową co może przyczynić się do rozwoju osteoporozy.

 E 173 Aluminium – ciekawostki

Patelni, misek czy folii wytwarzanych z dodatkiem aluminium nie należy używać do żywności zawierającej kwasy i sole, ponieważ zwiększa to stężenie tego pierwiastka w żywności (np. puree jabłkowe, pomidorowe, rabarbar, solone śledzie, pikle, ocet).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Grimm H. U.; Chemia w pożywieniu, jak działają dodatki do żywności i dlaczego nam szkodzą; Wydawnictwo Vital, Białystok 2014, str. 147-148

https://vitalia.pl/dodatek-chemiczny/150,0/Glin-e173.html (08.01.2024)

https://efsa.onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.2903/j.efsa.2011.2157 (08.01.2024)

https://biozdrowy.pl/blog/aluminium-e173-glin/ (05.04.2024) 




E 142 Zieleń brylantowa Barwnik spożywczy

E 142 czyli zieleń brylantowa to syntetyczny barwnik, który stosuje się do nadania lepszego wyglądu groszku konserwowego. Zieleń ta znajduje się także w słodyczach

E 163- Antocyjany- barwnik spożywczy

Barwnik E 163 czyli antocyjany to grupa naturalnych barwników, które są otrzymywane metodami fizycznymi z owoców (skórek winogron) i warzyw (czerwonej kapusty

Niedobór tiaminy- objawy i skutki

Witamina B1 (tiamina) to witamina, która wpływa na prawidłowe funckonowanie układu nerwowego. Jej niedobór powoduje chorobę bei-ber…

Kilka ciekawostek o dyni

Ciekawostki o dyni. Dynia to bardzo smaczne, odżywcze warzywo, a jego pomarańczowy kolor wprawia w dobry nastrój. Jest niekwestionowanym symbolem Halloween

Jakie zioła zbiera się w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, w którym zbiera się najwiecej ziół. Dawniej wierzono, że zioła zebrane w dniu św. Jana mają największą moc…

strogonow

Prosty przewodnik po strogonowie

Strogonow, znany również jako beef stroganoff, jest jednym z klasycznych i lubianych dań, które podbiło serca smakoszy na całym świecie

Domowe sposoby na gazy i wzdęcia

Poznaj domowe sposoby na pozbycie się nadmiaru powietrza z układu pokarmowego, które powoduje wzdęcia, uczucie pełności oraz gazy.

Pradawne odmiany zbóż

Pradawne odmiany zbóż stają się coraz bardziej popularne. Do pradawnych zbóż można zaliczyć samopsze, płaskurkę oraz orkisz. Ziarna te…